انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18796
13:44
در پیام رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به مناسبت هفته معلم:

همه مؤلفه‌های تعلیم و تربیت با وجود «معلم» معنا پیدا می‌کند

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در پیام خود به مناسبت هفته معلم بیان داشت: نقش بی‌بدیل معلّم در تقویت مبانی معرفتی و ارزشی و گسترش معارف دینی، ملّی و مدنی را هیچ نهاد و رسانه دیگری نمی‌تواند جانشینی کند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به مناسبت هفته معلم پیامی صادر کرده است.

در این پیام آمده است: یازدهم اردیبهشت ماه یادآور شهادت استاد مطهری رضوان‌الله تعالی معلّم برجسته انقلاب اسلامی است که سال‌های عمر خویش را به تألیف و تبلیغ و تدریس اختصاص داد و در پایان عمر خون نامه‌اش نگارش نقش معلّم در گستره تقویم جمهوری اسلامی شد.

امروز معلّمان با داشتن چنین نمونه‌های اخلاص، مسئولیت‌شناسی و مسئولیت‌پذیری، تلاش و خستگی ناپذیری، صداقت و صراحت و بالاخره حمیّت ملّی و غیرت دینی بر کسوت معلّمی خویش مفتخرند.

جامعه امروز ایران بیش از هر زمان دیگری به معلّم نیازمند است. معلّم پی‌ریز هویت نسل آینده با گفتمان اسلامی، ایرانی و انقلابی در دوره‌ای است که هویت‌زدایی پروژة اصلی نظام سلطه به‌شمار می‌رود.

نقش بی‌بدیل معلّم در تقویت مبانی معرفتی و ارزشی و گسترش معارف دینی، ملّی و مدنی را هیچ نهاد و رسانه دیگری نمی‌تواند جانشینی کند.

کاستن از نقش معلّم و پرداختن به غیر آن نه در درازمدّت که همین امروز و فردای نزدیک نیز فاجعه‌آفرین است.

مطالعات میدانی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی نشان‌دهنده رتبه نخستین معلّمان در بین گروه‌های مرجع است و باید این مرجعیت روز به روز ارتقا یابد و اثربخشی بیشتری در بهسازی سبک زندگی و دستیابی به حیات طیّبه در بین آحاد ملّت داشته باشد.

صیانت از منزلت اجتماعی معلّمان وظیفه دولت و ملت است. جامعه‌ای که در آن معلّمان تکریم شوند، دلالت بر کرامت آحاد آن دارد. نمی‌توان از معلّمان انتظار اسوه و الگو بودن، روزآمدی در مقام حرفه‌ای معلّم و با نشاط بودن در درس و بحث داشت ولی الزامات آن را برایشان فراهم نساخت.

یقیناً همة مؤلّفه‌های تعلیم و تربیت و سامانه و سازمان آموزش و پرورش با وجود معلّم معنا پیدا می‌کند و تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جز به تربیت معلّمان در تراز جمهوری اسلامی و تأمین و نگهداشت معلّمان حرفه‌ای میسر نمی‌شود.

انتظار می‌رود سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان با نگاه درونی به استعداد و توانایی‌ها، تعهد و اشتیاق و ایمان و باور معلّمان به مواریث فرهنگی، تربیتی و آموزشی در حوزه تمدّنی ایران و اسلام، واقعیت زندگی آنان را دریابند و با اولویت قرار دادن و عطف توجه به آموزش و پرورش، آینده کشور را در جهت پیشرفت و عدالت سامان دهند.

پربی راه نیست اگر بگویم امروز یعنی همین روز معلّم هیچ تبریک و تقدیری از معلّمان، خوشایندتر از آن نیست که آنان را در انجام رسالت معلّمی به واقع پشتیبان باشیم.

اینجانب به نوبه خویش به‌عنوان یک دانش‌آموز پیر از طرف خود و به‌عنوان ولی دانش‌آموز و همچنین در جایگاه یک همکار فرهنگی دست معلّمان کشور را می‌بوسم و به آنها روز معلّم را تبریک می‌گویم. منّت‌دار شما خواهم بود اگر این شادباش را از من بپذیرید.

انتهای پیام/    

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها