انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 19386
09:01

شهید معلم غلامعلی رحمانی

نسخه مناسب چاپ

شهید غلامعلی رحمانی

من یک معلم هستم نوشت:

شهید غلامعلی رحمانی در سال 1341 در شهرستان نکا در خانواده ای متدین و مذهبی چشم به جهان گشود. او دوران کودکی را در محل تولدش یعنی نکا سپری کرد وبرای تحصیل به دبستان شهید طوسی رفته تا کلاس سوم در آنجا بود. بعد به پهنه کلاس ساری و مدرسه شهید نیکخو رفت و متوسطه را در دبیرستان 17 شهریور با موفقیت سپری کرد. او در طول مدت تحصیل فردی موفّق بود و با معدل بالا مدارک تحصیلی خود را اخذ نمود. شهید فردی آرام و ساکت بود. کمتر عصبانی می شد، اهل مسجد و مطالعه بود و به فوتبال علاقه زیادی داشت. بیشتر اوقات فراغتش را با ورزش فوتبال می گذراند.

در کارهای اجتماعی فردی فعّال و کوشا بود و با اعضای خانواده و اقوام رابطه ای صمیمی و عاطفی داشت و به مادرش علاقه ای خاص نشان می داد. به نحوی که در مکاتبات و نامه هایش نگران تنهایی مادر بود و از اقوامش می خواست که بعد از شهادتش مادرش را تنها نگذارند. چون پدرش به رحمت خدا رفته بود. او علاوه بر تحصیل برای تأمین بخشی از نیازهای اقتصادی خانواده اش کار هم می کرد.

شهید فردی صبور بود که همیشه آرزوی پیروزی رزمندگان اسلام را در سر داشت و در کارهای پایگاه محل سکونت و مسجد فردی مؤثر بود. بعد از اخذ مدرک دیپلم به علّت علاقه به دختر عمویش، ایشان را برای ازدواج انتخاب و با یک مراسم ساده و در حدّ حضور افراد فامیل نزدیک، زندگی مشترکش را شروع می کند که به علت کوتاهی مدت زندگی مشترک، فرزندی از شهید به یادگار نمی ماند. او در ابتدا شغل آزاد داشت، اما با حضور در کلاس های ٱموزشی و طی دوره آموزشیاری به عنوان آموزشیار نهضت سوادآموزی فعالیت خود را در جبهه فرهنگی که در مسجد محل و پایگاه بسیج بود، شروع کرد.

در نهضت سوادآموزی نیز با آموزش سواد به افراد نیازمند فعالیت دیگری را با شور و شوق ادامه داد و به مدت یک سال در این کار بود تا اینکه حضور در جبهه فکر او را مشغول کرد. در مسایل مذهبی فردی مقید بود که هیچ وقت نمازش قضا نمی شد و مرتب در صفوف نماز جماعت و جمعه حاضر می شد. رابطه ای نزدیک با قرآن داشت و با احادیث و روایات معصومین (علیهمالسلام) مأنوس بود. به طوری که در پایگاه محل به تدریس مبانی اخلاقی و احکام شرع مقدس می پرداختند و جوانان محل از اطلاعات و آگاهی مذهبی او استفاده می کردند.

شهید غلامعلی با بسیج و سپاه ارتباط وهمکاری فرهنگی داشت و با اعلام نیاز برای حضور نیروهای رزمنده در منطقه کردستان، آمادگی خود را اعلام و پس از حضور در پادگان آموزشی «عجب شیر» آذربایجان به مدت 3 ماه از آنجا به تهران اعزام و پس از 45 روز آموزش تخصّصی و تکاوری این دوره را با موفقیت گذراند و به مناطق غرب کشور و کردستان و بانه اعزام شد. شهید غلامعلی رحمانی بعد از 11 ماه خدمت در تاریخ 2/5/1363 در عملیات برون مرزی به دست کردهای کوموله کردستان شهید شد.

دشمنان اسلام به حدی بغض رزمندگان را داشتند که پس از تیراندازی به وی و اصابت تیر به قلب او و شهید شدنش دندان های او را شکسته و بدنش را تکّه تکّه کرده بودند. به گفته همرزمانش ایشان موقع شهادت ذکر و دعا به زبانش جاری بود. موضوع شهادت از قبل به شهید الهام شده بود و غلامعلی به پسرعمه اش گفته بود که بعد از 40 روز شهید خواهد شد و این اتفاق هم افتاد و شهید به شهادت رسید.

پیکر پاکش بعد از تشییع در زادگاهش پاچی در کنار دیگر شهدا در دل خاک آرام گرفت.

در بخشی از وصیت نامه ضمن درخواست صبر در شهادتش از همسر، مادر و خواهرش می خواهد که مانند حضرت زینب زندگی کنند و وفادار به اهل بیت باشند. حجاب را رعایت کنند و در حفظ و حراست ارزش های اسلامی و قول شهدا از هیچ کوششی دریغ نکنند. بیاد شهدا باشند و یاد و خاطره آنها را زنده نگه دارند.

علاوه بر آن احترام مادر را نگه داشته و او را تنها نگذارند و چند دعا خاتمه بخش وصیت نامه این شهید است .

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها