انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18580
12:02
با تجمع در مقابل آموزش و پرورش مطرح شد

گلایه برخی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی از وزارت آموزش و پرورش

حدود ۱۰۰ نفر از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در اعتراض به اجرایی نشدن قانون جذب آنها که سال گذشته تصویب شده بود، صبح امروز مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، حدود 100 نفر از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در اعتراض به اجرایی نشدن قانون جذب آنها که سال گذشته تصویب شده بود، صبح امروز مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

این افراد با در دست داشتن پلاکاردهایی، خواستار استخدام در آموزش و پرورش بودند و شعارهایی همچون «وزیر با کفایت، حمایت حمایت» سر می‌دادند.

یکی از تجمع کنندگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن اعتراض به حقوق 700 تا یک میلیون تومانی آموزش دهندگان نهضت که چند وقت یک بار پرداخت می شود، اظهار داشت: امسال سال اشتغال است اما ما مدت‌هاست که کار می کنیم و به حقوقمان نمی‌رسیم.

وی اضافه کرد: تبصره ای که در قانون سال گذشته بود یک سال است اجرایی نشده و دولت از اجرای آن و جذب ما که حدود 50 هزار نفر هستیم، سرباز می زند.

یکی دیگر از تجمع‌کنندگان گفت: ما فکر می کردیم استخدام نهضت سوادآموزی هستیم اما به ما گفته‌اند، شرکتی هستید و این قانون شامل شما نمی‌شود.

به گزارش فارس در این تجمع، آموزش دهندگانی از استان‌های کردستان، تهران، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، اردبیل و گیلان حضور داشتند.

شهریور ماه سال گذشته طرح اصلاح تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش در دستور کار صحن علنی مجلس بررسی و تصویب شد.

بر اساس اصلاحیه تبصره 10، وزارت آموزش و پرورش مکلف شد مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را که از طریق شرکت‌های عمومی یا خصوصی در آموزش و پرورش به کار گرفته شده‌اند، همچنین حق‌التدریسان غیرمستمر را که قبل از 1391 با آموزش و پرورش همکاری داشتند، به منظور تأمین نیروی حق‌التدریس با عناوین معلم، آموزگار، دبیر، مربی پرورش، مربی بهداشت، مشاور اداری با توجه به ارتباط رشته تحصیلی (منحصر به دوره متوسطه)، مقطع تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری با آن وزارتخانه بدون الزام به رعایت ماده 8 این قانون به کار گیرد.

بار مالی ناشی از اجرای این قانون در حد شخص حق التدریس سالانه از محل حق التدریس پرداختی به کارکنان رسمی و خروج بازنشستگان آموزش و پرورش تأمین می گردد. به کارگیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نمی باشد. این قانون از تاریخ 95.7.1 لازم الاجرا بود.

علاوه بر این، با پیشنهاد جبار کوچکی نژاد نماینده رشت، ماده‌ای به این طرح الحاق شد. بر این اساس، نیروهای آموزش دهنده نهضت سوادآموزی که قبل از سال 1391 با نهضت سوادآموزی همکاری داشتند مشمول تبصره 10 اصلاح ماده 17 قرار می گیرند.

علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس اظهار داشت: آموزشیار به مفهومی که قبلا از آن استفاده می‌شد بسیار تعداد کمی هستند که در زمان تبدیل وضعیت در گذشته، شرایط تبدیل وضعیت را نداشتند و اکنون با آنها مشغول همکاری هستیم.

وی افزود: از سال 91 و 92 به بعد از اصطلاح «آموزش دهنده» استفاده می‌کنیم و این افراد از طریق مؤسسات غیردولتی با نهضت سوادآموزی همکاری می‌کنند.

باقرزاده با اشاره به بند قانونی مربوط به این دسته از افراد، خاطرنشان کرد: در بند 10 ماده 17 اصلاحیه قانون تعیین تکلیف که در شهریورماه 1395 تصویب شد، چهار گروه که آموزش و پرورش باید از آنها نیرو جذب کند، عنوان شده است.

وی افزود: این چهار گروه شامل «مربیان پیش دبستانی»، «حق التدریس‌ها»، «آموزشیاران نهضت سوادآموزی» و «نیروهای خرید خدمت یا شرکتی» هستند.

وی ادامه داد: احتمالا «آموزشیاران» ناظر بر همین «آموزش‌ دهنده‌ها» باشد زیرا تأکید قانون قبلی است؛ اکنون آموزشیار با تعبیر سابق نداریم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به زمینه همکاری جدید نهضت سوادآموزی با جهاد دانشگاهی، گفت: بر اساس این همکاری تاکنون 52 هزار و 700 نفر ثبت نام انجام داده‌اند که به عنوان «آموزش دهنده‌هایی» که تاکنون سابقه همکاری با ما داشته و علاقمند به ادامه همکاری هم هستند.

وی افزود: آمار آموزش دهنده‌هایی که اکنون با نهضت سوادآموزی همکاری دارند حدود 70 هزار نفر سالانه است و از این تعداد، افرادی به صورت «فرد به فرد» همکاری می‌کنند که مشمول قانون شهریور 1395 نمی‌شوند زیرا در قانون تأکید شده بود «آموزش دهنده‌های» تجمیعی نهضت سوادآموزی که بیش از 2 نفر را آموزش می‌دهند مشمول می‌شوند.

باقرزاده تصریح کرد: اکنون قالب فعالیت‌های نهضت سوادآموزی برون سپاری می‌شود و از آموزش دهنده‌هایی استفاده می‌کنیم که حق الزحمه آنها را هم پرداخت می‌کنیم و رابطه استخدامی با آنها نداریم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با تأکید بر اینکه در مجموع حدود 90 نفر آموزشیار داریم که مشمول قانون فوق می‌شوند، عنوان کرد: البته این موضوع به شرطی است که نظر قانونگذار، «آموزشیاران» سابق باشد و اگر منظور آموزش دهنده‌های موجود است باید بعداً عنوان در جزئیات قانون تغییر کند.

انتهای پیام/

فارس/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.