انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 19391
10:43

گزینه‌های پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش و 20 ضرب‌المثل

محافل رسانه‌ای این روزها دنبال مطرح کردن اسامی مختلف برای تصدی وزارت آموزش و پرورش در دولت دوازدهم هستند، اما آیا این افراد صلاحیت لازم را در خود برای وزارت می‌بینند؟ شاید ضرب المثل‌ها حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، این روزها که دولت یازدهم در ایستگاه‌های آخر خود به سر می‌برد، باید منتظر باشیم تا دولت دوازدهم همراهان خود را در چهار سال آینده به مجلس معرفی کند.

اما یکی از وزارتخانه‌هایی که هماره در خصوص وزرای آن بحث‌ها بسیار پیچیده و سر دراز دارد، آموزش و پرورش است.

در این بین خیلی‌ها با مطرح کردن نام خودشان در برخی محافل رسانه‌ای به دنبال این هستند که رئیس جمهور آنها را به عنوان وزیر به مجلس معرفی کند.

البته ضرب المثل‌هایی در خصوص این موارد وجود دارد که امیدواریم هیچ بزرگواری آن را به خود نسبت ندهد.

1.«آب نمی‌بینند اما شناگرهای ماهری هستند»

در روزهای اخیر خیلی‌ها دنبال این هستند که به عنوان گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور به مجلس معرفی شوند. این دقیقا مصداق همان افرادی هست که انگار الان آب آماده هست و باید آنها شنا کنند یا ساده‌تر بگوییم، مدام داد می‌زنند منم هستم، منم هستم. ولی باید گفت «هر آدمی را بهر کاری ساخته‌اند».

2.«جایی که همه امکانات باشد، ولی از عمل خبری نباشد»

داشتیم کسانی و که همه جور امکانات در اختیار داشتند و اما عمل و اجرا، هیچ. حالا مصداق این ضرب المثل نشود که همه امکانات در اختیارش باشد و نتواند کاری از پیش ببرد و آخرش هم هیچی به هیچی.

3.«خوش حساب باش تا همه قبولت داشته باشند»

مدت‌ها و سالها شده که منتظر هستند فردی مورد قبول و وثوق معلمان، وزیر آموزش و پرورش باشد. شایدم فرهنگیان کسی و میخواهند که خوش حساب باشد، فردی را برای وزارت می‌خواهند که حداقل خودشان قبولش داشته باشند که اگر قبول نداشته باشند میشود مثل بعضی وزرا.

4.«آبی از طرف گرم نمی‌شود»

کسی نیاید و در مدت اقامتش در وزارتخانه هیچ کار سودمندی برای مخاطبانش انجام ندهد. یعنی فقط اقامت نداشته باشد چون اگر علاقه به اقامت داشته باشند می‌توانند به هتل بروند که آنجا خدمات هم بهتر است.

5.«آب را زیر هفت طبقه زمین می‌بیند»

زرنگ بودن بد نیست اتفاقا خوب هم هست، فرد زرنگی می‌آید وزیر می‌شود و همه کار برای همه انجام می‌دهد. داشتیم وزرایی که حتی کت رئیس جمهور را می‌گرفتند و می‌گفتند «یالا پول بده یالا پول بده».

6.«آدم ناشی سُرنا را از سر گشاد می‌زند»

این هم مهم هست که اینجوری از آب در نیاید، حالا بنده خدا کار بلد نیست و هی دست و پا می‌زند و می‌گوید «من کار بلدم، من کار بلدم». مورد داشتیم تا حالا از نزدیکی مدرسه هم رد نشده بوده، اما بعدا وزیر شده است، آخه چرا؟

 7.«آتش و پنبه»

به قول قدیمی‌ها، اینطوری نشوند. اگر رئیس و مرئوس با هم جور نباشند هیچ کاری درست انجام نمی‌شود. آن قدیم‌ها که شما یادتان نمی‌آید، کسانی بودند که کلا با رئیس جمهور رفیق نبودند!

8.«آدم تا کوچکی نکند به بزرگی نمی‌رسد»

بعضی‌ها هم هستند که هیچ جای مدیریتی را تجربه نکردند اما یکدفعه می‌آیند رئیس می‌شوند. برای رسیدن به مرتبه عالی باید از رتبه‌های پایین گذشت. بعضی‌ها هم یکدفعه بزرگ شدند و یکدفعه رئیس شدند و یکدفعه ره چندین ساله رفتند.

9.«اسب را گم کرده، پی نعلش می‌گردد»

بعضی جاها هم روسا کار خودشان را رها می‌کنند و می‌روند دنبال کارهایی که به آنها ربطی ندارد و آخرش هم مصداقش رئیس باید به کار خودش بپردازد، هست. مورد داشتیم رئیس جای دیگر هم مشغول فعالیت بوده است مثل بعضی از معلمان دو شغله بوده است! 

10.«انگور خوب نصیب شغال می‌شود»

همگان منتظر هستند که یه وقتی این موضوع نباشد که چیز با ارزش، نصیب شخص بی لیاقت شود. یعنی این پُست مهم در اختیار فردی با لیاقت قرار گیرد.

11.«بیلش هزار مَن آب بَر می‌دارد!»

از طرفی هم همگان دوست دارند فردی که رئیس می‌شود اینطوری باشد؛ یعنی اعتبار داشته باشد و مورد وثوق باشد. افرادی بودند که آنقدر مورد قبول بودند که گویی کلید خزانه را در جیب داشتند.

12.«پیشانی پلنگ خاریدن»

یه وقت‌های هم هستند افرادی که مصداق این ضرب‌المثل، می‌شوند، کسانی که کارها رو سخت انجام می‌دهند.

13.«تعارف شاه عبدالعظیمی»

یک جایی هم وقتی می‌خواهند رئیس معرفی کنند اینطوری می‌شود؛ یعنی با زبان گفته می‌شود اما از نظر دل راضی نیست. این حکایت این روزها انگار مصداق بیشتری دارد و به مدیر سفارشی شهره هستند.

14.«جیبش را تار عنکبوت گرفته است»

امیدواریم جوری هم نشود که وقتی رئیس آمد، خزانه محل کار اینطوری بشود، چون همه توقع دارند که رئیس جدید با خودش پول هم بیاورد که بتواند حداقل معوقات قبلی رو هم پرداخت کند.

15.«چشم بازار را در آوردند»

اینطوری نشود که آخرش یک نفر رئیس بشود که کلا انتخابش جالب نباشد یعنی بین گزینه‌های خوب و معقول، فردی غیر قابل قبول رئیس بشود.

16.«ده مرده حلاج است»

یعنی خدا کند که اینطوری باشد و زرنگ و زیرک و کار درست از آب در بیاید. آنطور نباشد که مثل برخی از روسا کاری به کار تلاش و پیشرفت نداشته باشد و دنبال کار خودش باشد.

17.«سازشان با هم کوک نیست»

آخر چرا باید کسی بیاید که از اولش با رئیس خودش اختلاف داشته باشد و هم نظر و هم رأی نباشند. آخر هم در هیچ کاری به توافق نمی‌رسند و دودش به چشم آن پایین دستی‌ها می‌رود. آن پایین دستیِ این روسا همان معلمان هستد.

18.«سبیلش آویزان شد»

یک وقتی هم اینطوری می‌شود یعنی یکدفعه رئیسش به او می‌گوید باید از اینجا بروی، همین الان باید بروی، خداحافظی کن و برو. آخرش هم رئیس از نا امیدی و ناراحتی مصداق این ضرب المثل می‌شود.

19. «سوزن همه را لباس دار می‌کند»

بودند کسانی هم که رئیس شدند و خودشان را وقف دیگران کردند تا کارها خوب پیش برود و در نهایت چیزی گیر خودشان نیامد، اما آخرت خود را با کارهایشان ساختند.

20.«ظاهر و باطنش یکی است»

ان‌شاءلله فردی وزیر شود که ساده، بی ریا، یک دل، پاک دل، کاربلد و با تجربه باشد. در نهایت درد معلمان را درک کند.

انتهای پیام/

فارس/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها