انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16549
13:17

الفبای زندگی و درسی که معلم ایرانی به شاگردان افغانستانی‌اش آموخت

معلم بازنشسته ایرانی با اعتقاد به اینکه آموزش و تدریس مرز و نژاد نمی‌شناسد، نذر کرده 2 تبعه افغانستانی را آموزش دهد و برگی دیگر از وحدت و همدلی را رقم بزند.

معلم بازنشسته ایرانی با بیش از 30 سال سابقه تدریس در اقدامی خیرخواهانه اقدام به نذر بزرگ فرهنگی و آموختن الفبای زبان فارسی به شاگردان افغانستانی‌اش کرده است.

خبرنگار سایت افغانستان به کلاس درس این معلم ایرانی و شاگردانش رفت و از نزدیک در جریان این عمل  خیرخواهانه و نذر بزرگ فرهنگی قرار گرفت.

خانم معلم ایرانی که زندگی سیف الله را تغییر داد

 حضور این خانم معلم ایرانی در گلفروشی مسیر زندگی «سیف‌الله» کارگر افغانستانی را تغییر داد و وی را با سواد خواندن و نوشتن آشنا کرد.

 سیف‌الله متأهل و داری 2 فرزند است که در افغانستان زندگی می‌کنند، او در ایران کار می‌کند تا بتواند مخارج زندگی‌ خانواده‌اش را تأمین کند.

ادامه شغل معلمی بر اساس عشق و علاقه

این معلم بازنشسته ایرانی می‌گوید که دارای بیش از 30 سال سابقه تدریس است و به گفته خودش همچنان با عشق و علاقه به تدریس می‌پردازد چرا که این انتخاب بر اساس میل باطنی خودش بوده است.

خانم علیپور اصالتا اهل بوشهر و سال‌ها است که در تهران زندگی می‌کند و در بیشتر سال‌های خدمتش در مقطع اول ابتدایی تدریس کرده است.

دست تقدیر و آشنایی سیف‌الله با خانم علیپور

شرایط سخت زندگی سیف الله را با وجود استعداد برای فراگیری سواد از فراگیری آن محروم کرده بود تا دست تقدیر سیف الله را با خانم علیپور آشنا می‌کند.

سیف الله وقتی خانم علیپور را می‌بیند بدون اینکه بداند که وی معلم است، می‌گوید، «مادر می‌خواهم سواد خواندن و نوشتن یاد بگیرم، باید چکار کنم ؟»

کلاس‌ درس این خانم معلم ایرانی در گلفروشی

خانم علیپور کلاس‌های سواد آموزی را به سیف الله معرفی می‌کند اما وقتی متوجه می‌شود که وی در این گلفروشی نگهبان است و نمی‌تواند به خاطر شرایط شغلی‌اش به کلاس‌های سوادآموزی برود تصمیم بزرگی می‌گیرد.

وی در اقدامی خیر خواهانه اقدام به نذر بزرگ فرهنگی و تصمیم می‌گیرد تا کلاس درسش را در گلفروشی برگزار و به سیف‌الله سواد خواندن و نوشتن بیاموزد.

هزینه‌ای بابت تدریس به شاگردان گرفته‌نمی‌شود

خانم علیپور می‌گوید که هیچ هزینه‌ای بابت آموزش از شاگردانش نمی‌گیرد و در هفته چهار تا پنج روز به شاگردانش آموزش خواندن و نوشتن می‌دهد.

این خانم معلم می‌گوید که به 2 شرط قبول می‌کند که به سیف‌الله سواد بیاموزد اول اینکه سیف الله اجازه بدهد تا فرزندانش در آینده سواد یاد بگیرند و دوم اینکه وقتی سواد یاد گرفت به سایر افراد بی‌سواد نیز بیاموزد.

سرمشق‌های معلم ایرانی به شاگردان افغانستانی‌

کلاس‌های درس خانم علیپور زمان و مکان نمی‌شناسد سرما، گرما و حتی در زمان‌هایی که در میهمانی حضور دارد به فکر سرمشق‌های فردای شاگرد افغانستانی‌اش است.

خانم علیپور مطالعه و کتاب‌خوانی را برای بالا بردن سطح فرهنگ و اندیشه انسان‌ها مهم می‌داند و می‌گوید که با داشتن سواد سطح فرهنگی انسان‌ها بالا می‌رود و از انجام‌ کارهای اشتباه جلوگیری می‌شود.

نژاد مهم نیست و انسانیت مهم‌ترین اصل است

خانم علیپور می‌گوید که برای من فرق ندارد که دانش آموزانم از چه نژادی باشند، ایرانی افغانستانی یا اهل کشورهای اروپایی، انسان بودن برای من مهم‌ترین اصل است.

وی با بیان اینکه در سال‌های دوران معلمی شاگردان افغانستانی هم داشته است می‌گوید که دانش آموزان افغانستانی داشتم که از بهره و ضریب هوشی بالای برخوردار بوده اند.

همچنین از یکی از دانش آموزانش به نام «محمد رفیعی» نام می‌برد که در دهه 60 به مدرسه تیز هوشان رفت و سال‌ها بعد به دیدارش آمد و وی را غافل‌گیر کرد.

پیام معلم ایرانی به سایر هم‌صنفی‌ها

اما این معلم ایرانی پیامی هم برای معلمان و هم‌صنفی‌های خودش دارد و به خبرنگار ما می‌گوید از معلمان و مردم ایران می‌خواهم اگر نمی‌توانند کمک مالی به این افراد داشته باشند از دانسته‌های خود استفاده کنند و نذر بزرگ فرهنگی را ادامه بدهند.

علاوه بر سیف‌الله دانش آموز جدیدی به کلاس خانم علیپور اضافه شده است که «حمزه» نام دارد، حمزه نیز علاقه زیادی به خواندن و نوشتن دارد کلاس درس  تک نفره خانم علیپور را 2 نفره کرده است.

 برگزاری کلاس در سرای محله شهرداری تهران

این خانم معلم ایرانی در فضای که سرای محله شهرداری تهران در منطقه مرزداران در اختیار آنها قرار داده است به آموزش شاگردانش مشغول است.

خانم علیپور می‌گوید در هنگام آموزش به سیف الله در گلفروشی وقتی مشتری‌ها به گلفروشی می‌آمدند، درس را متوقف می‌کردیم و سیف‌الله به مشتری‌ها رسیدگی می‌کرد.

الفبای زندگی درس معلم ایرانی به شاگردانش 

الفبای فارسی که این معلم ایرانی به دانش آموز افغانستانی‌ می آموزد 32 حرف فارسی است که تاکنون سیف الله 18 مورد آن را فرا گرفته است اما به نظر مهم‌ترین درسی که خانم علیپور به شاگردانش می‌آموزد الفبای زندگی است.

سیف‌الله نیز احترام زیادی برای معلمش قائل است و می‌گوید معلمم را به اندازه مادرم دوست می‌دارم.

این کارگر افغانستانی که دوست ندارد بی‌سواد باشد حالا می‌تواند با تلفن شماره بگیرد و فاکتورهای مغازه گل‌فروشی را و تابلوها و اعلانات سطح شهر را بخواند.

آموزش برای سواد زمان و مکان نمی‌شناسد

خانم علیپور از شاگردانش تعریف می‌کند و می‌گوید که شاگردش خط خوشی برای نوشتن الفبای فارسی و استعداد خوبی برای یادگیری سواد دارد.

اما آموزش سواد این خانم معلم ایرانی به شاگرد افغانستانی‌اش زمان و مکان نمی‌شناسد در هر شرایطی ترک نمی‌شود.

آفرین‌های خانم معلم در دفترچه‌ مشق شاگردانش

خانم علیپور می‌گوید که حتی در میهمانی هم شده است سرمشق‌های شاگردانم را آماده می‌کنم و به آنها می‌رسانم.

وی می‌گوید که وقتی تکالیف و مشق‌های شاگردانم را ورق می‌زنم، برای‌ آنها آفرین و صد‌آفرین‌ می‌گذارم.

 این خانم معلم ایرانی از افزایش تعداد شاگردانش استقبال و  می‌گوید که سعی من این است تا به شاگردانم سواد یاد بدهم تا در کشورشان فرد مفیدی باشند.

عشق و علاقه به شغل معلمی با وجود سختی‌ها

خانم علیپور از سختی‌های کار هم می‌گوید، اینکه سرپرست خانواده است اما عشق و علاقه به شغل معلمی را به همه سختی‌ها ترجیح می‌دهد.

این معلم ایرانی که درس زندگی و انسانیت را به شاگردان افغانستانی‌اش‌ می‌آموزد استقبال اطرافیانش از این حرکت خیرخواهانه را با ارزش توصیف می‌کند و آن را به دیگران نیز توصیه می‌کند.

باید در هر شرایطی سختی‌ها را به جان خرید

وی که علاقه زیادی به تحصل داشته است سال‌ها قبل در رشته شیمی دانشگاه شیراز قبول می‌شود اما به دلیل سختی‌های دوری از خانواده دانشگاه را رها می‌کند.

خانم علیپور بعدها به شغل معلمی روی می‌آورد و حالا پیامش به همه انسان‌ها این است که باید در هر شرایطی سختی‌ها را به جان خرید و برای آموختن علم و دانش حتی به دورترین نقاط جهان هم سفر کرد.

 انتهای پیام/

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها