انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16701
10:55

تبعیض در حق معلمان این بار با ضمن خدمت پولی/ کدام سازمان از کارمندانش برای ارتقاء آموزش پول می گیرد!؟

معلمان که سال هاست از تبعیض و تفاوت بین وزارتی و حتی درون وزارتی رنج می برند و وعده های گره گشایی معیشتی نیز با وجود اجرای بد و نیمه کاره ی طرح رتبه بندی در مورد آنان تحقق نیافته است؛ این بار شاهد یک تبعیض جدیدند و می پرسند که کدام سازمان برای ارتقاء آموزش و مهارت کارکنانش از آنان پول دریافت می کند؟!

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان- مریم ضیایی: آموزش های ضمن خدمت ابزاری موثر برای بروز رسانی دانش کارمندان دولت است بوده و خدمت رسانی و موفقیت در ایفای نقش کارمندی را تضمین می نماید. کارمندان و مستخدمین دولتی در هر مقام و پست و با هر سطح دانش، پس از قرار گرفتن در پست خود پس از مدتی نیاز به فراگیری دانش روز و مهارت های جدید دارند و این نیاز در سازمان های خدماتی و مراکزی که با مردم مستقیم در ارتباط هستند بیشتر احساس میشود. آموزش های ضمن خدمت چنانچه هدفمند و کارشناسی شده صورت گیرد، کارایی و رضایتمندی کارمند و ارباب رجوع را به دنبال خواهد داشت.

در بیان تعریف این قسم از آموزش کارمندان، را این گونه می توان گفت: آموزش ضمن خدمت عبارت است از بهبود بخشیدن فعالیت های مرتبط با رشته و کار که عمدتا یا انحصارا افراد به قصد دانش افزایی، کسب مهارت و تغییر نگرش کسب می کنند.

 در آموزش و پرورش نیز لزوم آموزش ضمن خدمت کارکنان و معلمان از سال ها پیش احساس شده است و معلمان موظف به گذراندن ساعاتی تحت عنوان ضمن خدمت بوده اند که ساعات و عناونین و موضوعات آن تاکنون تغییراتی داشته است. در دوره ای در ازای 175 ساعت گذراندن ضمن خدمت، معلمان حقوقی معادل یک ماه خود را دریافت می کردند و در دوره ای که چند ماه هم بیشتر از آن نمی گذرد معلمان مجبورند بابت گذراندن ضمن خدمتی و صدور گواهینامه پایان دوره هزینه ای هم بپردازند!

برگزاری ضمن خدمت جزء وظایف دولت هاست به عبارت دیگر دولت موظف است سالانه بودجه مربوط به آموزش کارکنان را محاسبه، پیش بینی و تصویب نماید تا مستخدمین خود را از نظر علمی و فناوری و دانش روز کارآمد کند.

از سال های گذشته لزوم بازنگری در عناوین و کیفیت کلاس های ضمن خدمت محل بحث بود و صحبت هایی پیرامون تغییر دوره های ضمن خدمت فرهنگیان بیان میشد تا ایرادهای شکلی و ماهوی این دوره ها برای بهبود کیفیت آن برطرف شود اما به یک باره از چند ماه گذشته  برای دوره های ضمن خدمت اجباری معلمان که وظیفه برگزاری آن بر عهده وزارتخانه است از معلمان هزینه دریافت می شود.  

معلمان که سال هاست از تبعیض و تفاوت بین وزارتی و حتی درون وزارتی رنج می برند و وعده های گره گشایی معیشتی نیز با وجود اجرای بد و نیمه کاره ی طرح رتبه بندی در مورد آنان تحقق نیافته است؛ این بار شاهد یک تبعیض جدیدند و می پرسند که کدام سازمان برای ارتقای آموزش و مهارت کارکنانش از آنان پول دریافت می کند؟!

یک معلم با انتقاد از پولی شدن دوره های ضمن خدمت می گوید: کیفیت که آنچنانی نبود و ثبت نام هم گاهی اجباری است واندک انگیزه ای هم که قبلا بود از بین رفته است اما در هر حال معلم مجبور است ساعات ضمن خدمتش را پر کند.

یک فرهنگی دیگر که به سبب تحصیلات و سابقه خود در دوره های ضمن خدمت تدریس می کند معتقد است: کیفیت کلاس ها بهتر شده است و انتخاب مدرسان دیگر سلیقه ای نیست و اینترنتی شدن این دوره ها هم تخلفات را کمتر کرده است. فرهنگی دیگری اما می گوید اینترنتی شدن باعث افزایش تخلفات شده و گاهی اشخاص به جای هم و بدون مطالعه آزمون می دهند و گواهینامه می گیرند.

سجادی، معلمی با 22 سال سابقه تدریس از اوضاع پیش آمده در خصوص ضمن خدمت ناراضی است و می گوید: حتی پذیرایی ساده ای که وجود داشت برداشته شده و ساعت آن هم کم شده است.

ویسی معلم دیگری ست که از پولی شدن ضمن خدمت ناراحت است او معتقد است واسپاری برگزاری ضمن خدمت به بخش خصوصی از کیفیت کار کاسته و تنها برای کاهش بار هزینه ای صورت گرفته است.

دو خانم معلم یزدی که در کمپین تازه راه اندازی شده معلمان در اعتراض به آموزش ضمن خدمت پولی هم عضو هستند از سمت و سو و اهداف و هویت واقعی ایجادکنندگان این کمپین بی خبرند اما آن را راهی برای رساندن اعتراض خود به گوش نمایندگان مجلس می دانند و از کیفیت پایین دوره های غیرحضوری هم شاکی هستند. دوره های غیرحضوری آموزشی که ظاهرا دارد به تدریج جای دوره های حضوری را می گیرد.

 

 

به نظر می رسد حذف بودجه ضمن خدمت از ردیف های خاص بودجه ای و قرار گرفتن در ردیف سایر و نادیده و کوچک گرفتن وظیفه قانونی دولت در آموزش ضمن خدمت معلمان دلیل اصلی این نابسامانی بودجه ای باشد. با یک حساب سرانگشتی هزینه ضمن خدمت حداقل 40 ساعته حدود ضمن خدمت حدود یک میلیون معلم چیزی در حدود 40 میلیون ساعت می شود که حداقل 100 میلیارد تومان بودجه لازم دارد اما در سال های گذشته تنها 50 میلیارد تومان برای این امر اختصاص داشته شده است.

مسئولان وزارت آموزش و پرورش در حالی دریافت وجه از معلمان برای برگزاری دوره های ضمن خدمت را به درستی تخلف می نامند که عملا بودجه ای به استان ها برای برگزاری این دوره ها داده نمی شود یا بسیار اندک است و چاره ای جز دریافت پول نمی ماند.

روحانی در خرداد 92 در مصاحبه با پایگاه خبری آفتاب گفته بود: « آمار سرسام‌آوری از دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان ارائه می‌شود. ولی از محتوا و موضوعات و نحوه تشکیل یا مدیریت این دوره‌ها گزارش‌های خوبی دریافت نمی‌شود. این‌ها مسائلی هستند که فرهنگیان جامعه ما را تحت فشار قرار داره و شوق فعالیت را از آن‌ها گرفته است».

اکنون و در آخرین ماه های خدمت دولت یازدهم، معلمان آمار ناخوشایندی از دوره های ضمن خدمت ارائه می کنند، کاهش کیفیت و ساعت، دریافت غیرقانونی هزینه ثبت نام ضمن خدمت، تخلفات دوره های غیرحضوری و مدیریت ضعیف و ... تنها بخشی از اوضاع نابسامان دوره های حیاتی ضمن خدمت معلمان است که انگیزه را از آنان گرفته و در کنار بی توجهی و بی برنامگی ذهن آنان را مشوش ساخته است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها