انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 17773
14:00
مدیرکل سابق آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش:

مشکل ما تفاوت مصوبه و اجراست/ عدم رغبت به هنرستان ها به دلیل سختی ادامه تحصیل

مدیرکل سابق دفتر آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: اعتقاد دارم اگر مصوبه شورای عالی را اجرایی کنند و فضا برای دانش آموز فراهم کنند خوب است منتها مشکل این است که آنچه مصوب می کنیم با آنچه به دنبال اجرای آن هستیم متفاوت است.

محمد شریف‌زاده مدیرکل سابق دفتر آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان در خصوص ایرادات هدایت تحصیلی سال گذشته اظهار داشت: اتفاقی که سال گذشته افتاد این بود که در اردیبهشت سال 1395 مصوبه ای در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب کردند، معیارها عوض نشد و بر اساس همان شاخص های سابق تصویب شد بود منتها از زمان تصویب تا اجرا دو ماه بیشتر فرصت نبود و این زمان کم فرصت اقناع را برای قبول سیاست های جدید نداشت.

وی افزود: سیاست اصلی مصوبه این بود که ما دانش آموزان را به سمت هنرستان ها هدایت کنیم، در کشورهای اروپایی بیشترین رغبت را به هنرستان ها وجود دارد که این مسئله در ایران برعکس است.

شریف زاده ادامه داد: در دوماه ذکر شده فرصت این که عوامل اجرایی، دانش آموزان و والدین آنها را برای این مسئله توجیه کنند وجود نداشت، دومین نکته این بود که فرایند خوب طی نشد و مسئله فرهنگ سازی ملاحظه نشد و استعداد و توانمندی دانش آموزان مورد توجه قرار نگرفته بود.

مدیرکل سابق دفتر آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش با بیان این که سال گذشته محدودیت برای مدارس ایجاد کردند و بسیاری از دانش آموزان باید یا به مدارس غیردولتی یا هنرستان می رفتند، گفت: به نظر می رسد یکی از اهداف هدایت تحصیلی سال گذشته، رونق مدارس غیردولتی بود و این اتفاق هم افتاد و برخی خانواده ها مجبور شدند فرزندانشان را در مدارس غیر دولتی کنند.

وی با بیان این که تا زمانی که ما این ایرادها را داشته باشیم نمی توانیم اهداف سند تحول را محقق کنیم، اضافه کرد: اعتقاد دارم اگر مصوبه شورای عالی را اجرایی کنند و فضا برای دانش آموز فراهم کنند خوب است منتها مشکل این است که آنچه مصوب می کنیم و آنچه به دنبال اجرای آن هستیم متفاوت است.

شریف زاده تصریح کرد: یکی از عللی که دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای رغبت ندارند آینده مبهم کاری، عدم پیوند بین کار و رشته، موقعیت اجتماعی پایین، مجهز نبودن مدارس و شرایط سخت ادامه تحصیل است.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها