انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16454
13:16
حمید شهرابی

درس‌های پیروزی در حلب

نتایج افتخارآفرین پیروزی حلب را با عواقب زیان‌بار و اسف‌انگیز برجام مقایسه کنید، یکی را مطلوب و دیگری را غیرقابل دفاع می‌یابید.

وقتی که پیروزی بزرگ است، درک ابعاد و جذب درس‌های آن زمان می‌برد.  پیروزی حلب از این‌گونه پیروزی‌هاست.‌
 
1-  این خلاصه ماجراست:  متعاقب تجاوز نظامی امپریالیسم در افغانستان، عراق و لیبی، طبق نقشه از پیش طراحی شده قرار بود دایره در تگنا قراردادن و محاصره انقلاب اسلامی با به راه انداختن و حمایت از جنگ نیابتی گروه‌های تروریست در سوریه و حمله عربستان به یمن تنگ‌تر شود  و زمینه برای وارد کردن ضربات نهایی به ایران فراهم گردد.  در این بین جنگ‌های دیگر امپریالیستی/صهیونیستی هم مثل جنگ‌ 33 روزه لبنان و جنگ 22 روزه فلسطین علیه نهضت مقاومت درگرفت که نتیجه آنها شکست امپریالیسم در رسیدن به اهداف تعیین شده بود.  مقاومت ادامه پیدا کرد و تقویت شد.  مقاومت پیروز شد.
 
2-  پیروزی حلب به معنی شکست وسیع‌ترین اتحاد کشورهای امپریالیستی و متحدین منطقه‌ای آن‌ها بود.  حکومت‌های مرتجع از ایالات متحده و انگلیس و فرانسه گرفته تا عربستان، امارات و ترکیه همه در آن طرف جمع بودند و با هم شکست خوردند.  تصدیق باید کرد که شوک وارده سنگین است.
امپریالیسم در جنگ سوریه نه تنها به اهداف خود نرسید بلکه با تعمیق جریان مقاومت در قالب شکل‌گیری سازمان‌های نوین انقلابی و گسترش تشکل‌های مردم‌نهاد در سوریه و عراق مواجه شد.  این تشکل‌های نوظهور تازه قد علم کرده‌اند و با اعتماد به نفس ناشی از پیروزی حلب، حصول پیروزی‌های دیگر علیه نظام سلطه استکباری را نوید می‌دهند.
 
3-  هم‌زمان با جنگ تحمیلی علیه سوریه که سرنگونی یکی از متحدین اصلی ایران در نهضت مقاومت ضدامپریالیستی/ضدصهیونیستی را هدف گرفته بود، جمهوری اسلامی ایران از ناحیه‌ای دیگر نیز تحت تهاجم و فشار قرار گرفت: از ناحیه تشدید تحریم‌های اقتصادی و امتیازگیری از ایران در جریان برجام.
 
در این دو جبهه تهاجم امپریالیستی، یعنی در جنگ علیه سوریه و تشدید جنگ اقتصادی علیه ایران، یک خط‌مشی واحد از جانب ایران برای مقابله با تهاجمات اتخاذ نشد.  در یکی، یعنی در جنگ سوریه خط‌مشی عدم اعتماد به دشمن، پایداری سرسختانه در مقابل نقشه‌های تهاجمی دشمن و تک و پاتک در مقابل آن و اتکا به سازماندهی نیروهای بسیجی در پیش گرفته شد و در دیگری، یعنی در مذاکرات با کشورهای 1+5، اعتماد به دشمن، خم شدن در مقابل فشارهای دشمن و امتیازدهی به دشمن، آنهم از محل منافع ملی صورت گرفت.  و این یک اشتباه بود، اشتباهی بزرگ و پرهزینه که امروزه حتی بانیان آن نیز به خطا بودنش اذعان دارند.
 
نتایج افتخارآفرین پیروزی حلب را با عواقب زیان‌بار و اسف‌انگیز برجام مقایسه کنید، یکی را مطلوب و دیگری را غیرقابل دفاع می‌یابید.  
 
4-  سالگرد 9 دی، این تجلی مقاومت هوشیارانه ملت ایران در پیش است و این روز بهترین فرصت برای آن است که خاطره شهدای مؤمن، غیور و آزادیخواهی را که به عنوان مدافعین حرم شهره شدند و با نثار جان خود راه پیروزی حلب را هموار کردند، گرامی بداریم.  پرچم حریت مزین به تصاویر غرورآفرین تک تک این قهرمانان نهضت مقاومت را در تظاهرات 9 دی برافراشته نگهداریم.
 
5-  در جنگ سوریه، همان‌طور که مرتجعین در کنار هم قرار گرفتند، نیروهایی که نظام امپریالیستی را در عمل به چالش کشیده‌اند نیز هم جبهه شدند.  با اتحاد روسیه، ایران و سوریه که شکست تروریست‌های در خدمت امپریالیسم را ممکن کرد، نمونه‌ای از ظرفیت‌ها و امکانات نوین برای تحکیم و گسترش نهضت مقاومت ضدامپریالیستی به نمایش درآمد.  این گونه اتحادها را باید تقویت کرد و پایگاه‌های آن را باید افزایش داد.  اکنون زمان آن است که جبهه مقاومت اسلامی متحدین بالقوه خود در میان ملل مظلوم آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را در آغوش گیرد و چاره‌ساز وضعت نکبت‌باری شود که نظام سلطه امپریالیستی به جهان تحمیل کرده است.
 
6-  تجربه پیروزی حلب، مناسب‌تر بودن شرایط بیرونی انقلاب اسلامی ایران را نسبت به اوضاع داخلی نشان می‌دهد.  در آنجا به دشمن اعتماد نکردیم، خط مشی مقاومت حداقلی در مقابل دشمن را کنار زدیم و جانانه مقاومت کردیم، بسیج کردیم و به دشمن تاختیم و اینگونه با عزت و سربلند فاتح نبرد شدیم.  در داخل خانه اما ضعف داریم.  نیروهای انقلاب در داخل پراکنده‌اند و از اتحاد و انسجام لازم برخوردار نیستند.  در داخل خانه آنطور که باید متحد نیستیم و به جای ارائه برنامه‌ عملی که ساده و قابل اجرا بوده و قابلیت بسیج حداکثری ملت را داشته باشد، به نقد عملکرد اشتباه نیروهای خودباخته و سازشکار – که در جای خود لازم است – اکتفا می‌کنیم.  در داخل، آنطور که باید، یکپارچه و یکصدا پشت رهبری صف نبسته‌ایم.  سازمان‌های مردم‌نهادمان چون جهاد سازندگی، بسیج، تشکلات محله‎ای، هیئات مذهبی، سازمان‌های دانشجویی، کارگری و اصناف، آن رشدی را که باید می‌داشتند، نداشته و بعضا تضعیف شده و یا این که وجود خارجی ملموس و اثرگذار ندارند.  خلاصه این که خانه را باید دریابیم.
 
نیروهای مقاومت که پیروزی حلب را ممکن کردند، اکنون همان مشی اتکا به بسیج و سازماندهی را باید در صحنه داخلی و برای پاسخگویی به نیازهای کشور به کار گیرند.  برای برون رفت از مشکلات راه دیگری وجود ندارد.  مردم امکانات بهداشتی و درمانی رایگان می‌خواهند، مردم برای فرزندان خود امکانات آموزشی رایگان در تمام مقاطع تحصیلی می‌خواهند، مردم نه شعار دولتمردان در حمایت از تولیدات داخلی بلکه اقدام و عمل آنان در این راستا و پیشبرد اقتصاد مقاومتی را می‌خواهند، مردم کار و در نبود آن بیمه بیکاری می‌خواهند و مسکن کم‌ هزینه می‌خواهند.  
 
این‌ها و مبارزه علیه فساد و اشرافی‌گری خواست‌های به حق ملت فهیم و شجاع ایران است و انقلابیون مسلمان با خط مشی جذب 99درصدی و اتکا به نیروی عظیم ملت می‌توانند این خواست‌ها را برآورده کنند. 
 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها