انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16369
10:17

دود غلیظ آلودگی هوا در گلوی دانش‌آموزان

آلودگی هوا باردیگر این روزها سبب مشکلاتی شده است که تنها نسخه درمان آن تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است اما آیا این راه تنها راه حل این مشکل است؟

آلودگی هوای به معضلی برای شهرنشین‌ها به خصوص کلان‌شهرها تبدیل شده است و زندگی در شرایط آلودگی، انسان‌ها را دچار مشکلات عدیده‌ای می‌کند.

یکی از راه حل‌هایی که دولت‌ها برای مقابله با معضل آلودگی هوا دارند، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی است تا تردد در شهرها کاهش یافته و از سوی دیگر نیز از بروز بیماری‌ها برای کودکان و نوجوانان با تعطیلی مدارس جلوگیری شود.

در شهرهای پرجمعیت دنیا همانند پکن، توکیو و دهلی نیز شاهدیم که با معضل آلودگی هوا و به تبع تعطیلی مدارس و تعطیلی کارخانه‌ها مواجه هستند.

به گفته پزشکان، هر فرد روزانه نزدیک به 22 هزار بار تنفس می‌کند و تقریباً به 15 کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد که با بروز آلودگی هوا، این موضوع مختل می‌شود.

برخی مشکلاتی که آلودگی هوا برای کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند:

1. سیستم تنفسی و ریه کودکان به خاطر نیاز به تنفس بیشتر نسبت به بزرگسالان مختل می‌شود.

2.اگر غلظت آلاینده‌های هوا فراتر از ظرفیت ریه انسان باشد، وارد خون می‌شود و اختلالاتی را ایجاد می‌کند.

3.افزایش ضربان قلب

4.کوتاهی قامت کودکان آنها را بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌دهد.

5.کاهش ظرفیت شش‌ها

6.کاهش ضریب هوشی

7.خستگی و بی حالی

8.عدم توانایی در درک مطالب

9.سردرد و حالت تهوع

10.مشکلات گوارشی و بسیاری موارد دیگر

به گزارش فارس، تعطیلات اضطراری مدارس تنها به آلودگی هوا مختص نمی‌شود بلکه شاهدیم به دلیل بارش برف و یخبندان، مدارس به تعطیلی کشیده می‌شوند. پس مدارس با تعطیلی متعددی مواجه می‌شوند؛ تعطیلاتی که مسلماً به روند تحصیلی دانش‌آموزان لطمه وارد می‌کند.

اما در خصوص این موضوعات نیز سوالاتی مطرح می‌شود:

-آیا تعطیلی مدارس راه حل رفع آلودگی هوای کلان شهرهاست؟

-آیا با بارش برف و باران، مدارس به علت فقدان شرایط گرمایش یا مسرهای تردد نامناسب برای دانش‌آموزان باید تعطیل شوند؟

-آیا در تمام کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه دنیا، معضل آلودگی هوا با تعطیلی مراکز آموزشی حل و فصل می‌شود؟

اینها سوالاتی است که برای تمام مردم وجود دارد.

همین تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی که دولت‌ برای رفع و رجوع معضل آلودگی دست به دامان آن می‌شود، آیا مشکلاتی همچون دوری از شرایط تحصیل، عقب افتادگی تحصیلی، عادت به تعطیلی و همچنین مشکلاتی بیشماری را برای خانواده‌ها ایجاد نمی‌کند؟

عزای خانواده‌ها با اعلام تعطیلی مدارس

یکی از مشکلاتی که این روزها خانواده‌ها را با اعلام تعطیلی مدارس مواجه کرده است، خانه نشینی فرزندان یا بهتر بگوییم، کودکان و نوجوانان است.

بیشتر خانواده‌ها اعم از پدر یا مادر در کلان شهرها اشتغال دارند و فرزندانشان با تعطیلی مدارس یا در خانه به تنهایی به سر می‌برند.

تنها شدن کودکان در منزل به واسطه اینکه پدر و مادر باید در محل کار خود حاضر شوند به معضل بزرگی برای خانواده‌ها تبدیل شده است.

از سوی دیگر دیده می‌شود که در زمان آلودگی هوا و تعطیلی مدارس، کودکان و نوجوانان در کوچه و خیابان در حال بازی هستند یا همراه والدین به خرید و تفریح می‌روند یعنی باز هم دانش‌آموز در معرض آلودگی قرار گرفته است.

فرهنگ‌سازی نکته ضروری است زیرا تا زمانی که فرهنگ‌سازی نشود با تعطیل شدن مدارس، ضرر بیشتری به دانش‌آموز ایجاد می‌شود. مختل شدن سیستم آموزش و اعلام تعطیلی مدارس با بروز آلودگی هوا و تغییر درجه حرارت شرایط جوی در کنار عدم فرهنگ‌سازی و برنامه لازم و کافی در این خصوص باعث شده است که هم مسئولان امر، خانواده‌ها و همچنین خود دانش‌آموزان دچار سر درگمی شوند.

اما آیا تعطیلی مدارس تنها راه مبارزه با آلودگی هواست؟ امیدواریم که دستگاه‌های مختلف در کنار یکدیگر برنامه ریزی کرده و راه حل مناسبی برای این امر در نظر گیرند تا در نهایت دود آلودگی هوا به چشم مدارس و دانش‌آموزان نرود.

انتهای پیام/
فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها