انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18064
07:40

شش نکته مغفول از مراسم های حسینیه امام خمینی(ره)

نکته ای که به ذهن نگارنده در این چندسال حضور در مراسم های حسینیه امام خمینی(ره) و یا به اصطلاح خودمانی «بیت رهبری» می آید شاید در ابتدا به ظاهر یک دل نوشته ساده باشد اما بی شک اگرهم دل نوشته ای است که منطق محکمی پشت سرآنست چرا که هیچ کار ولی امر بدون حساب نبوده و قطعا پشت سر آن حکمتی بوده است.

سال هاست که برای هر دیدار و زیارت چهره مبارک رهبر عزیزتر از جان انقلاب هر فرصتی را غنیمت می شماریم. از طلب کارت ملاقات و رو زدن به دوستان در ایام سال برای مراسمات مختلف تا.... اما امید همه بسیجیان و مشتاقان زیارت چهره ولی امر به شب های پربرکت عزاداری محرم و فاطمیه است که چند شب متوالی امکان زیارت چهره نائب امام زمان(عج) را دارند و در محضر ایشان به عزاداری برای این ذوات مقدسه می پردازند.

نکته ای که به ذهن نگارنده در این چندسال حضور در مراسم های حسینیه امام خمینی(ره) و یا به اصطلاح خودمانی «بیت رهبری» می آید شاید در ابتدا به ظاهر یک دل نوشته ساده باشد اما بی شک اگرهم دل نوشته ای است که منطق محکمی پشت سرآنست چرا که هیچ کار ولی امر بدون حساب نبوده و قطعا پشت سر آن حکمتی بوده است.

همان طور که در سیره معصومین قول، فعل و سیره ایشان سند محکمی برای شیعیانشان می باشد بدون تردید در عصر غیبت هم سیره نائب حضرت حجت(عج) برای منتظران آن حضرت بیانگر یک رویه می باشد.

اهمیت جایگاه هیئت، اعم ازعزاداری یا مولودی خوانی، اشعار، سبک ها، ، محتوای سخنرانی و حتی رفتار عزادار ها بارها و بارها از زبان رهبر انقلاب برای اهل فن بیان شده و همگان اهمیت بالای این موضوع را در افق دید رهبرانقلاب به خوبی حس کرده اند.

 اما با نیم نگاهی به جلسات عزاداری که در حسینیه امام خمینی(ره) که به میزبانی ایشان برگزار می گردد می توان نکات خوبی را استخراج نمود که شاید برای عزیزان شرکت کننده به نحوی عادی تلقی شود.

1. مراسم های عزاداری در محضر رهبر انقلاب یا با نماز جماعت آغاز و یا به نماز جماعت ختم می شود. در حقیقت ساعت شروع مراسم در حسینیه امام خمینی(ره) در شب های عزاداری همواره از نماز مغرب می باشد، که نماز همواره به صورت جماعت اقامه شده و می توان گفت که بنایی در برگزاری سریع نمازنیست چرا که برای ادای نوافل هم وقت کافی اختصاص می یابد. در سایر مناسبت ها همانند اربعین حسینی که مراسم در صبح اربعین آغاز و به نماز جماعت ظهر ختم می گردد.

2. قبل از شروع مراسم خصوصا در شب های محرم و یا فاطمیه، زمان مناسبی همواره به بیان احکام اختصاص داده می شود. که نوعا زحمت این کار بر عهده حجت الاسلام فلاح زاده با کلام شیرین وی است.
3. دعوت از خطبای جوان، انقلابی، خوش سابقه، مسلط و خوش بیان برای مراسم های حسینیه نکته کاملا مشهود این مراسم است.
 


 

4. دعوت از مادحین به نام و خوش صدایی جهت مرثیه سرایی و بیان اشعار پرمفهومی و انقلابی خود کمک دیگری برای ممتاز شدن این مراسم است. بدون شک مادحین مدعو، حساسیت رهبرانقلاب را در جزئیات روضه خوانی و اشعار و سبک های مداحی به خوبی می دانند.

5. فضاسازی حسینیه امام خمینی(ره) برای این ایام با جملات وعبارات ساده، پر مفهوم و مستند و همچنین حضور همیشگی عکس امام(ره) در کنار منبر، از دیگر نکات بسیار مهم این مراسم است.

6. اصرار بر اطعام شرکت کنندگان در مراسم را هرکسی ولو یکبار در این مراسم شرکت کرده باشد به خوبی متوجه خواهد شد. تا انجا که اگر افراد در اواسط خیابان فلسطین هم نشسته باشند، از پذیرایی ساده مراسم که همان دو خورش معروف قیمه یا قرمه سبزی هست سهم خواهند برد.

قطعا بدین نکات می توان افزود اما در اول و آخر باید گفت نفس اهتمام جدی رهبر انقلاب به برپایی روضه اهل بیت(س) خصوصا حضرت سیدالشهدا(ع) و حضرت صدیقه طاهره(س) خود مهم ترین نکته است که ایشان شخصا 2 الی 3 ساعت در این مراسم برای چند شب متوالی حضور پیدا می کنند و اگر بخواهیم به سخن دل گوش بدهیم حضرت صاحب الزمان(عج) اگر بخواهند به مجالسی نیم نگاهی بیاندازد، بدون شک یکی از آن مراسم، مراسمی است که در حضور نائب ایشان و با حضور فدائیان و جان برکفان آن حضرت برگزار می شود.
 
انتهای پیام/
جهان نیوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها