انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16395
08:20

مدعیان حمایت از دولت راستگویان تحمل راستگویی ظریف را ندارند

با این وجود پس از انتشار اعترافات وزیر امور خارجه در جلسه دوشنبه گذشته کمیسیون امنیت ملی مبنی بر اینکه در اعتماد به آمریکا اشتباه کرده است و در عمل بر اشتباه بودن مسیر مذاکرات و نیز نتیجه تقریبا صفر آن برای مردم و کشور تاکید کرد زنجیره‌ای‌ها بر کذب بودن اظهارات منتسب به ظریف پای فشرده و از سوی دیگر نیز اعلام کردند اعترافات وزیر خارجه محرمانه بوده و نباید بیرون منتشر می‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، روزنامه‌های زنجیره‌ای که پس از توافق موسوم به برجام در تیترها و صفحات نخست خود ضمن بزک کردن برجام به صورت غلو آمیز از ظریف و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تمجید و وزیر امور خارجه را امیرکبیر و مصدق زمان خوانده بودند امروز و با انتشار اعتراف ظریف مبنی بر اینکه در مذاکرات و اعتماد به طرف آمریکایی اشتباه کرده است ضمن فرار به جلو منتقدین را مورد هجوم و تخریب قرار داده اند.
به دنبال توافق هسته‌ای موسوم به برجام در 23 تیر 1394 روزنامه‌های زنجیره‌ای در نهایت ذوق زدگی و هیجان دست به انتشار تحلیل، گزارش و ...پیرامون این توافق زدند، این روزنامه‌ها وزیر امور خارجه را چنان غلو آمیز مورد مدح و تمجید قرار دادند که گویی همه چیز تمام شده است و جای هیچ نقد و تحلیلی نیست، مقایسه ظریف با امیر کبیر و مصدق و تصویرسازی‌هایی که در صفحات نخست این روزنامه‌ها نمود داشت را می‌توان در این راستا مورد ارزیابی قرار داد.
روزنامه زنجیره‌ای قانون با تصویر‌سازی ظریف را با آرش کمانگیر مقایسه کرد و تیتر زد « ما برای آن که ایران گوهر تابان شود خون دل‌ها خورده‌ایم » این روزنامه در شماره‌های بعدی با اعلام پایان 12 سال مناقشه هسته‌ای و تحریم‌های ظالمانه مدعی شد: حصر ایران شکست !
روزنامه اصلاح طلب ابتکار نیز از تصویر مصدق در صفحه نخست روز 24 تیر 1394 استفاده کرده و نوشت: شاید 23 تیر ماه در تقویم ایرانیان جایگاهی همتراز با 29 اسفند پیدا کند. اگر در آن روز دولت منتخب و مردمی به رهبری دکتر مصدق توانست حق مردم ایران در حاکمیت ملی بر سر جریان ملی شدن نفت را محقق کند امروز تیم هسته‌ای ایران به رهبری دکتر محمد جواد ظریف [چنین کاری کرد]
این روزنامه در شماره‌های بعدی نیز ضمن مدح و تمجید فراوان از ظریف نوشت: با تصویب توافق هسته‌ای ایران و 1+5 در شورای امنیت و اتحادیه اروپا بالاخره همه قطعنامه‌ها کاغذ پاره شد»
روزنامه زنجیره‌ای آرمان نیز به بازتاب توافق هسته‌ای در رسانه‌های دنیا پرداخت و ظریف را کاندیدای صلح نوبل اعلام کرده و سیل پیام‌های خارجی و داخلی و تبریک به ملت و دولت ایران را منتشر کرد.
این روزنامه در شماره‌های بعدی نیز ضمن بازنشر گزارش وزیر خارجه به نمایندگان از توافق هسته‌ای از این تیتر برای تحلیل ماجرا استفاده کرد: آب خوش ظریف حال خوش منتقدان !
آرمان همچنین با بهره گیری از شباهت تحصیلاتی روحانی با مصدق نوشت: محمد مصدق و حسن روحانی سیاستمدارانی حقوقدان بودند و با استفاده از این شباهت‌سازی تیتر زد: دو حقوقدان دو پیروزی !
آرمان همچنین در شماره دیگر این روزنامه با اشاره به استقبال از توافقی که آن را توافق قرن نامید تیتر زد: دنیا به احترام ایران ایستاد !
روزنامه زنجیره‌ای اعتماد نیز با اشاره به اینکه با برجام انقلابی در دیپلماسی به تاریخ 23 تیرماه 1394 روی داده است نوشت: جهان تغییر کرد.
اعتماد همچنین نوشت: دوئل مذاکرات پس از 12 سال به توافق رسید.
اعتماد در شماره دیگر خود با روتیتر « با آزاد شدن درآمدهای بلوکه شده فروش نفت ایران در کشورهای هند، ژاپن، کره و امارات » چنین تیتر زد: 28 میلیارد دلار دارایی باز می‌گردد.
آفتاب یزد دیگر روزنامه زنجیره‌ای در شماره‌های بعد از توافق برجام با حمله به منتقدین از تیتر «پایان جولان افراطیون» استفاده کرد.
این روزنامه همچنین با اشاره به اینکه «شورای امنیت سازمان ملل با رای قاطع توافقنامه وین را پذیرفت» در شماره دیگر خود از این تیتر استفاده کرد: مهر تائید بر لغو تحریم ها.
آفتاب یزد در شماره دیگر خود ظریف را «امیر کبیر عصر ما» خوانده و از تصویری در صفحه نخست خود استفاده کرد که ترکیبی بود از چهره ظریف و امیر کبیر!
«ایران بر قله توافق»، «رای قاطع شورای امنیت به پایان تحریم ایران» ، «شب رفت و صبوح آمد، غم رفت و فتوح آمد، خورشید درخشان شد، تا باد چنین بادا» ، «آغاز عصر پسا تحریم»، «از تهران تا بندرعباس ؛ همه خوشحالیم !»، «خجسته باد این پیروزی» و... همه و همه تیترهایی بود که روزنامه‌های زنجیره‌ای و حامی دولت در وصف برجام و وزیر خارجه از آن بهره برده بودند.
فرار به جلوی زنجیره‌ای‌ها و تخریب منتقدین
با این وجود پس از انتشار اعترافات وزیر امور خارجه در جلسه دوشنبه گذشته کمیسیون امنیت ملی مبنی بر اینکه در اعتماد به آمریکا اشتباه کرده است و در عمل بر اشتباه بودن مسیر مذاکرات و نیز نتیجه تقریبا صفر آن برای مردم و کشور تاکید کرد زنجیره‌ای‌ها بر کذب بودن اظهارات منتسب به ظریف پای فشرده و از سوی دیگر نیز اعلام کردند اعترافات وزیر خارجه محرمانه بوده و نباید بیرون منتشر می‌شد!روزنامه‌های زنجیره‌ای که پس از توافق موسوم به برجام از خورشید تابان سخن گفته و ظریف را با مصدق و امیر کبیر مقایسه می‌کردند امروز و پس از مشخص شدن نتیجه تقریبا صفر توافق برای کشور به جای عذرخواهی ضمن فرار به جلو منتقدین را مورد هجوم و فحاشی قرار می‌دهند.
چنان که مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه زنجیره‌ای شرق در گفت و گو با دهباشی گفته است مطبوعات و رسانه‌های حامی دولت در جریان برجام وظیفه بزک کردن توافق و همچنین شعار دادن را بر عهده داشته‌اند و حال که مشخص شده برجام توافقی بزک کردنی نبوده و ارزش رجز خواندن و شعار دادن نداشته است جای عذرخواهی در تیترها و صفحات نخست این روزنامه‌ها خالی است.
درب کمیسیون امنیت ملی باز نشد !
نشست جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد با خبرنگاران که به انتشار سخنان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی مبنی بر اعتراف به اشتباه بودن اعتمادش به سخنان جان کری اختصاص داشت، برگزار شد.
در ابتدا کریمی قدوسی در جمع خبرنگاران به توضیح جزئیات نشست نمایندگان با ظریف پرداخت و پس از آن همراه با حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، ابوالفضل ابوترابی نماینده تیران و کرون، اسماعیل سعیدی نماینده تبریز، عباس گودرزی نماینده بروجرد، سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و خبرنگاران روزنامه‌ها و خبرگزاری کشور قصد حضور در صحن اصلی کمیسیون را داشت که با درب بسته مواجه شد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع خبرنگاران با علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت و دبیر کمیسیون نیز  تماس گرفت که آنها پاسخ تماس نماینده مشهد را ندادند؛ وی در همین زمینه گفت «با اینکه ما صبح هماهنگ کرده بودیم اما درب کمیسیون را باز نمی‌کنند»
به گزارش فارس قرار بود در این نشست خبرنگاران به اتاق اصلی کمیسیون امنیت ملی رفته و نوار سخنان ظریف را در جلسه روز یکشنبه کمیسیون استماع کنند اما پس از پیگیری‌های مکرر کریمی‌قدوسی درب اتاق اصلی کمیسیون باز نشد.
ظریف باید بگوید چرا در اعتماد به جان کری اشتباه کرده؟
جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس پس از پایان نشست با خبرنگاران که به موضوع انتشار سخنان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره اعتراف به اشتباه کردن در اعتماد به جان کری وزیر خارجه آمریکا اختصاص داشت و پس از آنکه خبرنگاران به رغم هماهنگی‌های قبلی با در بسته اتاق اصلی کمیسیون امنیت ملی جهت استماع نوار سخنان ظریف مواجه شدند در جمع آنان با اشاره به تلاش‌های خود جهت قرار دادن نوار سخنان ظریف در اختیار خبرنگاران که مورد درخواست آنان بوده است، گفت: در پیگیری‌ها به من پاسخ داده شد که فعلاً نوار را نمی‌توانیم در اختیار خبرنگاران قرار دهیم که من گفتم پس فعلا متن آن را پیاده کرده و به آنها بدهیم.
وی ادامه داد: بنده صبح با رئیس کمیسیون و هیئت رئیسه هماهنگ کردم که عده‌ای از خبرنگاران و 20 نفر از نمایندگان جهت استماع سخنان ظریف به کمیسیون بیایند و این موضوع هماهنگ شده بود و در این ساعت همیشه در این اتاق باز بوده است.
کریمی‌ قدوسی گفت: تقریباً نیم ساعت است که ما پشت این در ایستاده‌ایم و کسی هم به تلفن جواب نمی‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه سخنان ظریف غیرطبقه‌بندی بوده و مسائل مطرح شده در آن  کاملاً عادی است، خاطرنشان کرد: آن بخشی که احتمال دارد محرمانه باشد حذف می‌کنیم و من هم در جمع‌بندی خود نمی‌آورم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: حتماً مردم باید محتوای سخنان ظریف را بدانند و رسانه ملی هم باید این بخش از  نوار را با دعوت خود آقای ظریف پخش کند و خودشان توضیح دهند که چرا در اعتماد به جان کری وزیر خارجه آمریکا اشتباه کردید؟ و از این به بعد چه باید بکنید.
وی اظهار داشت: این خواسته‌ای به‌جا بوده و جزو وظایف ماست. براساس قانون و آئین‌نامه حق داریم درباره مذاکرات کمیسیون مصاحبه کنیم؛ این عین متن آئین‌نامه داخلی است.
وی خاطرنشان کرد: هدف ما حمایت و نیز حفظ و بقای دستاوردهای عظیم و افزایش وحدت ملی است و جای نگرانی ندارد؛ این نوار حتما باید پخش شود الان من همه محتوای آن را پخش کردم و تا فردا صبح عین متن نوار که پیاده کردم، منتشر می‌کنم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه طبق آئین‌نامه، اکنون دبیر کمیسیون امنیت ملی باید اینجا باشد ولی حضور ندارد، گفت: ایشان تلفن خود را جواب نمی‌دهد و ظاهرا به ایشان دستور دادند که در کمیسیون را ببندند.
نامه نمایندگان به لاریجانی
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در گفت و گو با فارس در این زمینه اظهار داشت: نمایندگان با جمع‌آوری امضا طی درخواستی از رئیس مجلس می‌خواهند که فایل صوتی و متن مشروح مذاکرات جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات هسته‌ای را منتشر کنند.
وی افزود: این تصمیم پس از مواجه شدن نمایندگان و خبرنگاران با درب بسته کمیسیون امنیت ملی که بنا بود فایل صوتی مذکور با حضور خبرنگاران و تعدادی از نمایندگان در آنجا پخش شود اتخاذ شد.
 

 

انتهای پیام/

کیهان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها