انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16277
08:35

انجماد ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان در ۳۶ بانک‌ کشور

بررسی جداول اقتصاد کلان بانک مرکزی نشان می‌دهد، بحران دارایی‌هایی منجمد در بانکها با رقمی نزدیک به هزار هزار میلیارد تومان، حتی با پرداخت کل بدهی دولت بر طرف نخواهد شد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی بدهی دولت به سیستم بانکی کشور 20 درصد افزایش یافته است. بدهی بخش دولتی به بانکها در پایان مهر ماه سال جاری رقم 203 هزار میلیارد تومان اعلام شده که نسبت به اسفند ماه گذشته بیش از 17 درصد رشد داشته است. بدهی دولت به بانکها (رقم 173 هزار میلیارد تومان) رشد 20 درصدی و بدهی شرکتها و موسسات  دولتی به بانکها (با رقم 30هزار میلیارد تومان) رشد 2درصدی داشته است.

نکته حائز اهمیت اینکه رشد بدهی دولت به بانکها دلیلی بر وخیم تر شدن وضعیت آنها نیست.  نگاهی به جدول داراییهای بانکی تا پایان مهرماه نشان می‌دهد کل دارایی بانکی رقم 2400 هزار میلیارد تومان است که شامل 203 هزار میلیارد بدهی دولتی، 851 هزار میلیارد تومان بدهی بخش خصوصی و همچنین 766 هزار میلیارد تومان رقم سایر داراییهای بانکی  است. بر اساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی حدود 45 درصد داراییهای بانکی به شکل منجمد درآمده است. به این ترتیب حدود هزار هزار میلیارد تومان از دارایی های بانکی شکل منجمد و غیر قابل دسترسی پیدا کرده است.

گفتنی است، دارایی منجمد بانکها از بخشهایی مثل طلب بانکها از دولت، سرمایه‌‍‌های بلوکه شده سیستم بانکی در بخشهای مثل ساختمان و بدهی بخش خصوصی به بانکها تشکیل شده است.

 

image

با اعلام رقم 173 هزار میلیارد تومانی به عنوان بدهی دولت به بانکها باید گفت این رقم تنها 17 درصد از کل دارایی‌های منجمد سیستم بانکی را تشکیل می‌دهد و حتی اگر تمام این بدهی از سوی دولت تسویه شود باز هم حدود 80 درصد از داراییهای بانکی با مشکل مواجه است و همچنان امکان دسترسی به آن وجود ندارد.

انتهای پیام/

تسنیم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها