انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 19886
10:16
وزیر آموزش‌وپرورش:

سند ۲۰۳۰ از دستور کار خارج شد/خدمات بیمه‌ای به معلمان از طریق سه شرکت

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه با پرداخت مطالبات شرکت‌های بیمه‌گر، توانستیم شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ را مجاب به عقد قرارداد با آموزش و پرورش کنیم، گفت: تمام برنامه‌های آموزش و پرورش و دولت درباره سند ۲۰۳۰ از دستور کار خارج شده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های سراسر کشور که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، با اشاره به حضور حداکثری مردم در انتخابات 29 اردیبهشت، گفت: این حضور مؤثر مردم در صحنه‌های مختلف باعث می‌شود تا دشمنان نظام و انقلاب نتوانند علیه ایران، توطئه کنند؛ وظیفه مسئولان نیز آن است که به پاس حضور مردم، جانفشانی کرده و خدمات شایسته‌تری به آنها ارائه دهیم.

وی با اشاره به فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس خطاب به مدیران استانی، تصریح کرد: باید به همه مدیران در سراسرکشور سفارش کنید تا رفتار مناسبی با مردم داشته باشند و شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند تا حداکثر رضایت‌مندی برای مردم حاصل شود.

دانش آشتیانی به ارائه گزارشی از برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت خود پرداخت و افزود: برنامه‌های میان مدتی که به مجلس شورای اسلامی اعلام شد، مختص فعالیت 8 تا 9 ماه باقی مانده از دولت یازدهم بود که با توجه به زمان ورود به وزارت آموزش و پرورش، بسیاری از کارهای بودجه برنامه ششم توسعه پیش‌تر برنامه‌ریزی شده بود، اما باز هم با همکاری خوبی که با مجلس شورای اسلامی داشتیم، توانستیم هم در بندهای برنامه ششم و هم در لایحه بودجه سال 96 آموزش و پرورش، احکام خوبی را در بحث اعتبارات اخذ کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با رایزنی‌های صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه، توافق شده است تا تمهیداتی در ابتدای سال صورت گیرد که طی آن کسری‌های آموزش و پرورش به گونه‌ای مدیریت شود تا آنجا که امکان دارد به انتهای سال کشیده نشود و متناسب با اعتبارات، برنامه‌ریزی انجام گیرد.

 دانش آشتیانی، تدوین زیرنظام ها و تهیه نقشه راه سند تحول را از دیگر برنامه‌های کوتاه مدت آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: در جلسات شورای عالی آموزش و پرورش به دنبال تصویب زیرنظام‌های باقی مانده هستیم اما روند تصویب، به دلیل حساسیت‌های قانونی، با کندی مواجه است.

وزیر آموزش و پرورش به لایحه رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و افزود: در برنامه ششم توسعه، مقرر شده، نظام حقوقی معلمان براساس صلاحیت‌های حرفه‌ای از نظام حقوقی کارمندان اداری جدا شود. این امر در کارگروه‌های مختلف ستادی در حال انجام است؛ در حال حاضر، آیین‌نامه‌های مربوط به آن تهیه شده و در آینده‌ای نزدیک نیز به تصویب خواهد رسید.

وی تقویت ساختار پژوهشی وزارتخانه را از دیگر برنامه‌های کوتاه مدت آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: به دنبال آن هستیم تا ساختار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی تفکیک شود و در زیرمجموعه حوزه ستاد قرار گیرد تا علاوه بر استقلال پژوهشگاه، جایگاه علمی و حقوقی آن نیز ارتقا یابد.

دانش آشتیانی با بیان اینکه بازبینی رویه‌های مدیریتی در آموزش و پرورش در دستورکار قرار دارد، تصریح کرد: در این حوزه با واگذاری اختیارات به استان‌ها و مناطق در پی آن هستیم تا تصدی‌گری از ستاد و استان‌ها به مناطق و مدارس منتقل شود، در این حوزه، مهم‌ترین مسئله آن است که از بهترین نیروها باید در مدیریت مدارس و در کلاس‌های درس استفاده شود و استان‌ها هم باید در این زمینه با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، به تحقق این هدف مهم کمک کنند؛ به دلیل آن که اگر مدیر مدرسه آشنا به مسائل آموزشی نباشد، ارتقای کیفیت صورت نمی‌گیرد.

وی بحث «بیمه مناسب» را از دیگر اقدامات آموزش و پرورش در طی این مدت 8 ماه ذکر کرد و گفت: در کارگروه «امور رفاهی و معیشت» عنوان شد که بحث بیمه از مواردی است که می‌تواند برای معلمان خدمات خوبی را به دنبال داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به دلیل انباشت بدهی بیمه در گذشته، نمی‌توانستیم با شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای قرارداد ببندیم، عنوان کرد: با پرداخت مطالبات شرکت‌های بیمه‌گر، توانستیم شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ را مجاب به عقد قرارداد با آموزش و پرورش کنیم و در نظر داریم تا از طریق سه شرکت بیمه ایران، بیمه معلم و بیمه دانا و متناسب با خدمات آنها، قراردادهای استانی را برای معلمان انجام دهیم تا در پرتوی رقابت شرکت‌های بیمه گر، بتوانیم خدمات مطلوب‌تری را به فرهنگیان ارائه دهیم.

وی اصلاح آیین‌نامه هدایت تحصیلی را از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: با آسیب شناسی اجرایی هدایت تحصیلی در سال گذشته، اشکالات و نواقص طرح برطرف و پس از اصلاح، آیین‌نامه جدید برای اجرا به استان‌ها ابلاغ شد و امیدواریم که استان‌ها با همکاری مشاورین مدارس بتوانند اجرای این طرح را به خوبی مدیریت کنند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سرانه پرداختی مدارس در سال‌های گذشته، اظهار کرد: در قانون بودجه سال 96، حکمی را آورده‌ایم که بر اساس آن، اگر تخصیص صورت گیرد، وضعیت سرانه مدارس بهتر خواهد شد؛ البته مدیران کل استانی نیز باید در مدیریت هزینه‌ها به گونه‌ای عمل کنند که سرانه مدارس با بیشترین افزایش، پرداخت شود.

وی با بیان اینکه پس از فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص سند 2030، تمام برنامه‌های آموزش و پرورش و دولت درباره این سند از دستور کار خارج شده است، خاطرنشان کرد: برنامه‌های آموزش و پرورش همواره بر اساس اجرای کامل سند تحول بنیادین تنظیم شده است و برنامه‌های این وزارتخانه در سال 96 هم براساس اولویت‌هایی همچون افزایش پوشش تحصیلی در مناطق محروم با محوریت دوره ابتدایی و ارتقای کیفیت اعلام شده است.

دانش آشتیانی، عدالت آموزشی را از مهم‌ترین رویکردهای برنامه سال 96، عنوان کرد و گفت: عدالت محوری و کاهش نابرابری‌ها، توجه به شاخص‌های پوشش تحصیلی در مناطق محروم، فراهم کردن زیر ساخت‌ها و اقدامات لازم برای ارتقای کیفیت، همچنین انسداد مبادی بیسوادی از رئوس برنامه‌های این وزارتخانه در بحث عدالت آموزشی است.

وی، «ارتقای کیفیت» را از اهداف اصلی سند تحول بنیادین در اجرای برنامه‌های آموزش و پرورش خواند و تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که باید به آن پرداخته شود، تغییر نگرش و بینش در بحث یاددهی ـ یادگیری معلمان است به طوری که روش‌های سنتی آموزش باید از مدارس حذف و به جای آن، استفاده از فناوری‌های نوین در دستور کار قرار گیرد و این امر، زمانی محقق می‌شود که مدیر مدرسه و معلم به آن باور داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تصویب سند تحول بنیادین در 5 سال گذشته،‌ گفت: باید در اجرای سند تحول بنیادین، مهارت‌های زندگی هم به دانش‌آموزان آموزش داده شود و این زمانی اجرایی می‌شود که بین حجم کتاب درسی و برنامه ریزی آموزشی تقابلی نداشته باشد که این موضوع باید با مدیریت استان‌ها، صورت گیرد.

وی با بیان اینکه همه مشکلات آموزش و پرورش به یکباره قابل حل نیست، اظهار کرد: آموزش مهارت‌های زندگی باید با تمرکز در دوره ابتدایی و پیش دبستانی صورت گیرد و این مدل باید در سایر مدارس نیز اجرایی شود.

 دانش آشتیانی بیان داشت: برنامه‌ریزی درست و اصولی باید برای مدرسه باشد؛ به همین دلیل باید با آسیب‌شناسی مشکلات مدرسه، برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف صورت بگیرد و در این راستا، مدیران استانی باید بر حسن اجرا، نظارت داشته باشند.

وی توجه به «ارتقای منزلت اجتماعی معلمان» را از دیگر رویکردهای برنامه آموزش و پرورش در سال جدید عنوان کرد و گفت: در بحث ارتقای منزلت اجتماعی معلمان، اگر چه باید به دنبال افزایش حقوق معلمان باشیم، اما در کنار آن باید از ظرفیت علمی، فکری و اجتماعی معلمان در تصمیم گیری‌های درون مدرسه نیز استفاده کنیم و این موضوع می‌تواند به ارتقای منزلت اجتماعی معلمان کمک شایانی کند.

 دانش آشتیانی اضافه کرد: برخورد اداری و کارمندی با معلمان از عواملی است که باعث شده تا به منزلت معلمان خدشه وارد شود و مدیران مدارس باید به گونه‌ای شرایط را مدیریت کنند که کارهای آموزشی مدرسه فقط در شورای مدرسه و با حضور همه معلمان اجرایی شود و در این صورت است که می‌توانیم منزلت معلم را احیا کنیم.

وی به بحث توسعه فناوری اطلاعات برای تحول در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: مفهوم توسعه فناوری اطلاعات این نیست که چند رایانه برای مدارس تهیه کنیم یا از سخت افزارهای رایانه‌ای در کلاس استفاده کنیم، بلکه توسعه فناوری اطلاعات باید با تغییر در بینش و نگرش معلمان در ذهن آنها، شکل بگیرد، به گونه‌ای که خود معلم همواره به دنبال استفاده از این فناوری در آموزش باشد.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از مدیران کل استانی انتظار داریم تا تمام برنامه‌ریزی‌های استان را به گونه‌ای مدیریت کنند تا اهداف کلان سند تحول بنیادین اجرایی شود و حتماً در پایان هر سال نسبت به اجرای برنامه‌های خود مبتنی بر اجرای سند، ارزیابی‌هایی را انجام دهند.

انتهای پیام/

تسنیم/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها