انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 15078
13:49

از پروپاگاندا که حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

شما می‌توانید به داعش اسلحه بفروشید؛ می‌توانید عامل قتل عام کودکان یمنی را رئیس‌ شورای حقوق‌بشر سازمان ملل کنید؛ شما می‌توانید همسر یکی از بدنام‌ترین روسای جمهور تاریخ یک کشور در زمینه بی‌بندوباری جنسی باشید ولی نهایتا بیان هر کدام از این سوالات و ابهامات علیه خودتان را با یک عبارت بسیار زیبا و دوست داشتنی به نام «زن‌ستیزی» تبدیل به مشتی آهنین کنید و به سوی منتقدین حواله بدهید.

دومین مناظره میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا بامداد امروز به وقت تهران برگزار شد و هیلاری کلینتون در برابر دونالد ترامپ ایستاد؛ دو چهره‌ای که اگر بنا بر احتساب آرای منفی‌شان در انتخابات بود، قطعا هر کدام به تنهایی توانایی جابه‌جایی رای‌آورترین رئیس‌جمهور تاریخ ایالات متحده را داشتند.

 

درباره محتوای این مناظره مطالب فراوانی قابل بیان است؛ از جمله اینکه «لیبرال دموکراسی» که تا دو دهه پیش قرار بود اندیشه پایانی بشر و مهر ختامی بر تلاش‌های اندیشه‌ای او در حوزه نظام‌مندی اجتماعی و سیاسی باشد، حالا بر سر دوراهی قرار گرفته است: یا باید مادر تروریسم معاصر را بپذیرد و یا با اسطوره شهوت‌رانی کنار بیاید.

 

اما آنچه مورد توجه نگارنده در این یادداشت است، نحوه برخورد رسانه‌ها با بخشی از این مناظره است. جایی که دونالد ترامپ در واکنش به سخنان هیلاری کلینتون مبنی بر اینکه ترامپ را در جایگاه سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در کشور نخواهیم دید، سریعا پاسخ می‌دهد که «زیرا تو در زندان خواهی بود.»

 

Video Player

 

 

 

 

 

 

 

Presidential Debate - DT- Bc you'd be in jail! - Hillary Clinton vs. Donald Trump.mp4 | دانلود فیلم 

 

کنایه ترامپ به پرونده‌های متعدد اقدامات غیرقانونی و مجرمانه کلینتون در زمینه‌های مختلف مالی، امنیتی و اطلاعاتی است؛ پرونده‌هایی که به قول خود ترامپ، شغل‌های زیادی را در پلیس ایالتی و دادگاه فدرال ایجاد کرده است.

 

پس از بیان این جمله، موجی از هجمه علیه ترامپ در شبکه‌های اجتماعی و همچنین رسانه‌های رسمی آمریکایی راه افتاد که او یک زن را در برنامه زنده تلویزیونی تهدید به زندان کرده است. این مساله با آب و تاب جنسیتی و زن‌ستیزانه از سوی رسانه‌ها مخابره شد و به طور جدی، فضای رسانه‌ای و افکار عمومی را در همین چند ساعتی که از مناظره می‌گذرد، تحت‌الشعاع خود قرار داد.

 

باید توجه داشت که نامزد جمهوری‌خواه انتخابات، صرفا از برخورد با رقیبش به دلیل پرونده‌های فساد سخن گفت ولی رسانه‌ها از زن‌ستیز بودن او حرف می‌زنند و این معنی تام و تمام «پروپاگاندا» است.

 

 

پروپاگاندا تکنیکی است که قدرت ها با آن اقدامات غیر موجه شان را مشروعیت می دهند به عبارتی در این روش که از آن به تبلیغات سیاسی هم یاد می شود، اطلاعات هماهنگ و جهت ‌دار به منظور بسیج افکار عمومی از طریق تبلیغات سیاسی پخش و فرستاده می‌ شوند. همچنین برخی معتقدند انتشار هدفمند مجموعه ای از اطلاعات با هدف تحت تاثیر قرار دادن افکار و رفتار مخاطبان پروپاگانداست ولی نکته حائز اهمیت اینکه کاربرد این واژه بر خلاف تلقی عامیانه، به حوزه های سیاسی محدود نشده و در هر زمینه ای که با مخاطب سر و کار دارد قابل استفاده است.

 

لازم به یادآوری نیست که ترامپ یک آمریکایی تمام عیار و اصیل است و نگاه ابزاری، هتاکانه و جنسیتی او به زن کاملا مشخص و برآمده از فرهنگ ناب ایالات متحده است اما نباید فراموش کرد که در این زمان و مکان و جمله خاص، او هیچ اشاره‌ و توجهی به جنسیت مقابلش نداشته و صرفا برخورد قانونی با جرایم کلینتون را خواستار شده است؛ اقدامی که به دلیل عدم توانایی در پاسخگویی نسبت به آن، پروپاگاندا به منظور توجیه وارد میدان می‌شود.

 

بدون مقایسه و تشبیه شرایط، شاید بتوان نمونه‌ای از این اقدامات را در داخل کشور نیز رصد و مشاهده کرد؛ به طور خاص زمانی که مدرک تحصیل غیرقانونی و مجرمانه یک فرد به عنوان سندی برای اثبات تخلفاتش رونمایی می‌شود ولی با موجی از «نمایش عکس ناموس ایرانی در برنامه زنده تلویزیونی» روبرو می‌شود و این همان پروپاگاندای معروف به منظور فرار کردن از پاسخگویی در برابر اتهامات و جرائم مرتکب شده است.

 

مساله مهم و البته دردناک در این میان، نه دعواهای نامزدهای سیاسی بلکه قربانی شدن افکار عمومی در سیل پروپاگانداست. رسانه با تاکتیک‌های پیام هوشمند خود اجازه فکر کردن را به مخاطب نمی‌دهد و با پروپاگاندا او را درگیر طوفانی می‌کند که خلاصی از آن بسیار دشوار و طاقت‌فرساست و همین مساله است که پروپاگاندا را به اصلی‌ترین ابزار جنایتکاران در قرن حاضر تبدیل کرده است.

 

شما می‌توانید به داعش اسلحه بفروشید؛ می‌توانید عامل قتل عام کودکان یمنی را رئیس‌ شورای حقوق‌بشر سازمان ملل کنید؛ شما می‌توانید همسر یکی از بدنام‌ترین روسای جمهور تاریخ یک کشور در زمینه بی‌بندوباری جنسی باشید ولی نهایتا بیان هر کدام از این سوالات و ابهامات علیه خودتان را با یک عبارت بسیار زیبا و دوست داشتنی به نام «زن‌ستیزی» تبدیل به مشتی آهنین کنید و به سوی منتقدین حواله بدهید.

 

این خاصیت پروپاگانداست که پیگیری حقوق بدیهی یک کشور در زمینه انرژی هسته‌ای را «تهدید صلح و امنیت جهانی» می‌داند؛ محاکمه یک جاسوس و خائن به کشور را «حبس نخبه دانشگاهی» معرفی می‌کند؛ جنازه کودکان لبنانی را «درد زایمان خاورمیانه جدید» می‌نامد و پرسش از فسادهای گسترده یک سیاستمدار را «زن ستیزی» نامگذاری می‌کند.

 

انتهای پیام/

رجانیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها