انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16539
10:05

شهید معلم حسین فرحزادی

نسخه مناسب چاپ

شهید حسین فرحزادی

من یک معلم هستم نوشت:

       ما تشنگان شربت پاک شهادتیم

                                                                    ما عاشقان راه خدا و سعادتیم

     ما دل به این دو روزه دنیا نبسته ایم

                                                                   ما در هوای زندگی بی نهایتیم

      تو هم ای دوست بند پا به کمال

                                                                   پا بزن بر سر این جاه و جلال

      بیا ای حسین شرط را تن دهیم

                                                                  سفرنامه ای، نامه ای ، سردهیم

شهید حسین فرحزادی در اول مهر ماه سال 1339 در محلّه ی جوادیه تهران در خانواده ای مذهبی و متدین و پر جمعیت (هفت پسر و سه دختر) چشم به جهان گشود و مدارج دبستان را تا هنرستان به تحصیل پرداخت. حسین دوره متوسطه را در «مدرسه خانه صنعت» در رشته برق گذراند و با موفقیت و پشتکار به پایان رساند.

پدر شهید می گفت: « حسین اولین تحفه ای بود که به درگاه خدا هدیه کردم. او در دوران کودکی حتی یکبار نماز و روزه اش را ترک نکرد و از سن 7 سالگی به انجام فریضه نماز پرداخت. روح پاک حسین با قرآن مأنوس بود اغلب در مراسم قرائت قرآن و هیئت و عزاداری ها شرکت می کرد و بارها توسط مداح اهل بیت برای پاسخ گویی صحیح به سوالات احکام با وجود سن و سال کم تشویق می شد. حسین باهوش بود و نسبت به مسائل اطراف  با تعمّق می نگریست. قبل از پیروزی انقلاب فعالیت های حسین بسیار چشمگیر و زیاد بود. تمام وقت حسین با پخشِ اعلامیه و نوشتن شعار و این گونه امور پر می شد. اکثرا بچه ها را جمع می کرد و به بحث با آنان مشغول می شد. حتی یکبار از اطراف ساواک تحت تعقیب قرار گرفت، ولی دقت و زرنگی او مانع انجام هر گونه عملی از طرف ساواک شد.

بعد از پیروزی انقلاب هم فعالیت های گوناگون او ادامه داشتو مانند شرکت در راهپیمایی ها و نماز جمعه و دعای کمیل و... جزو مواردی بود که به طور مستمر از جانب او انجام می گرفت. شهید حسن اصلا لحظه ای بیکار نبود و در مساجد و سپاه فعالیت می کرد. ایشان به گونه ای عمل می کرد که هیچ یک از اعضای خانواده از کارهای او اطّلاعی نداشتند و به همین دلیل بسیاری از اقدامات او مخفی مانده و قابل بازگویی نیست. خیلی کارهای ایشان را پس از شهادتش فهمیدیم. پس از فراغت از تحصیل با اصرار دوستان به خدمت نهضت سوادآموزی در آمد. امّا انجام این کار را مشروط پذیرفت، چون وقتی او مسئولیت انجام این کار را به عهده گرفت جنگ شروع شده بود. به همین جهت شهید خود را موظف می دانست به جبهه برود. »

بعد از کسب مدرک دیپلم هنرستان با بسیج همکاری های مستمری داشت. حسین فرحزادی عاشق خدمت به مردم مستضعف و محروم بود. به همین جهت دوران خدمت خود را در ایلام رفت و دو سال و نیم در سپاه پاسداران ایلام خدمت کرد این شهید می گفت که لذّتی که من در خدمت در بین مردم می برم در شهرهای بزرگ نمی برم.

مادر شهید می گفت: « حسین در سپاه پاسداران، نهضت سوادآموزی مسجد و جبهه های مختلف جنگی فعالیت داشت. حضور در مراسم تشییع شهدای جنگ و انجام کارهای طراحی و خطّاطی اط تصاویر مطهر شهدا گوشه هایی از فعالیت های پسر شهیدم بود. گاهی اگر دیرتر از معمول نامه می نوشت به او خرده می گرفتم، ولی ایشان درجوابم می گفت که من خودم را وقف این راه کرده ام و شما نباید منتظر بازگشت من باشید!

خصوصیات اخلاقی و رفتاری و مذهبی حسین بی حدّ بود. او هرگز نماز شب ها، دعای توسل ها و کمیل هایش قطع نمی شد. روزه های مستحبی که می گرفت، در تمام نماز جمعه ها شرکت می کرد و رفتار و متانتی که با اعضا خانواده داشت، زبانزد مردم بود. ایشان بارها به جبهه اعزام شد و در چندین مرحله نیز زخمی شد. امّا تواضع بیش از حد ایشان مانع از آن می شد که خانواده از جریان زخمی شدن ایشان مطلع شود. یکبار هم که با سر مجروح به تهران برگشتند، نزدیک منزل پانسمان سرش را باز کرده و ما متوجه این موضوع نشدیم. ایشان خطّاط و نقّاش هم بودند. کما اینکه عکس خیلی از شهدای قبل از خودش را کشیده بود و یا بعضا پای خیلی از عکس های شهدا، اسم این عزیزان را خطّاطی کرده بود که الحق و الانصاف هم خطّاط خوبی بودند. عکس شهید جهان آرا را نیز با شبرنگ طراحی کرده بود.»

زن برادر شهید که دختر عموی ایشان نیز هست می گوید: « حسین فرد به تمام معنی انسانی بود. ایشان آن قدر به مسأله محرم و نامحرم توجّه داشت که با اینکه خانواده ای پرجمعیت بودیم و همگی در یک منزل زندگی می کردیم، در هنگامی که قصد داشت به طبقه بالا پیش ما بیاید طوری سر و صدا می کرد که ما متوجّه شده و پوشش مناسب داشته باشیم. یادم می آید در یک روز عاشورا مادر شهید نذری می داد. ما و خواهران شهید من اینکه کار می کردیم؛ می خندیدیم. شهید با لحن جدّی به ما تذکّر داد که شب عاشورا که شادی ندارد. »

یکی از مسائلی که در زمان جبهه خیلی خانواده اش مشاهده کردند این بود که ایشان بعضا در زمان مرخصی خیلی از اوقات خود را در اماکن مذهبی مثل مسجد و مهدیه  تهران و از ادعیه هایی که در این اماکن بود می شد خیلی استفاده می کردند و برخی سه شنبه ها سری هم به قم و جمکران می زدند و واقعا از لحظه لحظه زندگی نهایت استفاده را می کردندو خیلی هم مراقبت در نماز و روزه داشتند و در جبهه هم جزء بچه های اطّلاعات و عملیات بودند.

پدر شهید می گفت: « حسین محبوب و مومن بود و نسبت به اهل خانواده رعایت حال همه را می کرد. او بیش از همه به برادرش حجت علاقه داشت. به گونه ای که من هر بار روایتی از امام حسین (علیه السلام) و علمدار با وفایش ابوالفضل العباس را می شنوم کردار و رفتار دو برادر برایم تداعی می شود. از نکات قابل توجه این دو برادر زمان شهادت آنان است که هر دو در اسفند با یک سال فاصله شهید شدند. حسین در اسفند 63 در عملیات پر افتخار بدر و برادرش در اسفند 64 در عملیات ظفرمند والفجر هشت به شهادت رسید و هر دو برادر مفقودالاثر شدند.

شهید حسین و برادرش حجت الله با یکدیگر در عملیات بدر شرکت کردند. به گفته حجت الله برادرش حسین که در این عملیات فرمانده گردان بود به همراه تعدادی از بسیجیان جان بر کف داوطلبانه به جلو رفته و در برابر 500 تا 600 تانک مقابله می کنند و تعدادی از این تانک ها را منهدم می نمایند؛ ولی از آن تعداد کسی به عقب برنگشت تا خبری از حسین برای ما بیاورد که چگونه و در چه شرایطی  به درجه رفیع شهادت رسید. من امیدوارم در مقابل حسین زهرا (علیه السلام) شرمنده نباشم؛ چرا که پسر من هم با اقتدا به اربابش حسین (علیه السلام) بدون غسل و کفن سال ها بر روی زمین ماند و مفقود الاثر شد. »

شهید حسین فرحزادی در عملیات بدر در سال 1363 جام شیرین شهادت را نوشید و پیکر پاکش با تأخیری 12 ساله پس از مدت ها تفحّص پیدا شد و به میهن اسلامی برگشت و در بهشت زهرای تهران در کنار دیگر شهدا و همرزمانش به خاک سپرده شد.

پدر شهیدان حسین و حجت الله در سال 1368 و مادرش در سال 1388 از دنیا رحلت کردند. مادر شهید دارای روحیه ی بسیار مقاومی بود و به گفته خانواده و اطرافیان هیچگاه کسی اشک این مادر را ندید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها