انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 15208
00:41

غندالی؛ از گریبان چاک کردن برای متحصنین مجلس ششم تا فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان

غندالی در دوره اصلاحات و در زمان وزارت مرتضی حاجی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش بود و از زمره معاونین وزیری بود که در دفاع از متحصنین مجلس ششم استعفا داد.

در آستانه تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره فرهنگیان و در آخرین حکم فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش، سید شهاب‌الدین غندالی بالاخره مدیریت این صندوق را به فرد جدیدی سپرد.

غندالی بیست و سوم مهرماه سال 92 یعنی 3 سال پیش از سوی علی‌اصغر فانی که در آن زمان سرپرست وزارت آموزش و پرورش بود به عنوان مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان محسوب شد.

فانی مراسم معارفه غندالی با اشاره به اینکه وی دارای سوابق درخشانی است گفت: انتصاب وی در جهت تقویت و ارتقای بهره‌وری صندوق است. ضمن اینکه کیفیت‌بخشی به فعالیت‌های صندوق ذخیره باید در اولویت برنامه‌ها قرار گرفته و از اقدامات مبتنی بر آزمون و خطا پرهیز کرد.

وی در آن زمان با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی و ارائه خدمات مناسب در حین خدمت اعضا گفت:‌ باید فرهنگیان شهد و شیرینی عضویت در صندوق را بچشند تا انگیزه بیشتری برای سرمایه‌گذاری پیدا کنند.

تعریف و تمجید از غندالی در حالی روی داد که در آن زمان خبرگزاری فارس طی گزارشی با انتقاد شدید از انتصاب برخی حامیان تحصن مجلس ششم در دولت روحانی، غندالی را در زمره یکی از این افراد معرفی کرد.

غندالی در دوره اصلاحات و در زمان وزارت مرتضی حاجی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش بود و از زمره معاونین وزیری بود که در دفاع از متحصنین مجلس ششم استعفا داد.

نکته قابل توجه این است که در زمان دولت یازدهم غندالی از جمله کسانی بود که از سوی ستاد روحانی برای وزارت آموزش و پرورش برنامه داد و جزو گزینه‌های پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش بود.

در هر صورت طی 3 سال فعالیت غندالی در صندوق ذخیره فرهنگیان هرچند وقت یک بار گزارشی از سودهای حاصله به صورت مختصر به فرهنگیان ارائه می‌شد و حاشیه امنی ایجاد شده بود تا آنکه وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان در پی ورود افراد و انتصاب‌های متعدد و ریخت‌ و پاش‌های آن مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و کار به جایی کشید که چند تن از نمایندگان مجلس به این موضوع ورود پیدا کردند و ماجرای فساد 8 هزار میلیاردی این صندوق که در برخی اعتراف ها 3 هزار و 500 میلیارد آن مطرح است نمایان شد.

پس از این ماجرا و بالا گرفتن موضوع تخلفات و اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های زیرمجموعه آن، هیأت امنای صندوق به تغییر برخی از اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل آن اقدام کردند که پس از اطلاع‌رسانی این موضوع از طریق خبرگزاری فارس با تکذیب آن از سوی وزارت آموزش و پرورش مواجه شد.

نکته جالب توجه در وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان این بود که به رغم انتشار اخبار اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش و همچنین بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش که نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان نیز است در جمع معاونان مالی وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان استانی مؤسسه با دفاع از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان گفت هجمه اخیر به صندوق ذخیره فرهگیان، سنگ‌اندازی در مسیر ارتقای وضعیت معیشت فرهنگیان است.

وی همچنین گفت: براساس تصمیم‌گیری وزارتخانه، مقرر شده که کلیه فعالیت‌ها و تلاش‌ها در راستای ارائه خدمات رفاهی به معلمان و کارکنان آموزش و پرورش با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شود.

وی یادآور شد: با پشتوانه صندوق ذخیره فرهنگیان می‌توان به آینده و اقتصاد آموزش و پرورش امیدوار بود. به‌رغم حمایت وزارت آموزش و پرورش از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان با پافشاری نمایندگان مجلس و پیگیری مقامات قضایی دادستان تهران از بازداشت 4 نفر از افراد منتسب به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد. ولی به‌رغم انتشار این خبر نیز باز هم وزارت آموزش و پرورش از خط حمایتی خود از این صندوق کنار نکشید.

نکته جالب اینکه با مطرح شدن فساد 8 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان برخی رسانه های اصلاح طلب سعی کردند تا غندالی را فردی غیرهمسو با دولت حتی از اردوگاه مقابل تعریف کنند.

در طی اتفاقات رخ داده در صندوق ذخیره فرهنگیان نمایندگان مجلس به اتفاق آرا تصمیم گرفتند تحقیق و تفحص از این صندوق را آغاز کنند و البته اصرار نمایندگان به تحقیق و تفحصی 20 ساله از عملکرد این صندوق بود که در 25 مهرماه این موضوع در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

نکته جالب اینکه یک روز بعد از ماجرای تصویب طرح تحقیق و تفحص مجلس وزیر آموزش و پرورش طی حکمی علیرضا ناصری که عضو هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان بود را به عنوان مدیرعامل این صندوق منصوب کرد که این موضوع امروز و همزمان با عزل وزیر آموزش و پرورش اطلاع‌رسانی شد.

خبرها حاکی است، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان امروز بازداشت شده است که این موارد نشان می‌دهد وزارت آموزش و پرورش در طی این مدت شاید می‌دانسته که از چه افرادی در صندوق و چه عملکردی حمایت می‌کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها