انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18242
09:49

انواع «اتاق» در آموزش و پرورش/ از اتاق فکر تا اتاق بازی درمانی

اتاق بازی درمانی، مکانی با ابعاد استاندارد و تجهیزات مربوط است که مشاور در حین بازی کودک، به بررسی ویژگی‌ها و مسائل و مشکلات رفتاری او می‌پردازد.
نسخه مناسب چاپ

در واژه‌نامه تخصصی(ترمینولوژی) آموزش و پرورش در خصوص واژه اتاق/Chamber؛ Room: قسمت مسقّفی از یک خانه یا مدرسه که داراى چند آشیانه است؛ هر آشیانه را اتاق گویند و به معنى ساحت خانه و مکان وسیعی است که تعداد زیادى در آن می‌توانند گرد هم آیند.

بخش سرپوشیده‎ای از یک ساختمان که به‎وسیله دیوارها یا حایل‎هایی از بخش‎های دیگر جدا می‎شود و دارای فضای کافی برای کار یا سکونت است.

مکان وسیع که در آن هیأت‌هاى منظمی تشکیل جلسه دهند؛ مانند اتاق بازرگانی، اتاق هیأت عمومى دیوان تمیز اعضای هیأت مذکور.

اطاق، چهاردیواری مسقف، دفتر یا محل اجتماع کارکنان، غرفه، بخش سرنشین‎دار وسیله نقلیه، محفظه‎ای در یک دستگاه یا وسیله.

اتاق اداری مدرسه/ School Office: مکانی در مدرسه یا مجتمع آموزشی که برای انجام امور اداری و دفتری در نظر گرفته شده است.

دفتر یا محل کار کارکنان مدرسه.

اتاق بازی درمانی/Play -Therapy Room: مکانی با ابعاد استاندارد و تجهیزات مربوط که مشاور در حین بازی کودک، به بررسی ویژگی‌ها و مسائل و مشکلات رفتاری او می‌پردازد.

اتاق بینایی‌سنجی/ Optometry Room: مکانی در ابعاد استاندارد و دارای تجهیزات مربوط در مدارس استثنایی که برای سنجش و تشخیص عیوب و نقص‌های مربوط به بینایی دانش‌آموزان در نظر گرفته می‎شود.

اتاق شنوایی شناسی/ Audiology Room: اتاقی در ابعاد استاندارد و دارای تجهیزات مربوط در مدارس استثنایی که برای سنجش و تشخیص عیوب شنوایی و تربیت شنیداری دانش‌آموزان آسیب دیده شنوایی اختصاص می‌یابد.

اتاق فکر/ Think Rooms؛Think Tannk؛ Centers: مراکز یا مؤسسات اندیشه‌ورزی، اعم از دولتی یا غیر‌دولتی، انتفاعی یا غیرانتفاعی، متشکل از نخبگان و صاحب‌نظرانی که به‌صورت نظام‌مند، برای انجام پژوهش‌های اساسی، ایده پردازی و ارائه مشاوره در زمینه‌های گوناگون حل مسئله، تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها، به‌خصوص در حوزه‌های راهبردی و فناوری در سطح ملی و بین‌المللی، تأسیس شده و در ارائه نظرها و دیدگاه‌ها، کاملاً مستقل عمل می‌کنند. در حقیقت اتاق فکر پلی است بین دنیای تحقیقات و ایده‌ها از یک سو و دنیای سیاست‌گذاران و دولتمردان از سوی دیگر که ماده خام آن ایده‌ها هستند.

کانون تفکّر، مرکز فکر

اتاق کاردرمانی/ Occupational Therapy Room: مکانی در ابعاد استاندارد و تجهیزات مربوط در مدارس استثنایی برای غربالگری و اجرای فعالیت‌های هدفمند حرکتی و جلوگیری از پیشرفت ناتوانی‌های جسمانی.

اتاق گفتار درمانی/ Speech Therapy Room: اتاقی با تجهیزات و امکانات لازم برای اصلاح تلفظ و درمان مشکلات گفتاری دانش‌آموزان استثنایی.

اتاق مشاور مدرسه استثنایی/Specific Education Counseling Room: اتاقی با فضای مناسب و مستقل در مدرسه برای ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره‌ای به والدین و دانش‌آموزان استثنایی و انجام آزمون‌های هوشی و رفتاری برای آنان.

اتاق مشاور مدرسه/ School Counsellor Room: اتاقی در مدرسه که امکان گفت‌و‌گوی رودر‌رو و محرمانه مشاور و مراجع و اجرای فرآیند مشاوره را دارد و برای ارائه خدمات مشاوره‌ای، راهنمایی و روان‌شناختی به دانش‌آموزان و در صورت لزوم برای اولیای آنان منظور شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتاق معلّم/Teachers Room: اتاقی در مدرسه برای استراحت موقت، تعامل و تبادل تجارب معلّمان با یکدیگر و ارتباط با اولیای دانش‌آموزان در زنگ‌های تفریح و مواقع ضروری دیگر.

انتهای پیام/

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها