انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 17386
11:44
انقلاب اسلامی وریزش ها؛

تناقض در اهداف اولیه افراد با اهداف پیش روی انقلاب، دلیل عمده تغییر مسیر انقلابی های سابق

یکی از عمده دلایل این ریزش ها وجود تناقض در اهداف اولیه انقلابیون با اهداف پیش روی انقلاب و حتی مخالفت در روند انقلابی گری ایده ها و آرمان های انقلاب اسلامی است به همین دلیل چنین افرادی سعی می کنند با تمسک به برخی از شاخصه های انقلاب خود را همپای انقلاب پیش ببرند تا در زمان مناسب و دست یابی به قدرت اهداف و آرمان های انقلاب که به مزاجشان خوش نمی آید با رویکرد زیرکانه و آرام ایجاد تغییر نمایند.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان- سیده زینب حیدری: انقلاب اسلامی همانند دیگر انقلاب های صدر اسلام در جهان دارای دوستان و دشمنان زیادی بوده و هست، و بعد از گذشت چند دهه از انقلاب یا در همان ابتدای انقلاب اسلامی ریزش هایی وجود داشت که عوامل گوناگونی دارد.

 یکی از عمده دلایل این ریزش ها وجود تناقض در اهداف اولیه  انقلابیون با اهداف پیش روی انقلاب و حتی مخالفت در روند انقلابی گری ایده ها و آرمان های انقلاب اسلامی است  به همین دلیل چنین افرادی سعی می کنند با تمسک به برخی از شاخصه های انقلاب خود را همپای انقلاب پیش ببرند تا در زمان مناسب و دست یابی به قدرت اهداف و آرمان های انقلاب که به مزاجشان خوش نمی آید با رویکرد زیرکانه و آرام ایجاد تغییر نمایند.

البته در خیلی از انقلاب های جهان که مبنای دینی و بر پایه ارزشهای معنوی استوار نبوده اند این افراد توانسته اند اهداف خود را عملی کنند، البته در انقلاب های ارزشی و دینی نیز به علت سهل انگاری یاران انقلاب و به قولی محرمان انقلاب و غرق شدن در لذایذ دنیوی، حب قدرت و جکع آوری ثروت باعث گردیده که افرادی از درون انقلاب بتوانند با ایجاد تغییرات و یارگیری به اهداف شوم خود برسند.

 شاید بتوان گفت که داستان حضرت موسی بن عمران(ع) از جمله این موارد بوده است که با غیاب پیامبر در کوتاه مدت و غفلت یاران انقلاب از نعمتی که خداوند به آن ها ارزانی داشته نامحرمی همچون سامری، انقلاب موسی را از خدا پرستی به گوساله پرستی تغییر مسیر می دهد.

 در دوران صدر اسلام نیز به دلیل غفلت  یاران عظیم پیامبر اکرم(ص) نامحرمانی که فقط خود را (یاران سقیفه) به سبب خویشاوندی به این انقلاب عظیم گره زده بودند توانستند مسیر انقلاب پیامبر را در سقیفه بنی ساعده در هنگام رحلت پیامبر اسلام تغییر داده و باعث خسران 1400ساله بر پیکره اسلام شوند.

 در انقلاب  اسلامی نیز بعد از پیروزی انقلاب عده ای به رهبر انقلاب توصیه کردند که شما وظیفه انقلابیتان را تمام کردید و حالا به حوزه بروید(دولت بازرگان)و حوزه ها را آباد کنید و کار سیاست انقلاب را به ما واگذارید، این حرف از زبان دشمنان انقلاب نبود بلکه از دل کسانی بیرون آمد که با اهداف خاص به انقلاب اسلامی آویزان شده و ملت را همراهی می کردند گرچه پشت صحنه این الگو دشمنان اسلام و انقلاب بودند، اما کار را باید نامحرمان تمام کنند.

 وصیت گهر بار امام که فرمودند« من در میان شما باشم و یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می‌کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.» گویای این درایت و تیزبینی امام راحل بود که می دیدند نامحرمان بر مسند قدرت انقلاب خواهند نشست، تحولات بعدی نشان داد کسانی که برای خود کیسه دوخته بودند باید در یک ایستگاهی مسیر خود را از انقلاب مشخص و جدا سازند.

 بنابراین نامحرمان وقتی از جایگاه رهبری انقلاب ناامید شدند به سراغ جایگاه دوم انقلاب و قوه اجرایی کشور رفتند.البته زمینه این اقدام در سال 1364 با شقه شدن نیروهای انقلاب در دو طیف به اصطلاح راست (جامعه روحانیون مبارز) و چپ(مجمع روحانیون مبارز) در درون مجلس شورای اسلامی شروع شد و در انتخابات ریاست جمهوری دوره هفتم و مجلس ششم نیات خود را کاملا نشان داد و نامحرمان انقلاب را به طور واضح مشاهده و صف بندی خود علیه انقلاب را نشان دادند.

 کشانی که آن زمان به صورت موریانه و موذیانه در دستگاه های اجرایی و حکومتی کار می کردند، بعد از فوت امام حرکت خود را شروع کردند و با تحولات بعدی پیش روی انقلاب اسلامی در مسیرهای گوناگون مثل 18 تیر،کوی دانشگاه و فتنه 88 تعداد زیادی از آن ها (یاران انقلاب) از قطار انقلاب پیاده شدند و راه نامحرمی خود را برای مردم ثابت کردند.

 آنچه مهم است این که حرکت خزنده همچنان در طیف دیگری از انقلابیون که با توجه فرمایشات گهر بار امام در وصیت نامه سیاسی الهی خود در مورد تحولات انقلاب و آینده آن پیش بینی نمودند، همچنین علم به این که این انقلاب را خداوند با دست غیبی خود هدایت می نماید تا به دست صاحب اصلی یعنی ولی عصر(عج) برسد طیف دیگری از نامحرمان در ایستگاهای بعدی پیاده و مخالفت خود را نشان خواهند داد اما آنچه مهم است با تدبیر رهبر انقلاب و لطف الهی انقلابیون واقعی، کشتی انقلاب را به سر منزل مقصود خواهند رساند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها