انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18124
09:36
وزیر اسبق آموزش و پرورش:

آموزش و پرورش نهاد مدنی نیست که بتوان آن را واگذار کرد/ 90 درصد کار معلم جذب محبت است

وظایف آموزش و پرورش برای تحول نظام تعلیم و تربیت در برنامه ششم توسعه در قالب ماده 79 به تصویب رسیده است و موارد مبتلابه آموزش و پرورش از نظام رتبه بندی گرفته تا تقویت تشکل های دانش آموزی را در برمی گیرد.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، محمود فرشیدی، وزیر اسبق آموزش و پرورش در تحلیل تاثیر این مصوبات بر پیشبرد اهداف نظام تعلیم و تربیت اظهار کرد: برنامه ششم توسعه نقاط روشنی دارد که اگر مبنای برنامه ریزی قرار بگیرد افق روشنی را ترسیم می‌کند.

وی افزود: از جمله مهمترین موکدات برنامه ششم توسعه اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. تدوین و بررسی سند تحول بنیادین قریب به 10 سال به طول انجامید. سند تحول یک سرمایه ملی است که مجموعه ای از نیروهای فرهیخته، ارزشمند و خردمند آموزش و پرورش برای تدوین آن تلاش کردند  و مقدماتی فراهم شد تا در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد و مقام معظم رهبری نیز چندین مرتبه بر اجرای آن تاکید داشتند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه سندتحول نقشه راهی برای آموزش و پرورش است عنوان کرد: در گذشته دولت های مختلف هرکدام بر اساس ضرورت هایی که تشخیص می دادند برنامه هایی را اجرا می کردند و ممکن بود دولت بعدی آن برنامه ها را کنار بگذارد و اقدامات جدیدی را شروع کند. در این میان دانش آموزان ضربه می خوردند.

فرشیدی ادامه داد: همین که نقشه ثابتی داریم که مورد تایید کلیت نظام است باعث می شود همه برنامه ریزان، معاونان و دست اندرکاران آموزش و پرروش بر اساس آن حرکت کنند و هر شخصی یک قسمت از این پازل را تکمیل کند تا به اهداف بلندی که در سند ترسیم شده است دست یابیم. یک ویژگی خوب سند تحول این است که یک سند بومی در حوزه آموزش و پرورش است و برای اولین بار بر خلاف روال گذشته که برخی اقدامات بر اساس الگوهای غربی بودند و پس از انقلاب هم اقدام جدی صورت نگرفته بود یک تحولی در حوزه آموزش و پرورش رخ داد تا بر اساس الگوی اسلامی ایرانی که در کشور دنبال می‌کنیم برنامه ریزی می‌شود.

وی با بیان اینکه روح ماده 79 در برنامه ششم توسعه اجرای سند تحول بنیادین است اظهار کرد: در کنار آن به بازمهندسی نیروی انسانی و نظام رتبه بندی معلمان تاکید شده است. رتبه بندی همیشه مورد خواست معلمان بوده است و البته آنچه تحت این عنوان  اجرا شد معلمان را راضی نکرد و آنها معتقد بودند این همان قانون مدیریت خدمات کشوری است و نباید عنوان رتبه بندی به آن داده می شد. مجلس به دنبال این بود که به معنای واقعی، نظام رتبه بندی برای معلمان داشته باشیم و بند دوم این ماده به این موضوع توجه کرد و امید است اجرای دقیق آن باعث شود بخشی از مشکلات معلمان حل شود.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش یک دستگاه مولد است گفت:  قبلا یک نگاه اقتصادی حاکم بود و اصالت را به تولید و اقتصاد می دادند، به همین خاطر دستگاهها را به دو دسته تولیدی و مصرفی تقسیم کرده بودند. دستگاه های تولیدی آنهایی بودند که تولید می کنند و مصرفی ها هزینه بر هستند. در این دیدگاه معتقدند هرچه قدر به دستگاههای تولیدی بودجه بیشتر و به مصرفی ها بودجه کمتری اختصاص یابد قطعا آن اقتصاد، اقتصاد بهتری است. با این رویکرد آموزش و پرورش را جزو دستگاههای مصرفی و هزینه بر بردند و روز به‌روز در دولت های گذشته بودجه آموزش و پرورش کمتر شد.

فرشیدی افزود: مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی تصریح کرده اند که آموزش و پرورش یک دستگاه مولد سرمایه اجتماعی و نیروی انسانی است. بزرگترین سرمایه هرکشوری معادنش نیستند بلکه انسان های آن هستند. امید است مسئولان بودجه و برنامه ریزی، اولویت‌هایی برای آموزش و پرورش قائل شوند.

وی با اشاره به حاکمیتی بودن آموزش و پرورش اظهار کرد: زمام آموزش و پرورش باید در دست حکومت و دولت باشد و اگر خواست از ظرفیت مردمی و خیران هم استفاده کند باید با نظارت دقیق همراه شود تا افراد سودجو و کاسب وارد این حیطه نشوند. برخلاف برخی گفته ها آموزش و پرورش نهاد مدنی نیست که بتوان آن را واگذار کرد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی دیگر از بندهای برنامه ششم توسعه سفرهای فرهنگی است که اقدام بسیار خوبی در راستای ارتقای تربیت خواهد بود گفت: در بند دیگری نیز به جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان اشاره شده است. از ابتدای انقلاب و در  زمان شهیدان رجایی و باهنر  مراکز تربیت معلم راه اندازی و  گسترش یافتند. اما برخی که آموزش و پرورش را نمی شناختند معتقد بودند نباید برای تربیت معلم هزینه کنیم، بلکه دانشگاههای دیگر نیرو تربیت می کنند. به همین خاطر تقریبا مراکز تربیت معلم را منحل کردند.

فرشیدی ادامه داد: این در حالی است که دانشگاه ها لیسانسه تربیت می کند و نه معلم. حتی اگر مسائل تخصصی تربیتی را درنظر نگیریم، آموزش یک درس با دانستن آن، دو مقوله جدای از هم هستند. فردی که لیسانس ریاضی دارد با فردی که لیسانس آموزش ریاضی دارد با هم تفاوت دارند. ضمن آنکه مباحث روانشناسی، اخلاقی و تربیتی هم مطرح است و در دانشگاه فرهنگیان که تکامل یافته مراکز تربیت معلم است، افراد از دیپلم به مدت چهار سال برای معلمی تربیت می شوند.

وی با بیان اینکه اگر فردی از ویژگی‌های معلمی از جمله ویژگی های ظاهری موجه و مناسب برخوردار نباشد نباید وارد این حرفه شود گفت: این اعتراض به خلقت خداوند نیست و باید توجه کرد که معلم باید جذاب باشد تا بتواند تاثیر بگذارد، چه از نظر کلام و چه عاطفه و چه آموزش هایی که باید ببیند باید موجه باشد. 90 درصد کار معلم جذب محبت است و اگر روز اول نتواند این کار را انجام دهد اقدامات دیگرش هم کم تاثیر می شود. معلمی عشق است و وی باید بتواند بار سنگین این امانت را بر دوش بگیرد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش تاکید کرد: استاندارد معلمی در برخی کشورهای دیگر خیلی بالاست و به این سادگی هرکسی آمد نمی تواند معلم شود. اینکه بر اساس برنامه ششم جذب معلم منحصرا از طریق فرهنگیان باشد بسیار مهم است زیرا سهمیه دانشگاه فرهنگیان را کم کرده بودند و کمی نگران کننده بود.

فرشیدی با اشاره به ضرورت تقویت تشکل های دانش آموزی بر اساس برنامه ششم توسعه گفت: تشکل های دانش آموزی  محل رشد دانش آموزان هستند و می توانند بستر شکوفایی خلاقیت دانش آموزان باشند. یکی دیگر از بندهای برنامه ششم توسعه به تکریم خیران مدرسه ساز اشاره دارد. افتخار آموزش و پرورش این است که در این مسیر پیش قدم شد و دستگاههای دیگر الگو گرفتند، منتها بعضا خیران گلایه هایی دارند که گاهی مدرسه می سازند و آموزش و پرورش بی توجهی می کند و مدارس خیرساز را تبدیل به اداره می کند یا می فروشد یا اسم آن را عوض می کند و یا می گویند مالیات هم بدهد که موجب تکدر خاطر خیران می شود که توجه به این موضوع هم اتفاق خوبی بود.

ایسنا/

انتهای پیام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها