انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 15152
08:01

وام ۸۰میلیاردی برای آقایان خاص/ معلمان اندرخم وام ۲میلیونی

تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان منجر شد تا تحقیق‌وتفحص از این صندوق در صحن علنی مجلس مصوب شود، طبق گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس بانک سرمایه وام ۸۰میلیارد تومانی با سود ۱.۵درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی ۲میلیون تومان هم وام نمی‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال 73 با هدف ارائه خدمت به‌ویژه در ایام بازنشستگی فرهنگیان پا به عرصه وجود گذاشت این روزها نه‌تنها در عرصه خدمت‌رسانی به مخاطبان خود ناکام مانده است که زمزمه‌های فساد مالی و دریافت پاداش‌‌ها و حقوق‌های نجومی از این صندوق به گوش می‌رسد.

عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان سال‌هاست که مورد انتقاد است و این صندوق با ده‌ها شرکت زیرمجموعه از بانک تا پتروشیمی در ارائه خدمات قابل قبول به جامعه مخاطبانش توفیقی نداشته در حالی که سرمایه‌های این صندوق با کسر 5 درصد از حقوق فرهنگیان و واریز 5 درصد سهم دولت کسب شده است.

در ماه‌های اخیر موضوع تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان جدی‌تر از گذشته مطرح شد و با ورود دادستانی به این ماجرا، 5 نفر در رابطه با تخلفات صندوق فرهنگیان بازداشت شدند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی امروز (یکشنبه 25 مهر 95) تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را مصوب کردند.

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و از طراحان طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان امروز در صحن علنی مجلس در رابطه با وضعیت صندوق ذخیره اعلام کرد:‌ شرکت ساختمانی فرهنگیان در اصفهان شکست خورد و نتوانست کاری را انجام دهد و به‌جای اینکه شرکت‌های ساختمانی در چند استان متمرکز شوند باید در مناطق محروم سرمایه‌گذاری می‌کردند.

وی به تغییر مدیرعامل بانک سرمایه که متعلق به فرهنگیان است اشاره کرد و گفت: در دو سال 6 مدیرعامل عوض شدند که در نهایت مدیرعامل صندوق سرپرست این بانک شد. به‌دلیل برداشت بیش از حد از منابع، بانک مرکزی این بانک را مشمول جریمه کرد. 90 درصد اعتبارات به 30 نفر و 10 درصد مابقی به فرهنگیان اعطا شد.

نماینده مردم رشت در مجلس درباره 7هزار میلیارد تومان معوقات غیرقابل وصول بانک سرمایه بیان کرد: یک نفر 3هزار و 900 میلیارد تومان به بانک بدهکار است، همچنین بانک سرمایه وام 80میلیارد تومانی با سود 1.5 درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی 2 میلیون تومان هم وام نمی‌دهند.

در همین رابطه رضا نهضت کارشناس آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد:‌ ما به‌عنوان معلمانی که عضو این صندوق و سهامداران اصلی آن هستیم، هیچ اطلاعات دقیقی از آنچه در صندوق می‌گذرد، نداریم. اطلاعات ما همان اطلاعاتی است که به‌صلاحدید مسئولان صندوق، در سایت آن آمده که این اطلاعات نه دقیق است و نه جامع.

** اطلاعات سال مالی 94 در سایت صندوق نیامده است

این کارشناس آموزش‌وپرورش افزود‌: به‌عنوان مثال یک سال است که از سال مالی منتهی به شهریور 94 می‌گذرد اما هیچ اطلاعاتی از این سال مالی و میزان سود آن، در سایت صندوق موجود نیست. وقتی هم که اعتراض می‌کنیم که چرا معلمان به‌عنوان سهامداران اصلی، نمی‌توانند نظارتی بر صندوق داشته باشند، دوستان پاسخ می‌دهند که صندوق حسابرس دارد و آنها به حساب‌ها رسیدگی می‌کنند و با این استدلال که تشکیل کمیته حسابرسی زیر نظر هیئت مدیره، تقویت حسابرسی داخلی و امور حقوقی و قراردادهای مؤسسه و بازرسی ویژه مدیر عامل، از تمهیدات نظارتی در سطح داخلی