انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18231
08:17

تجهیز 3800 باب کلاس درس استان یزد برای اسکان نوروزی فرهنگیان

معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به جایگاه پنجم این استان به لحاظ اسکان نوروزی فرهنگیان، از تجهیز 3800 کلاس درس برای میزبانی از این میهمانان نوروزی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، «علی دهقان بهابادی» امروز در جمع خبرنگاران از آمادگی آموزش و پرورش استان برای میزبانی و پذیرایی از مسافران نوروزی خبر داد و اظهار کرد: شاخصه اصلی برنامه امسال، حسن خلق، میهمان نوازی و خوش‌رویی است که تکریم و حفظ حرمت معلم را به همراه دارد .

وی خاطرنشان کرد: امسال علاوه‌بر مراکز رفاهی آموزش و پرورش 3800 کلاس درس در 427 مدرسه برای اسکان فرهنگیان تجهیز و آماده‌سازی شده است که ظرفیت پذیرش روزانه 25 هزار نفر را دارند.

دهقان با اشاره به آغاز اسکان نوروزی فرهنگیان در استان از 26 اسفندماه، پیش‌بینی کرد که امسال حدود 65 هزار خانوار معادل 650 هزار نفر در ایام نوروز میزبانی از این طریق میزبانی خواهند شد.

وی رتبه استان یزد به لحاظ اسکان نوروزی را پنجم کشور خواند و گفت: در سال گذشته بیش از 62 هزار خانوار و معادل بیش از 640 هزار نفر از طریق اسکان نوروزی استان سامان داده شدند.

وی با اشاره به مشارکت 1200 نفر از فرهنگیان در این طرح، اظهار کرد: بیش از 50 درصد فعالیت اسکان در مرکز استان و شهر یزد در قالب 2200 مدرسه اتفاق می‌افتد.

این مسئول یکی از اقدامات امسال را علاوه‌بر خرید تجهیزات برای ستادهای اسکان با اعتبار بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان، واگذاری تمام فرآیند و ارائه خدمات اسکان به ادارات آموزش و پرورش هم‌چنین حذف کلاس‌های گروه «ج» با ارتقای 80 درصد کلاس‌ها به گروه «الف» ذکر کرد و گفت: امسال 100 کلاس ویژه با تمامی امکانات یک سوئیت نیز برای مهمانان نوروزی استان در نظر گرفته شده است.

وی اولویت پذیرش اسکان نوروزی آموزش و پرورش را برای فرهنگیان و در وهله بعد کارمندان کشوری و لشکری و در مرحله نهایی در صورت خالی بودن ظرفیت مردم عادی دانست و گفت: هزینه اسکان هر شب برای فرهنگیان در ستادهای نوروزی آموزش و پرورش در کلاس‌های ویژه، گروه‌های الف و ب به ترتیب 28000، 24500 و 18000 تومان، برای کارمندان کشوری و لشکری به ترتیب 55000، 42000 و 35000 تومان و برای مشاغل آزاد تنها در کلاس‌های گروه‌های الف و ب به ترتیب 66 و 51 هزار تومان تعریف شده است.

دهقان در ادامه با اشاره به این‌که هر تصمیم که در آموزش و پرورش گرفته می‌شود باید به ارتقای کیفیت در این دستگاه منجر شود، اظهار کرد: همه تصمیمات این حوزه باید به ارتقای کیفیت، تکریم معلمان و احترام بیشتر به دانش‌آموزان منتهی شود.

وی یکی از وظایف حوزه پشتیبانی آموزش و پرورش را در راستای تکریم جایگاه معلمان و فرهنگیان در جامعه،  موضوع تأمین خدمات رفاهی ذکر کرد و با اشاره به مراکز رفاهی آموزش و پرورش استان از مهم‌ترین آن‌ها را تالار فرهنگیان یزد، خانه معلم شهید دادرس، زائرسرای فرهنگیان یزد در مشهد و کلینیک درمانی فرهنگیان نام برد.

وی به ظرفیت‏‏‌های تالار فرهنگیان به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز رفاهی و خدماتی آموزش و پرورش استان اشاره و تصریح کرد: این مرکز دارای 29 سوئیت با ظرفیت 130 نفر، سالن آمفی‌تئاتر و کنفرانس، کتابخانه ، رستوران و رستوران باغ و سالن‌های عروسی شش‌گانه با طرفیت 2200 نفر است.

دهقان به بهسازی‌های صورت گرفته امسال در خصوص این مرکز رفاهی با اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان، تصریح کرد: البته در مجاورت این مرکز یک هتل جدید با 78 سوئیت به ظرفیت 240 تخت اقامتی در حال ساخت است که تاکنون با 3.5 میلیارد تومان اعتبار پیشرفت 90 درصدی داشته و امیدواریم تا هفته معلم سال آینده آماده بهره‌برداری شود.

وی مرکز خانه معلم شهید دادرس را نیز از قدیمی‌ترین مراکز رفاهی فرهنگیان در استان خواند و گفت: این مرکز دارای 61 سوئیت به ظرفیت 250 تخت است و با توجه به این‌که یزد یکی از قطب‌های درمان کشور است، چهار سوئیت ویژه بیماران صعب‌العلاج به ظرفیت 20 تخت نیز در این مرکز مهیا شده است.

وی هم‌چنین از بهسازی و تجهیز این مرکز با اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان در راستای تکریم و احترام به معلمان به‌عنوان معماران آینده ایران اسلامی خبر داد.

این مسئول به بهسازی و تجهیز زائرسرای فرهنگیان استان در مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: سالانه 16 هزار نفر از فرهنگیان به همراه خانواده‌هایشان از این زائرسرا استفاده می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تشریح تسهیلات مالی مختلف برای رفاه فرهنگیان، خاطرنشان کرد: به‌دنبال تفاهم‌نامه سه ساله آموزش و پرورش با بانک ملی، سالانه 12 میلیارد تومان تهسیلات قرض‌الحسنه به فرهنگیان پرداخت می‌شود و علاوه‌بر این نیز 400 میلیون تومان به‌صورت ماهانه برای بیماران فرهنگیان در نظر گرفته شده است.

معاون آموزش و پرورش استان یزد افزود: آموزش و پرورش یزد در طرحی ابتکاری برای نخستین بار در کشور اقدام به واگذاری و تفویض اختیار  بخشی از این تسهیلات به مبلغ 500 میلیون تومان به مدیران مدارس نواحی یک و دو آموزش و پرورش شهرستان یزد کرده است به این ترتیب که معلمان برای دریافت از سوی مدیران مدارس به بانک عامل معرفی می‌شوند.

وی از واگذاری پرداخت همه این تسهیلات به مدارس در سال آینده خبر داد و افزود: آموزش و پرورش استان در اقدام ابتکاری دیگر شرایط ویژه‌ای را برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به فرهنگیان با همکاری بانک رسالت تا سقف 16 میلیون تومان فراهم کرده است.

دهقان به پوشش 210 هزار نفری بیمه دانش‌آموزی در استان اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون 20 هزار و 800 نفر از فرهنگیان استان نیز از پوشش بیمه تکمیلی بهره‌مند هستند.

وی هم‌چنین از پوشش بیمه عمر مصوب برای  14 هزار فرهنگی شاغل و 12 هزار بازنشسته خبر داد و گفت: در مورد پوشش بیمه عمر مکمل نیز استان یز با پوشش بیش از 90 درصدی جزو استان‌های برتر کشور است.

وی از بیمه آتش‌سوزی مدارس و منازل مسکونی برخی فرهنگیان با 70 درصد تخفیف و پرداخت غرامت به میزان 50 تا 150 میلیون تومان خبر داد و در ادامه از آغاز طراحی و عملیات ساخت 288 واحد آپارتمانی برای فرهنگیان خبر داد.

دهقان در بخش دیگری از سخنانش به تأمین منابع مالی برای کلینیک درمان و مشاوره دانش‌آموزی امام حسین(ع) به مبلغ 200 میلیون تومان، تأمین منابع برای تجهیز تنها پایگاه سلامت دانش‌آموزی کشور در استان یزد به مبلغ 300 میلیون تومان، تأمین منابع به مبلغ 300 میلیون تومان برای حمایت از دانش‌آموزان نخبه، 120 میلیون تومان برای برگزاری اردوهای راهیان نور و نیز تأمین منابع مالی دو میلیارد و 300 میلیون تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها برای تأمین شیر مدارس در سال جاری که توزیع آن از 15 دی‌ماه آغاز شده و تاکنون 25 نوبت توزیع شیر پاستوریزه و 25 نوبت شیر استریلیزه صورت گرفته است نیز اشاره کرد.

وی در خصوص حوزه وظایف ساماندهی و ارتقای نیروی انسانی این معاونت خاطرنشان کرد: این اقدام در جهت تکریم معلمان و با اولویت بومی‌پذیری معلمان در استان صورت گرفت که در همین راستا 473 معلم در نقل و انتقالات داخلی و  357 معلم به خارج از استان شرکت داشتند، هم‌چنین استخدام 148 نفر از نیروهای آزاد و 129 نفر از نیروهای دانشجوی معلمی و بکارگیری 120 نفر به‌عنوان سرباز معلم از دیگر اقدامات در این راستا بوده است.

دهقان از دیگر اقدامات در این خصوص به تأمین منابع برای برگزاری دوره‌های آموزش حین خدمت برای معلمان،  طرح‌های مهر و آماده‌سازی مدارس برای بازگشایی و تکریم ارباب رجوع و اصلاح مهندسی مجدد در فرآیندها و روش‌های کاری اشاره کرد.

معاون آموزش و پرورش در پایان ضمن ارائه گزارشی در مورد عملکرد صورت گرفته برای توسعه زیرساخت‌های مدیریت و اداری، بهبرنامه‌های راهبردی در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره و از اعم این راهبردها مدیریت بهینه منابع انسانی، مدیریت بهینه منابع مالی، جلب مشارکت‌های مردمی و خیری، مدیریت بهینه فضای آموزشی و ارتقای بهره‌وری و حمایت از تولیدات داخلی(استان) را ذکر کرد.

انتهای پیام

ایسنا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.