انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 17173
14:57

جزئیات اقدامات امدادی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در پلاسکو

به دلیل کشف حفره ای عمیق عملیات آوار برداری از پلاسکو ۳۰ دقیقه متوقف شد و نیروهای امدادی بعد از ورود به این حفره متوجه شدند که به اتاق برق پلاسکو منتهی می شود.

از محل حادثه ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری اسلامی، صبح روز پنج‌شنبه 30 دی امسال، ساختمان تجاری پلاسکو دچار حریق شد و حدود ساعت 11 همان روز بر اثر شدت آتش‌سوزی و انفجارهای صورت گرفته، فروریخت که بر اثر این حادثه، تعدادی از آتش‌نشانان زیر آوار گرفتار شدند.

عملیات امدادرسانی و آواربرداری این حادثه در حالی به روز ششم رسیده که اقدامات انجام شده در روز پنجم بهمن ماه جاری به‌شرح ذیل است؛

05:37 / جزئیاتی از اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای امدادرسانی در پلاسکو

نورالله‌ صدرا معاون هماهنگ‌کننده گروه تخصصی کربلا در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم درباره اقدامات صورت گرفته این قرارگاه در رابطه با حادثه ساختمان پلاسکو، با بیان اینکه تا زمان حل مشکلات در مورد ساختمان پلاسکو بنده به عنوان نماینده قرارگاه با تعدادی از نیروهای متخصص در محل حضور یافته و در روند امدادرسانی، کمک می‌کنیم، گفت: از همان شب اول حادثه به دستور سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم گروه‌هایی برای امداد رسانی و کمک به آواربرداری مشغول به کار شدند.

وی ادامه داد: این گروه‌ها که مجهز به دستگاه‌های برش آهن بودند، در همان شب اول حادثه برای کمک به عملیات آواربرداری به محل حادثه اعزام شدند و هم‌اکنون 12 گروه 4 نفره فقط مشغول انجام کارهای مربوط به برش و سبک‌سازی سازه فلزی ساختمان پلاسکو که در اثر فروریختن ساختمان بسیار درهم تنیده شده بود، هستند.

نماینده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) سپاه در امور ساختمان پلاسکو با بیان اینکه نیروهای قرارگاه به صورت 3 شیفت مشغول کار هستند، تصریح کرد: از روز گذشته که کار باطله برداری آغاز شده است، تعدادی قابل توجهی از ماشین آلات سنگین و تخصصی در این امر به کار گرفته شده است که با شروع این روند، تعداد نیروهای قرارگاه خاتم برای امدادرسانی در این حادثه به 100 نفر افزایش پیدا کرده است و حدود 20 دستگاه انواع ماشین آلات سنگین مانند بولدوزر جرثقیل‌ و بیل‌های مکانیکی سنگین در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. همچنین ما تعدادی کامیون را به حالت آماده به کار نگه داشته‌ایم تا در صورت نیاز وارد در عرض یک ساعت وارد کار کنیم.

صدرا افزود: البته به دلیل وجود حساسیت‌های موجود در صحنه عملیات، برای پیداکردن پیکر آتش‌نشانان زیر آوار مانده در استفاده از ماشن‌آلات سنگین بنا به درخواست دستگاه‌های اجرایی دچار محدودیت هستیم و نمی‌توانیم تعداد زیادی از دستگاه‌ها را وارد صحنه کنیم. همچنین ما تعدادی دستگاه تخصصی در محل حادثه داریم که اگر کار آواربرداری به مرحله خاصی رسید از آنها استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به پتانسیل نیروی انسانی و تجهیزات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) گفت: ما بیش از 45 هزار نیروی تخصصی برای فعالیت در حادثه‌های مشابه ساختمان پلاسکو داریم و اگر حادثه‌های این چنینی تکرار شود و یا نیروهای سایر دستگاه‌های حاضر در عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو خسته شده‌اند،‌ این آمادگی را داریم که بدون درخواست سایر دستگاه‌ها و با تمام توان در صحنه حاضر شویم.

نماینده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) سپاه در امور ساختمان پلاسکو درباره اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در روزهای آینده خاطر نشان‌کرد: ما با همین استعداد نیرو و تجهیزات و حتی در صورت نیاز با استعداد بیشتر تا پایان پاکسازی منطقه و تحویل آن به دستگاه‌های اجرایی به کار خود ادامه می‌دهیم.

05:05 / توقف عمیات آواربرداری با مشاهده حفره‌ای عمیق

نیروهای امداد و نجات ساعت 4:30 دقیقه بامداد در حین گودبرداری متوجه حفره عمیقی شدند که به همین دلیل عملیات آوار برداری متوقف و کلیه دستگاه های مربوط خاموش شدند.

بر اساس این گزارش بعد از خاموش کردن دستگاه ها و برطرف کردن موانع ورود به حفره 3 نفر از نیروهای امداد و نجات به وسیله نردبانی وارد حفره شدند و بعد از 15 دقیقه جستجو متوجه شدند که این حفره به اتاق برق پلاسکو منتهی می شود.

هیچ جسدی در این محل کشف نشد و عملیات آوار برداری ساعت 5 صبح مجددا آغاز شد.

انتهای پیام/

تسنیم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها