انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16394
08:18
احسان عابدی

تکلیفی به نام «تکثیر نسل»

در این میان، آنچه که در کلام رهبر فرزانه انقلاب بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، مسائل سیاسی و فرهنگی است و گاه برخی اشارات مهم رهبری در حوزه مسائل اجتماعی کمتر دیده می‌شود.

یکی از قوت‌های نظام جمهوری اسلامی طیفی از جوانانی هستند که فراتر از زندگی و معیشت روزمره خود، اعتقاد به تکلیف‌محوری و عمل به وظیفه در قبال آرمان‌های انقلاب اسلامی و منویات رهبری دارند. معمولاً این جوان‌ها -که تعدادشان هم کم نیست- گوش به دهان رهبر معظم انقلاب دارند تا بتوانند در حد وسع خود به آنچه که ایشان تکلیف می‌کنند عمل کنند و قطار انقلاب را در مسیر خود پیش ببرند.
 
در این میان، آنچه که در کلام رهبر فرزانه انقلاب بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، مسائل سیاسی و فرهنگی است و گاه برخی اشارات مهم رهبری در حوزه مسائل اجتماعی کمتر دیده می‌شود. یکی از  نکات حائز اهمیتی که ایشان چند مرتبه مطرح کرده‌اند، بحث تکثیر نسل و فرزندآوری است. اهمیت این موضوع در نگاه رهبر انقلاب به گونه‌ای است که در بیانات اول فروردین سال 94 «تکثیر نسل و تربیت نسل جوان آماده‌ی برای اعتلای کشور» را به عنوان یکی از چند مورد معروف مهم و بزرگ در نظام اسلامی مطرح می‌کنند.
 
ایشان همچنین در نامه‌ای که برای ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت نوشتند، مقوله جمعیت را در اقتدار ملی حائز اهمیت شمردند و در یکی از سخنرانی‌های خود در جمع اعضای مجلس خبرگان در سال 93، فرمودند:

«مسئله‌ى جمعیت تأثیر زیادى دارد در اقتدار ملى؛ و افزایش نسل جوان و بزرگ بودن کشور از لحاظ جمعیت، خیلى تأثیر دارد در ایجاد اقتدار.»
برای آن‌ها که معتقد به تکلیف‌محوری و عمل به منویات رهبر معظم انقلاب هستند، باید روشن شده باشد که موضوع فرزندآوری و تکثیر نسل، امروز یک تکلیف شرعی است که بر عهده نسل جوان است. اگر خدای ناکرده درباره بیانات رهبری مصداق «نُؤمِنُ بِبَعضٍ وَ نَكفُرُ بِبَعضٍ» نیستیم، این هم یکی از مطالبات ایشان از ماست. بله؛ سختی دارد، صبر می‌خواهد، در ظاهر کار سیاسی نیست، اما مطالبه رهبری از ماست! حتی اگر با نگاه سیاسی هم به این ماجرا نگاه کنیم، افزایش جمعیت و فرزندآوری در بین جوانان انقلابی و متدین می‌تواند نسلی را تحویل جامعه دهد که در مناسبات فرهنگی و سیاسی تاثیرگذار باشد. خاصه اینکه جریان اجتماعی بی‌اعتقاد به انقلاب اسلامی عقیده‌ای به فرزندآوری ندارد!
 
 به نظر می‌رسد بهانه آوردن در این موضوع، تاخیر در عمل به تکلیف است. اگر دغدغه‌های امام امت برای ما مهم است، خوب است به این جمله تکان‌دهنده ایشان اندکی فکر کنیم: «مسئله جمعیّت یكی از خطراتی است كه وقتی انسان درست به عمق آن فكر می‌كند، تن او می‌لرزد.» (در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی سال 92)

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها