انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 18919
11:15

سند آموزش ۲۰۳۰ برای همیشه بایکوت شد/ حاجی‌بابایی: سند ۲۰۳۰ از نظر قانونی لغو و اجراکنندگان مجرم هستند

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش باید سند تحول بنیادین را اجرا کند، گفت: سند ۲۰۳۰ و نسخه رشد یافته آن در سال‌های بعدی هم از نظر قانونی لغو است و اگر کسی غیر از این عمل کند، مجرم است.

 در 20 آذرماه 1395 و در آستانه پنج سالگی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بود که مسئولان کشوری، «سند ملی آموزش 2030 ایران» را رونمایی کردند.

از آن تاریخ به بعد بود که موج انتقادات به چنین سندی در کشورمان به راه افتاد و علت و چرایی استفاده از چنین سندی برای نظام آموزشی کشورمان در صدر اخبار مهم زیربنایی تعلیم و تربیت قرار گرفت.

هم‌زمان با رونمایی از سند آموزش 2030 بود که نشست عالی‌رتبه مشورتی در زمینه آموزش 2030 در ایران با عناوین، «آشنا کردن سیاست‌گذاران، مدیران آموزشی، برنامه‌ریزان توسعه، پژوهشگران و کارشناسان با اهداف و محورهای مورد تأکید آموزش 2030»، «افزایش آگاهی عمومی در خصوص آموزش 2030 و ارتقای یادگیری مادام‌العمر برای همه»، «جلب حمایت دولتی، برای بومی‌سازی اهداف آموزش 2030 در سیاست‌ها و طرح‌های آموزشی»، «تضمین یک رویکرد جامع، هماهنگ و مشارکتی برای بومی‌سازی اهداف آموزش 2030 و حوزه‌های مورد تأکید آن»، «شناسایی چالش‌ها و بهترین تجارب ملی مربوط به فعالیت‌های انجام شده مطابق با اهداف برنامه آموزش برای همه (2015- 2000)»، «فراهم کردن زمینه بحث و تبادل‌نظر مؤثر میان مدیران، برنامه‌ریزان و کارشناسان آموزشی در زمینه پایش و اجرای آموزش 2030»، «کمک به اجرای اهداف آموزش 2030 در سطوح ملی و استانی» و «تقویت ارتباط بخش آموزش با ساختار ملی بین‌بخشی اجرای اهداف توسعه پایدار 2030 سازمان ملل متحد» مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

کارشناسان و اهل فن در حوزه تعلیم و تربیت کشورمان از همان ابتدا در مقابل سندی که سازمان بین المللی یونسکو تحت عنوان 2030 تهیه و برای جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده بود، موضع قوی و منتقدانه خود را اعلام داشتند و در پاره‌ای از مصادیق این سند را «یک پروژه نفوذ» و اینکه «مغایر با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» است، عنوان کردند.

در همین رابطه چندی پیش حمیدرضا حاجی بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در خصوص وضعیت سند تحول آموزش و پرورش و وجود سند 2030، اظهار داشت: دو تفکر به آموزش و پرورش نظر دارد، یکی اینکه اعتقاد دارد مبانی تعلیم و تربیت کشورمان باید بر اساس مبانی اسلامی نوشته شود و سیره اهل بیت(ع) باشد که بر اساس همین موضوع سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را آماده کردیم.

وی افزود: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در آذرماه 1390 رونمایی شد و با لطف و عنایت خداوند رونمایی و ریل گذاری شد. این ریل گذاری هم خیلی راحت قابل برگشت نیست.

حاجی بابایی با بیان اینکه اما تلاش‌های دیگری تفکر دیگری دارد، خاطرنشان کرد: آن تفکر احساس می‌کند که تفکر ما باید بر اساس نگاه به غرب باشد و از کارهایی که بنده در زمان وزارتم در آموزش و پرورش با آن درگیر بودم، این نوع تفکر و اندیشه بود که همیشه با سند تحول بنیادین مخالفت می‌کرد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به ریشه‌های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: دانشگاه فرهنگیان وقتی ایجاد شد، یک تفکر عمیق اسلامی و دینی را در سراسر کشور ایجاد کرد و هیچ چیزی به اندازه آن در نظام تعلیم و تربیت مهم نیست، اما در سالهای اخیر سرعت آن کند شده است.

وی اضافه کرد: به لطف خداوند در برنامه ششم توسعه برای آن فکر کردیم و در برنامه ششم پیمانه خوبی برای آموزش و پرورش تهیه کردیم و تمام آنچه که رهبر معظم انقلاب فرموده بود را قانون کردیم تا هیچ کسی نتواند از آن گریزی داشته باشد.

حاجی بابایی با اشاره به آنچه که در ماده 79 برنامه ششم توسعه آمده است، عنوان کرد: وزارت آموزش و پرورش فقط باید سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و قوانین موجود را اجرا کند و این مطابق برنامه ششم است؛ چیزی غیر از این را نمی‌تواند اجرایی کند. یعنی این سند 2030 و نسخه رشد یافته آن در سال‌های بعدی هم از نظر قانونی لغو است و اگر کسی غیر از این عمل کند، مجرم است.

وی ادامه داد: شورای عالی آموزش و پرورش و دستگاه‌های ذی ربطی که با آموزش و پرورش کار می‌کنند نمی‌توانند قوانینی را مصوب کنند که مغایر با برنامه ششم توسعه باشد. مجلس هم چیزی که مغایر برنامه ششم باشد را نمی‌تواند مصوب کند مگر اینکه دو سوم رأی نمایندگان را کسب کند.

به گزارش فارس، دیدگاه‌ها و نگاه‌ها به صورت کامل و روشن بیان می‌کند که با وجود اسناد بالادستی و مهمی که بر اساس آموزه‌های اسلامی و دینی کشورمان برای نظام تعلیم و تربیت تبیین شده است، هیچ نیازی به اسناد بیگانگان نیست و نظام آموزشی کشورمان اکنون می‌بایست بر اساس سند تحول بنیادین که برای آن تهیه و تدوین شده است حرکت کند.

سازمان‌های بین المللی از دیرباز به دنبال آن بودند تا بتوانند از طرق مختلف به مجموعه آموزشی کشورمان که بنیان آینده را می‌سازد، ورود کنند که اسنادی از قبیل 2030 از جمله آنها است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی یکشنبه 16 اردیبهشت ماه و همزمان با هفته معلم با هزاران نفر از فرهنگیان سراسر کشور و جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، شخصیت‌های فرهنگی و مسئولان وزارت آموزش و پرورش دیدار کردند و در این دیدار تأکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه‌ی به‌اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست، این حق را داشته باشد که برای ملتهای دنیا با فرهنگهای مختلف، تکلیف مشخص کند؟

ایشان تصریح کردند: اصل کار غلط است. اینکه ما برویم سندی را امضا کنیم و بعد هم بیایم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ نخیر! مطلقاً مجاز نیست؛ ما اعلام کردیم.

حضرت آیت الله خامنه ای یادآور شدند: بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم. آنها باید مراقبت می‌کردند و نباید می‌گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کار را بگیریم، اینجا جمهوری اسلامی است.

به گزارش فارس، با صحبت‌های مقام معظم رهبری پیرامون سند آموزش 2030، دیگر هیچ‌گونه صحبت و اعمال فشاری مبنی بر اجرای این سند در کشور و در نظام آموزشی باقی نمی‌ماند.

امیدواریم که مسئولان آموزشی و اجرایی کشورمان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دیگر اسناد بالادستی کشورمان را مد نظر اجرا در تعلیم و تربیت قرار دهند و اجازه ورود هیچ‌گونه اسنادی را از طرف بیگانگان ندهند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها