انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18241
09:47

شهید معلم جعفر رضا پور فلاحتی

شهید جعفر رضا پور فلاحتی

من یک معلم هستم نوشت:

شهید جعفر رضا  فرزند ابراهیم در تاریخ 1/2/1347 در رشت و در خانواده ای مذهبی متولد شد. انتخاب اسامی فرزندان برگرفته از ائمه اطهار بود. لذا نام جعفر را برای این شهید انتخاب کردند.

شهید رضا پور فلاحتی از اوان کودکی با مسایل و آداب اسلامی آشنا شد و بیشتر اوقات خود را در مسجد محل و قرائت قرآن در مجالس مختلف بود. ضمن تحصیل برای یادگیری مکانیکی نیز مدتی در یک مغازه کار کرد. مادرش محرم اسرار او بود و بعد از مادر، برادر بزرگتر با وی بیش از دیگران مأنوس بود.

جعفر آخرین فرزند خانواده بود و علی رغم اینکه این کودکان معمولا شلوغ و پر جنب و جوش هستند؛ جعفر کودکی آرام و سکوت بود و بیشتر در خودش فرو می رفت. در زمان اوج انقلاب و درگیری ها با اینکه سن و سال کمی داشت، اما منطقی مؤدبانه برخورد می کرد و سعی بر قانع کردن طرف مقابل خود داشت. کمتر عصبانی می شد و فردی اهل مطالعه ی کتب اعتقادی و مذهبی بود که در او یک متانت و وقاری را ایجاد کرده بود و در تمام طول مدت تحصیل هیچگاه مشاهده نشد که از سوی معلمان و اولیای مدرسه حتی تذکری به او داده باشند. بسیار منظم و مرتّب در محل تحصیل حضور پیدا می کرد. روابط بسیار صمیمانه و مؤدبانه ای با اطرافیان داشت و در مسایل اجتماعی فعال و دارای روابط عمومی بالایی بود.

بعد از اتمام تحصیلات در شغل آموزشیاری وارد شده و پس از مدّتی به علّت توانایی و تعهد بالا بعنوان کادر اداری نهضت سوادآموزی به ارائه خدمات پرداخت و در سوابق کاری خود خدمات صادقانه و ارزشمندی در جبهه فرهنگی و مبارزه با بی سوادی و جهل و نادانی داشت. ایشان فردی پر تلاش و کوشا در امورات بود و یکی از افراد مؤثر در کمک و جمع آوری کمک های مردمی در پشتیبانی از جبهه و جنگ بود و بر این اصل معتقد بود که باید آرمان های امام و انقلاب به هر نحوی حفظ شود و من در این خصوص وظیفه دارم که از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکنم.

در زمان جنگ فشار دشمن زیاد شده و تحریم ها کار دفاع و مبارزه را سخت تر کرده بود. شور و اشتیاق برای حضور در مناطق عملیاتی به هر اقدامی برای اخذ رضایت والدین اقدام می کردند. شهید جعفر نیز از مادر اجازه گرفته و علی رغم اینکه برادر بزرگترش در منطقه جنگی حضور داشت؛ موفّق شد پس از اخذ رضایت مادر به جبهه اعزام شود.

پس از اعزام به پادگان سنندج و طی دوره آموزشی با الهام از فرمان امام که حضور در جنگ از اهم واجبات است، به مناطق عملیاتی اعزام و در همان گردانی که اخوی ایشان مشغول به خدمت بوده اند به صف رزمندگان ملحق می شود.

شب قبل از روز قدس بود که درگیری در منطقه مریوان شروع و بر اثر اصابت ترکش خمپاره در نقطه صفر مرزی شهید جعفر رضا پور فلاحتی به شهادت نایل می شود.

قبل از شهادت همرزمانش می گویند ایشان در غروب و قبل از شروع عملیات وضوی شهادت گرفتند و انگار می دانستند این آخرین حضورش در دنیای خاکی است که همین اتفاق هم می افتد. پس از شهید شدن، مردم و مسئولین شهرستان استقبال خوبی از پیکر شهید داشته و در کنار دیگر شهدای محل پیکرش را به خاک سپردند.

روحشان شاد و یادشان گرامی باد

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها