انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20137
13:55
وزیر آموزش وپرورش:

تغییر نگاه در نظام آموزشی و دبستان‌ها نیاز است/ به دانش‌آموز شخصیت دهیم

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه باید به دانش‌آموز شخصیت دهیم، گفت: تغییر نگاه در نظام آموزشی و بویژه دوره پیش دبستانی و دبستان نیاز است
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در گردهمایی مشترک مدیران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و معاونین آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اصلی نظام تعلیم و تربیت تحول در یاددهی و یادگیری است، اظهار کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از نهادهایی است که می‌تواند  در این زمینه کمک کند.

وی افزود: آموزش و پرورش زیربنای توسعه کشور است برای تحقق این موضوع باید برنامه بلندمدت داشته باشیم و سند تحول بنیادین همین برنامه بلندمدت است و باید همه بسترهای اجرای آن فراهم شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مطالعات انجام شده پیرامون توسعه یافتگی در کشورهای مختلف گفت: 90 درصد توسعه در کشورهای پیشرفته به دلیل افزایش سرمایه نیست بلکه به دلیل بهبود در زمینه‌های انسانی است.

دانش آشتیانی ادامه داد: اگر توسعه را به سه  بخش اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تقسیم کنیم، طبق بررسی‌ها ضریب همبستگی توسعه اقتصادی با نوع نظام آموزشی 90 درصد، ضریب همبستگی توسعه اجتماعی با نوع نظام آموزشی 75 درصد و ضریب همبستگی توسعه سیاسی با نوع نظام آموزشی 50 درصد است.

* آموزش‌وپرورش حافظ نظام سیاسی

وی بیان کرد: آموزش و پرورش حافظ نظام سیاسی است به این دلیل که هویت ملی و امنیت از پارامترهای توسعه سیاسی است و هر دوی اینها در نظام تعلیم و تربیت وجود دارد و اگر هویت و تعصب دینی و ملی را در وجود کودکان نهادینه کنیم نظام سیاسی را بیمه و حفظ کرده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: جامعه پذیری و تربیت نخبگان سیاسی و انسجام و آگاهی سیاسی و ملی در نظام تعلیم و تربیت رقم می‌خورد و نظام آموزشی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نقش کلیدی ایفا می‌کند.

* تأثیرگذاری نظام آموزشی تنها از طریق کتاب‌های درسی نیست

دانش آشتیانی با بیان اینکه تصور می کنیم تاثیرگذاری نظام آموزشی تنها از طریق غنی‌سازی محتوای کتب درسی میسر می‌شود، عنوان کرد: همین عامل باعث شده تحولی که باید رخ می‌داد به شکل صحیح اتفاق نیفتد. باید بدانیم که ارزش‌ها از کتاب درسی بر نمی‌آید بلکه سازمان مدرسه، روش تدریس، اداره کلاس درس، فضای اجتماعی و نحوه ارتباط مدرسه با محیط پیرامونی در افزایش بازدهی نظام تعلیم و تربیت موثرند.

* باید به دانش‌آموز شخصیت بدهیم

وی ادامه داد: نظام آموزشی باید جامعه محور باشد و ابتدا باید روی توانمندسازی نیروی انسانی متمرکز شویم. دوم آنکه باید به دانش آموز شخصیت بدهیم، اگر نگاه معلم به دانش آموز این باشد که محفوظاتی در ذهنش فرو کند یعنی به او شخصیت نداده‌ایم. مهمترین عامل در اثرگذاری آموزش این است که دانش آموز با اختیار خود فرآیند یاددهی ـ یادگیری را طی کند و هیچ‌گاه نباید با شیوه‌های غیردموکراتیک مطلبی را به او القا کنیم.

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: اگر هدف طرح درس تنها انتقال محتوای آموزشی باشد وارد مسیر انحرافی شده‌ایم. محتوا وسیله‌ای است که معلم از طریق آن بتواند مهارت‌های زندگی را آموزش‌دهد. عدم تمرکز نظام آموزشی نیز مهم است و باید به این سمت حرکت کنیم. آموزش در هر استان باید متناسب با شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن باشد و انعطاف لازم متناسب با شرایط اقلیم، بوم و فرهنگ در برنامه درسی وجود داشته باشد.

* هر فردی نمی‌تواند در پیش دبستانی تدریس کند

دانش آشتیانی با اشاره به ضرورت توجه به دوره پیش دبستانی و دبستان و نقش آن در توسعه و افزایش بازدهی نظام آموزشی گفت: اگر سرمایه‌گذاری لازم در این دو مقطع انجام شود بخش قابل توجهی از مسیر را طی کرده‌ایم. نباید بگوییم اینجا پیش دبستانی است و هر فردی می‌تواند به آنجا برود و تدریس کند. طبق تحقیقات در کشورهای دیگر به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری در مقطع پیش دبستانی، بازدهی اقتصادی 6 تا 17 دلاری اتفاق افتاده است.

وی افزود: باید تغییر نگاه در نظام آموزشی و بویژه دوره پیش دبستانی و دبستان ایجاد شود تا زمانی که تحول در کودک اتفاق نیافتد، نظام آموزشی اثربخشی لازم را نخواهد داشت.

وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه قصه‌گویی و بازی در روند آموزش کودکان موثر است گفت: دانش‌آموزان هنگام بازی کار تیمی را فرا می‌گیرند و چون با انگیزه آن را انجام می‌دهند در رشد فکری‌شان اثرگذار است. کتاب و کتابخوانی هم موثر است با کتابخوانی و قصه خوانی کودکان رشد اجتماعی و فکری پیدا می‌کنند و دروس اصلی خود را بهتر فرا می‌گیرند.

انتهای پیام/
وی افزود: باید به جای استفاده از روش‌های سنتی به سمت روش‌های نوین برویم و به جای آنکه کودکان به کانون بیایند، کانون پرورش فکری را به مدرسه بیاوریم و مدل آموزشی کانون را در مدارس داشته باشیم.

انتهای پیام/

تسنیم/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها