انتشار یافته: 1
شماره مطلب: 15297
12:49
صندوق ذخیره از آغاز تا رسوایی اختلاس بزرگ؛

موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان حاصل تفکر مدیریتی دولت سازندگی/ تخلفات صورت گرفته نتیجه تبانی تمام مسئولان مجموعه است

این اختلاس، اگر حتی به میزان یک هشتم این مقدار اعلام شده هم باشد، هرگز بدون تبانی اتفاق نیفتاده است. و قطعا مجموعه ای دست در دست هم این تخلفات را رقم زده اند.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان-مریم ضیایی: ارتقای معیشت و رفاه فرهنگیان که همواره یکی از دغدغه های مسئولان فرهنگی کشور است در اواخر سال 1373و در دولت سازندگی، اندیشه تشکیل سازمانی را ایجاد کرد و مسئولان وقت وزارت آموزش و پرورش طرح افزایش قدرت مالی دوران بازنشستگی را ارائه دادند که طرح کامل شده آن با تصویب مجلس شورای اسلامی در مهر ماه 1374 به تاسیس موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در اجرای تبصره ۶٣ قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی تصویب نامه هیأت وزیران، برای کمک غیر مستقیم دولت به معیشت و منزلت معلمان، منجر شد.

دکتر یوسف نوری، از اعضای سابق هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، در خصوص ماهیت و تشکیل این موسسه معتقد است: «در دوره سازندگی، جوی به وجود آمد و بسیاری از وزارتخانه ها، تحت تاثیر مدیریت نوین دولتی، به دنبال حیاط خلوتی برای خود بودند، که این اندیشه در وزارت آموزش و پرورش به تشکیل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان منجر شد که ماهیتا با حاکمیتی بودن آموزش و پروش تضاد داشت و این نهاد را از رسالت خود دور کرد. ما آموزش و پرورش را از رسالتش جدا کردیم؛ این نهاد حتی براساس حتی آرای دکارت و کانت هم برای نیل به عدالت آموزشی و اجتماعی یک نهاد حاکمیتی است که لازم است دولت آن را تامین کند.

 به نظر می رسد ما در تجربه تشکیل موسسه صندوق ذخیره موفق نبوده ایم و این به دلیل درک غلط از اقتصاد آموزش و پرورش و نفهمیدن حاکمیتی بودن آموزش و پرورش است».

ساختار موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان

مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، سازمانی اقتصادی است که بنا بود تا با فعالیت‌های اقتصادی نظیر اداره شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها و صنایع بزرگ از جمله نفت، پتروشیمی و معادن و انجام امور خدماتی، منافع اقتصادی و رفاه فرهنگیان عضو را تامین کند.

صندوق ذخیره فرهنگیان دو بخش دارد، یک بخش شرکتی است که نیروها در آن کاملاً تخصصی کار می‌کنند مانند شرکت پتروفرهنگ و بخشی دیگر در ستاد صندوق کار می‌کنند که وظیفه آنها هماهنگی بین اعضای صندوق و آموزش و پرورش و شرکت‌ها است.

در حال حاضر، بانک سرمایه و شرکت‌های بیمه معلم، پترو فرهنگ، سرمایه گذاری وبورس، ساختمان معلم، تامین مسکن، ماشین سازی اراک، واگن‌سازی پلور سبز، ایران ارقام، آلو پن، صنایع آموزشی، تجهیزات مدارس، پژوهش و نوآوری و سهامداری ده ها شرکت بزرگ و کوچک زیر مجموعه این موسسه فعالیت می کنند.گردش مالی حقوق معلمان در این صندوق، در سال حدود ٣٠ هزار میلیارد تومان است.

اهداف و سیاست های موسسه صندوق ذخیره در اساسنامه

در اساسنامه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، این موسسه به عنوان سازمانی اقتصادی با برخورداری از اعتماد روزافزون در میان قشر معلمان کشور و حمایت دولت می کوشد تا با فعالیت های اقتصادی نظیر اداره شرکت ها، سرمایه گذاری در سهام شرکت ها و صنایع بزرگ از جمله نفت، پتروشیمی و معادن و انجام امور خدماتی، منافع اقتصادی و سطح رفاه فرهنگیان عضو را بهبود بخشد.

مهم ترین فعالیت های مجاز این موسسه جهت درآمدزایی به شرح زیر است:  سرمایه گذاری به منظور توسعه ظرفیت های تولیدی و بهره برداری از مجموعه های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و آموزشی. جذب سرمایه های داخلی و خارجی، تامین منابع مالی کسب و کارهای موسسه، و راه اندازی و بهره برداری از بنگاه های اقتصادی. انجام فعالیت های تجاری، واردات و صادرات. مشارکت در تامین مالی، تاسیس و اداره نهادهای پولی ازقبیل بانک ، بیمه ، شرکت های تامین سرمایه، لیزینگ و.. و خرید سهام و سایر اوراق بهادار.

فرهنگیان عضو صندوق، ماهیانه حداکثر معادل پنج درصد حقوق و مزایای مستمر خود را مطابقِ موضوع بند یکم ماده پنجم به این صندوق واریز می کنند و دولت نیز نعادل واریزی فرهنگیان عضو و یا معادل هر درصدی که تعیین می شود، به صندوق مبلغی را واریز می کند. سپرده­ گذاران و سهام داران این صندوق شامل؛ فرهنگیان، کارکنان غیررسمی و بازنشستگان وزارت آموزش و سازمان ­های وابسته و کارکنان موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت­ های تابعه و وابسته و سایر شرکت­ ها و موسساتی که به نوعی با وزارت آموزش و پرورش ارتباط و نسبت دارند و کارکنان مدارس غیرانتفاعی، دانشجو معلمان و تمامی دانش آموزان و اولیا آنان می شود.

آیا صندوق ذخیره فرهنگیان در گره گشایی از معیشت فرهنگیان موثر واقع شد؟

پاسخ این سوال طبیعتا منفی است. زیرا با توجه به حجم گسترده ی سرمایه این صندوق، آنچه به عنوان منفعت فرهنگیان تعلق می گیرد بسیار ناچیز بوده و اهداف تعیین شده در زمان تاسیس را برآورده نکرده است. و اکنون نیز با برملا شدن تخلفات گسترده مالی در این صندوق زمینه ساز نارضایتی و بدبینی فرهنگیان را فراهم کرده است. بازداشت شهاب الدین غندالی مدیر عامل سابق این موسسه و برخی دیگر از افراد وابسته و درز برخی اطلاعات ناچیز که حکایت از یک رسوایی بزرگ در این صندوق دارد چند روزی است که خبر داغ محافل رسانه ای شده است.

محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، شهریور ماه امسال در گفت‌وگو با سایت ایلنا مدعی شده بود که فساد صندوق ذخیره فرهنگیان مربوط به دولت احمدی‌نژاد بوده است و غندالی، پیگیر مفاسد رخ داده در دولت قبل بوده اما کمیسیون آموزش مجلس نهم به پیگیری‌های غندالی در این زمینه بی‌توجهی کرده است!

یوسف نوری، مدیر کل سابق دفتر برنامه و بودجه آموزش و پرورش در خصوص نحوه شکل گیری این تخلف و ناکاراآمدی  صندوق ذخیره به سه نکته اشاره کرد و توضیح داد: «مشکل اول این صندوق؛ پرداخت تسهیلات کلان به افراد بدون پشتوانه و تضمین لازم بود که وصول مطالبات را امکان ناپذیر کرد و یکی از ایرادات و گپ های بزرگ صندوق ذخیره، بحث عدم راهبری بانک سرمایه بودکه شفاف و دقیق بر اساس قوانین بانک مرکزی عمل نمی کرد.

نکته دوم عدم آشنایی افراد و مدیران به اصل تقدم درآمد بر هزینه بود که باعث شد در فاصله دو سال برخی شرکت های صندوق از شرکت سودده به شرکت های زیان ده تبدیل شوند، که این مسئله خیلی غریب و دور از ذهن است که در دوره ای که ادعا می شود زمینه تجارت نیز تسهیل شده و به اصطلاح پسابرجام است چگونه این اتفاق افتاده است!؟

به نظر میرسد به دلیل سوء مدیریت، بی ضابطه عمل کردن، نداشتن اطلاعات به دلیل نشناختن توسعه بازار و سود پایدار و عدم کنترل فرآیندهای داخلی این موسسه را به شدت ناکارآمد کرد.

و نکته سوم این که، این اختلاس، اگر حتی به میزان یک هشتم این مقدار اعلام شده هم باشد، هرگز بدون تبانی اتفاق نیفتاده است. و قطعا مجموعه ای دست در دست هم این تخلفات را رقم زده اند.»

اگرچه استیضاح فانی، وزیر سابق آموزش و پرورش در مجلس می توانست اطلاعات بیشتری از این تخلفات را در اختیار عموم قرار داده و معلمان را، به عنوان مهم ترین دادخواهان این ماجرا بکند، اما با اجبار به استعفای وی توسط رئیس جمهور و نهایتا عزل فانی، این گزینه منتفی شد و همچنان ابعاد این تخلف بزرگ رازآلود باقی مانده است.

عزل علی‌اصغر فانی، نوعی فرار به جلوی دولت، برای رهایی از فاش شدن جزئیات ماجرا و همه گیر شدن اعتراضات و بی کفایتی اداره این صندوق بود. بی کفایتی ای که بی گمان تنها متوجه فانی نبوده و سطوح بالاتری را درگیر خود می کرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.
شهنازابراهیمی

کلکم راع وکلکم مسول عن رعیت قبل ازاینکه به حساب مسولین امرجای دیگری حساب گرفته شودبهتراست بادست خودشان حساب خودراپاک کنندفکرنمیکنم حق حلال معلمان ازگلوی کسی به این راحتی پایین برودمگرانکه اززقوم جهنم که نفرین قشری کارمندزحمتکش که فقط راضی به رضای خداوندهستندهم همراه ان است چیزدیگری باشدکه دیری نخواهدپاییدکه انهم تف خواهندکرداین یک قانون الهی است که هرکس درراه باطل گام بردارد،سرانجامش نکبت وندامت است .اگرمعلمان مستحق دزدی هستندپس وای براین جامعه وبرایندگانش که مسولانش پول دزدی میخورندوبه ظاهرنمازوروزه میگیرند.عمروسعدوشمروابن ملجم هم همینگونه بودند.لقمه حرام چه برسرمسولان مااورده ،خدابه دادبرسدازمسلط شدن ظلم قبل ازامریکاکه هرچه ازماست برماست.مامنتظراحقاق حقوق هستیم مانندحقوقهای نجومی شایدبه اختیار پس دهند،این اشکال ازقانون است که گردن اینها رانمیتواندبگیردوهمیشه پای احمدی نژاددرمیان است هرجاگناهی صورت گرفته عجب دنیایی شده بعدازسی سال خدمت به اموزش وپروش باورم نمیشد که چنین واقعه اسف باری باشداطمینان من به دولت به یاس تبدیل شدمن که درتمام طول تدریسم به دانش اموزانم پنجره امیدبه دولت رابرایشان میگشودم حالاخودم دراستانه بازنشستگی ازهمه مسولین قطع امیدکردم که هنوزنتوانسته اندحق یک کارگرراازحقوقهای نجومی بگیرندکارگری که به خاطربسته شدن کارگاهش 6ماه وبیشترحقوق نگرفته وشرمنده زن وبچه هایش است به یزدوکرمان وشهرهای دورسربزنیدتاعمق فاجعه رادریابید.حالاصندوق ذخیره برای چه کسانی ذخیره شده برای معلمان یابرای دیگران.به خانه معلمان بازنشته که فقط یه کارداشته ودختروپسرش درشرف ازدواج یاکاراجتماعیندسربزنیدتاببینیدحق انهاچگونه درجیب دیگران است وخودمعلم بدنبال وامهای 2میلیونی بانک ملی است که بابهره بپردازدانهم باقرعه کشی .این فاجعه نیست.به والله که بایدخون گریست.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها