انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 17023
10:37

شهید معلم غلامرضا رحمانی

شهید غلامرضا رحمانی

من یک معلم هستم نوشت:

عرفان حقیقتی در جبهه ها است. لاجرم عارف حقیقی را باید در جبهه ها یافت. عارف آن است که از قید جان گذرد و کیست عارف تر از شهید و شهید است که روی عارفان کذایی را سیاه می کند و آبروی عرفان را باز می خرد.

 

غلامرضا رحمانی در سال 1329 در شهرستان کاشمر خراسان رضوی در خانواده ای مسلمان و متدّین به مبانی دین مقدس اسلام دیده به جهان گشود. پدر وی روحانی بود و اولین فرزند خود را به پیروی از حضرت امام رضا (علیه السلام)، غلامرضا نامید. غلامرضا با همراهی پدر از ابتدای کودکی با شرکت در مراسم ها و مناسبت های دینی و مذهبی با آئین و دستورات رهایی بخش اسلام آشنا شده و در محیط مذهبی مسجد و تکایا رشد و نمو کرد.

شهید غلامرضا در دوران انقلاب از نیروهای فعاّل و هماهنگ کننده اعتراضات مردمی در محل سکونت خود بود. پس از شروع جنگ تحمیلی او تصمیم به حضور در مناطق عملیاتی و صف مقدم جبهه گرفت. اولین اعزام ایشان به مناطق عملیاتی در سال 1361 بود و تا زمان شهادت چندین مرحله در جبهه های حق علیه باطل به عنوان نیروی رزمی و بسیجی شرکت کرد.

شهید رحمانی در رسته های مهندسی جهاد دوره های تخصّصی را با موفّقیت طی کرده بود و در عملیات های خیبر و کربلا به عنوان نیروی پشتیبانی، راننده سنگین لودر و گریدر به منظور احداث سنگر برای رزمندگان، از خود گذشتگی های بسیاری در مناطق عملیاتی نشان داد.

غلامرضا به دلیل توانایی خاصّی که داشت در اواخر حضورش در مناطق عملیاتی جزو طراحان مهندسی جبهه و جنگ بود. شهید در آخرین عملیات که در منطقه کربلای 5 در شلمچه شرکت داشت در حال احداث سنگر بر اثر اصابت ترکش خمپاره شربت شهادت را نوشید و به فیض عظمای شهادت نایل آمد.

شهید رحمانی نماز اول وقت را سرلوحه زندگی خود قرار داده بود. او که خود جزو قاریان و حافظان آیات وحی بود با عمل به دستورات دین مبین اسلام و قرآن همیشه پیش قدم و عامل بود و به دلیل علاقه وافر به پیشرفت در زمینه قرائت و تجوید قرآن، کلیه دوره های آموزشی را در این زمینه سپری کرد و به برکت انس با قرآن، اخلاقی نیکو و پسندیده داشت.

شهید رحمانی فردی متواضع، صادق و با سعه صدر بود و صله ی ارحام و دید و بازدید از اقوام و خویشاوندان، یکی از برنامه های مهم زندگی این شهید بزرگوار به حساب می آمد و در شرایطی که پیش می آمد به دیدار بزرگتر های اقوام و حتّی بزرگان محلّی می شتافت و برای خدمت به افراد بی سرپرست و مستمند همیشه داوطلب بود. علاوه بر عمل به این مهم، دیگران را نیز به این امر ترغیب و تشویق می کرد.

شهید رحمانی در سال 1353 یعنی در سن 24 سالگی ازدواج کرد و حاصل زندگی مشترک 12 ساله ایشان 4 فرزند، سه دختر و یک پسر یادگاران این شهید عزیز هستند که اسامی آنان برگرفته از اسامی معصومین (علیهمالسلام) بوده و این موضوع، نشانه ی ارادت شهید به خاندان اهل بیت (علیهمالسلام) می باشد.

غلامرضا به اتفاق همسرش فرزندان را با آداب و مبانی دین اسلام تربیت کرده و به آنان، گرایش دینی و مذهبی داده اند. هنوز نصایح و رفتارهای برگرفته از دستورات اسلامی این شهید بزرگوار، بعد از گذشت سی سال در ذهن و خاطره ی همسر و فرزندان باقی مانده است.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.