انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20222
09:20
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان:

«مدرسه» مهم‌ترین محیط انتقال ارزش‌های انقلاب است

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: می‌توان گفت مهم‌ترین محیط و اصلی‌ترین مکان برای انتقال ارزش‌های انقلابی و ایجاد هم‌آوایی در بین جوانان، مدرسه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی‌اکبری نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در نشست صمیمی اعضای کنگره و نخبگان بسیج دانش‌آموزی کشور با تبریک دهه کرامت اظهار داشت: گزارشات مجمع همفکری آینده‌سازان، حکایت از یک حرکت مناسب در مجموعه گسترده بسیج دانش‌آموزی کشور دارد.

وی در ادامه به اهمیت کار دانش‌آموزی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: قبلاً در دیدارهای دانشجویی مقام معظم رهبری خطاب به دانشجویان از آنها تعبیر به افسران جنگ نرم کرده بود و خوشبختانه سال گذشته رهبر معظم انقلاب، این افسران جنگ نرم را به قشر دانش‌آموزی نیز تعمیم دادند و در دیدار با اتحادیه دانش‌آموزی با خطاب «جوانان دانش‌آموز» آنها را با همان عنوان افسر جنگ نرم یاد کردند و بعد هم تحسین کردند.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اظهار کرد: مخاطب رهبر معظم انقلاب، طبقه بخش جوان دانش‌آموزی و به عبارتی همان متوسطه دوم و همان دبیرستان است که یک مقدار فضای فکری آنها و توقعات آنها کاملاً متفاوت است و محدود به این بیانات نیست و تعبیر ایشان، همان جوان دانش‌آموزی بین سنین 14 و 15 سال است.

وی افزود: اما موضوع دیگری که صحبت‌های زیادی نیز بر روی آن بود مطرح شدن «آتش به اختیار» از طرف حضرت آقا بود که عملاً به این افسران جنگ نرم نیز ملحق شد که لازم است دانش‌آموزان با تفکر به آن بپردازند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی‌اکبری ادامه داد: البته در بحث آتش به اختیار نیز رهبر معظم انقلاب در صحبت‌های عید فطر بعضی از عنوان‌ها را اصلاح کردند و از تعبیر اقدام تمیز استفاده کردند و این «تمیز» معنا دارد. منظور حرکت‌های رادیکال غیرقانونی و کثیف است که اگر یک مشت آدم تمیز انجام دهند باز آن کار، کاری کثیف است بلکه کار باید نظام‌مند بوده و با نظام و مصلحت هماهنگ باشد منتها باید جوشنده انقلابی با طراوت و بدون ملاحظات مرسوم در حوزه‌های مربوطه رسمی قرار بگیرد.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان تصریح کرد: این توضیحات و تعبیرات رهبر معظم انقلاب در اصلاح آتش به اختیار راه را بر آن کج‌فهمان و افرادی که دنبال حاشیه بر این موضوع بودند، بست و این گفتمان باید در همه بخش‌ها حاکم شود و به تعبیر مقام معظم رهبری همه بخش‌ها باید انقلابی بوده و انقلابی نیز اقدام کنند.

وی اظهار داشت: در اینجا ذکر یک واقعیت نیز ضرورت داشته و این است که آن بخش به اصطلاح بروکراسی کشور دستگاه‌ها و سازمان‌های اداری و نهادها و امثال اینها به ویژه در حوزه فرهنگ با تاکید بر حوزه تعلیم و تربیت هنوز نتوانسته‌اند به آن جایگاهی که در تراز جمهوری اسلامی و نظام باشد وارد میدان شوند و این یک واقعیت انکارناپذیر است و به زودی نیز امید نمی‌رود که تغییراتی محسوس در این حوزه ایجاد شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی‌اکبری عنوان کرد: در چنین شرایطی و از چند سال قبل به این طرف ملاحظه می‌کنید در ادبیات رهبر معظم انقلاب مسئله گروه‌های خودجوش فعال در عرصه فرهنگی مطرح شده و مورد تاکید قرار گرفتند در این حد که این موضوع در جلسه اول سال ایشان در حرم امام رضا(ره) بارها مطرح شده که البته این موضوع برای برخی کمی ناراحت‌کننده و نگران‌کننده و برای عده کثیری خوشحال‌کننده بود و بعد از آن به مناسبت های مختلف روی این موضوع تأکید داشتند.

وی افزود: این صحبت رهبر معظم انقلاب در واقع تکامل‌یافته تمام صحبت‌های ایشان در مورد جوانان در بحث‌ها و مناسبت‌های مختلف بود و معنایش این است که در این حوزه به اصطلاح فرهنگی و تربیتی، امیدی به بخش رسمی ندارند و کاری از آن به چشم نمی‌آید بلکه امیدشان به همین حرکت‌های خودجوش متکی بر جامعه جوان کشور بوده که از بطن انقلاب می‌جوشد و با طراوت خود در حال حرکت هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: توقعی که از این حرکت‌های خودجوش می‌رود این است که بخش رسمی نیز فعال شود و به اصطلاح به خط شوند و روی آنها تأثیر بگذارند و جاهایی که به اشتباه می‌روند جلوگیری کنند و در واقع اصل مسئله نیز همین است.

وی تأکید کرد: می‌توان گفت مهم‌ترین محیط برای کار، مدرسه است زیرا این محیط محل اجتماع جوانان آینده‌ساز و آینده‌دار است و اصلی‌ترین جایی است که باید اقدامات انقلابی در آن صورت گیرد و این فعالیت‌های انقلابی نیز تعریف شده و باید ارزش‌های انقلابی را بخواهند و توطئه‌های دشمن را مطرح و بصیرت به وجود آورند و ایجاد هم‌آوایی در بین این جوانان برای پیگیری آرمان‌های انقلاب لازم و ضروری است و همه این اتفاقات در محیطی به نام مدرسه اتفاق می‌افتد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی‌اکبری ادامه داد: البته ممکن است در این محیط برخی کج‌روی‌ها و اشتباهات از طرف نفوذی‌ها چه در کسوت معلمی چه مدیر و دانش‌آموزان باشد که باید سعی شود این کج‌روی‌ها را به صورت درست و اقدامات هوشمندانه اصلاح کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بیان داشت: در چنین فضاهایی و در کل کشور، بسیج به جهت اینکه یک نهاد جوشیده از بطن مردم است؛ مخاطب یک چنین توقعاتی نیز هستند و در بین اقشار بسیج به عنوان یک حرکت ملی و فراگیر که همه بخش‌ها را در بر می‌گیرد جامعه دانش‌آموزی و بخش جوان آن که همان دبیرستانی‌ها هستند بالاخره یک وظایف متفاوتی پیدا می‌کنند و اهمیت این بخش از آن جهت است که دانش‌آموزان دبیرستانی در آغاز حرکت جوانی هستند و در واقع شروع کننده شکل‌گیری شخصیت آنها به لحاظ و تفکراتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی‌اکبری بیان داشت: این مقطع از دانش‌آموزی (دبیرستان) واقعاً یک حساسیت خاصی دارد نمی‌توان با قبل خود و نه با بعد از آن را مقایسه کرد و از این جهت اهمیت آن بیش از پیش نمایان است و در این مقطع اگر زمینه آن فراهم شود در آن جوشش‌های زلال و ناب انقلابی زیادی اتفاق می‌افتد.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان ادامه داد: در اینجا رسالت بسیج دانش‌آموزی بیشتر نمایان خواهد شد و من بارها اعلام کردم که ساختار سپاه نباید بر روی بسیج سایه بیندازد چون بسیج در واقع مرز جوشیده و رهایی و آزادی است که باید شکل گرفته و خودش را پیدا کند و بیشتر متکی به ظرفیت‌های داخلی خود است و نباید متکی به حوزه‌های رسمی شود.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: هرجایی عده‌ای جوان انقلابی به صورت آگاهانه جمع شوند و بخواهند حرکات انقلابی را انجام دهند یعنی عواطفشان نیروها و استعداد هایشان را برای تحقق آرمان‌های انقلابی گسیل دهند را نیز می‌توان اسم بسیج را روی آن گذاشت و البته نباید فراموش کرد این کارهای تشکیلاتی و انقلابی صد البته که باید به صورت هماهنگ شده انجام گیرد اما این هماهنگی‌ها نباید به بروکراسی و تشریفات امثالهم دچار شود بلکه باید به صورت یک کار و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، تمیز و انقلابی و معطوف به نیازهای جامعه دانش‌آموزی ترتیب داده شود.

وی تصریح کرد: اهمیت کار تشکیلاتی از آن جهت است وقتی کارها جمعی باشد کار روان می‌شود و همدیگر را می‌بینند تعاون دارند و همکاری می‌کنند و هوای همدیگر را دارند.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بیان داشت: در این اقدامات انقلابی نیز باید سه‌گانه رهبر معظم انقلاب که همان ورزش، تحصیل و تهذیب بوده رعایت شود و هیچ وقت اجازه عبور از آن داده نمی‌شود و باید بر روی آن تأکید شود و کارها بر اساس آن برنامه‌ریزی شود.

وی ادامه داد: البته در این سال‌ها متاسفانه تحصیل با آفات نیز دچار شده که همان تسلط ساختار سلبی بر فضای آموزش و پرورش است، اینجا باید دانش‌آموزها با یکدیگر بنشینند، همکاری کنند که چه طور از این آفات به سلامت عبور کنند و آن حرکت علمی متناسب با انقلاب را دنبال کرده و فضای مدرسه را به آن سمت حرکت دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی‌اکبری تأکید کرد: در بحث ورزش نیز متأسفانه وضعیت مناسب نیست و یک مافیای بیرونی وجود دارد که سایه می‌اندازد در بحث ورزش را با خود آن بداخلاق‌ها و ساختارشکنی‌های بیرون که در ورزش مرسوم شده را داخل می‌کند که هیچ سنخیتی با نظام اسلامی ندارد.

وی ادامه داد: در زمینه تهذیب نیز بچه‌ها باید هر روز خوش‌اخلاق‌تر و شیرین‌تر باشند که وقتی آدم نگاه می‌کند فرق آنها به لحاظ محاسن خلق و مکارم اخلاقی ببیند و برای مبارزه با نفس برنامه داشته باشد برای مثال حضرت امام(ره) همان سالهای قبل از پیروزی انقلاب در دیدار با انجمن‌های اسلامی دانشجویی خارج از کشور برای آنها پیشنهادهایی دادند و حتی دستورالعمل نیز دادند که مثلاً باید دوشنبه‌ها و پنج شنبه‌ها روزه بگیرند یا اینکه رانندگی یاد بگیرند و نمازها را اول وقت بخواند اینها همان معنای حرکات تشکیلاتی را دارد.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: انتظار این است با وجود تهدیدها و فرصت‌هایی که در جامعه امروز وجود دارد جوانان مخصوصاً دوره اول جوانی که همان جامعه دانش‌آموزی هستند برای این کارهای بزرگ به میدان بیایند و آنچه که مدنظر رهبر معظم انقلاب بوده تلاش داشته و به سرانجام برسانند.

وی اظهار داشت: در جامعه امروز معنای کار انقلابی این است که درصدد خنثی کردن توطئه دشمن و ضربه زدن به دشمنان باشیم و بدانیم دشمنان برای ما میدان جنگی را تدارک دیده‌اند و افسران جنگ نرم باید دشمن را بشناسند و با میدان و صحنه جنگ آشنایی داشته باشند.

انتهای پیام/

فارس/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها