انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 16915
10:17

صدور یک بیانیه مطبوعاتی حاصل نشست کمیسیون مشترک برجام/ نقض برجام و وضع معماری تحریم ها تنها نگرانی جدی! ایران قلمداد شد

نشست کمیسیون مشترک برجام که به درخواست ایران و برای بررسی نقض برجام توسط آمریکا با تمدید قانون آیسا تشکیل شده بود، با صدور یک بیانیه مطبوعاتی به کار خود خاتمه داد.
نسخه مناسب چاپ

در این نشست نمایندگان کشورمان ضمن ارائه شرحی از بدعهدی‌های آمریکا در یک سال اخیر، با ارائه مستندات حقوقی تمدید قانون آیسا را مغایر با تعهدات آمریکا در قالب برجام دانستند. 

 هیات آمریکایی نیز با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، عنوان کرد که با اقدامات انجام شده از سوی دولت، هیچ تاثیر عملی بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند. 
 
نمایندگان سایر دولت‌های عضو کمیسیون نیز با جدی قلمداد کردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا در جهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل در این زمینه شدند.
 
ناگفته نماند که وال‌استریت ژورنال اعلام کرده است ایرانی‌ها توافق کرده‌اند که تعهداتی فراتر از برجام را بپذیرند و به رغم تعیین سقف ۳۰۰ کیلوگرمی برای نگهداری اورانیوم در داخل خاک ایران، نمایندگان دولت ایران با رسیدن این مقدار به کم‌تر از ۲۰۰ کیلوگرم موافقت کرده‌اند.
 
عباس عراقچي رئيس هيات كشورمان در جلسه امروز كميسيون مشترك در این باره  گفت امروز كميسيون مشترك در پايان جلسه خود همچنين با طرح ايران براي پاكسازي رسوبات از تاسيسات غني سازي نظنز موافقت كرد. وي گفت بر اساس اين طرح كليه رسوبات مواد غني شده كه از لوله ها بيرون آورده مي شوند از شمول ٣٠٠ كيلو ذخاير مواد غني شده ايران خارج شده و بدين ترتيب ايران قادر خواهد بود مواد بيشتري را غني سازي كند. عراقچي اضافه كرد اين مصوبه كميسيون مشترك كه محصول ماه ها مذاكرات كارشناسي توسط متخصصين سازمان انرژي اتمي كشورمان است پس از ترجمه در سايت وزارت امور خارجه درج خواهد شد.
 
گفتنی است که اخبار منتشر شده تاکنون حکایت از وضعیت نامناسب دیگری می دهد چرا که اولاً امریکا نپذیرفته که برجام را نقض کرده است؛ این مسئله به معنی فرورفتن هر چه بیشتر در مکانیزم حل اختلاف برجام خواهد بود که نتیجه آن تنها بازگشت تمامی تحریم هایی است که لغو مشروط شده اند؛ ثانیاً در برابر وضع معماری تحریم ها هم‌پیمانان آمریکا تنها به یک بیانیه مطبوعاتی اکتفا کرده و در نهایت نیز نگرانی‌های ایران را تنها جدی! تلقی کردند ثالثاً اخبار منتشر شده در رسانه های خارجی مبنی بر عقب نشینی های جدید تیم مذاکره کننده کشورمان در زمینه کاهش ذخایر اورانیوم در داخل کشور به کم تر از 200 کیلوگرم نیز در صورت صحت، هم خلاف برجام محسوب می‌شود و هم سندی دیگر بر تداوم رویکرد انفعالی در برابر نتایجی در حد و اندازه های تقریباً هیچ!
 

انتهای پیام/

رجانیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها