انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20430
16:04
گزارشی از سفر خانواده شهید حججی به مشهد مقدس برای جامانده‎ها؛

غوغایی که یک شهید بی‎سر در حرم سلطان طوس به پا کرد

ایام زیارتی امسال مشهد غوغا بود؛ میهمانی ویژه آمده بود تا بر بال اشک مردم مشهد به میهمانی امام رئوف آید؛ خانواده شهید حججی؛ شهیدی که با پیوستن خود به قافله کربلائیان در میان ایرانیان پاک فطرت غوغایی به پا کرد و چشم‌هایش، با گذشت بیش از یک هفته از اسارت و شهادتش، هم‌چنان جان‌ها را مجذوب خود می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان،  سفر خانواده شهید حججی به مشهدالرضا(ع) از همان ابتدا با استقبال گرم مردم و خادمان رضوی همراه شد چنان‌که صف  پرشوری از مردم تا نیمه‌های شب در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد باقی ماندند تا استقبال گرمی را برای خانواده این شهید رقم بزنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video Player

 

 

 

شهید ححجی.mp4 | دانلود فیلم 

 

 

 

دیدار با تولیت آستان قدس رضوی از جمله برنامه‌های سفر خانواده شهید حججی بود که پس از درخواست این خانواده، خادمی حضرت علی‌ابن موسی الرضا(ع) از جانب حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به آن‌ها اعطاء شد.

 

 

Video Player

 

 

 

نشان خادمی.mp4 | دانلود فیلم 

 

شب گذشته و همزمان با 23 ذی‌القعده که روز زیارتی خاص علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) به حساب می‌آمد مراسم پرشوری در حرم رضوی(ع)، برای گرامی‌داشت و تجلیل از خانواده شهید حججی برگزار شد.

 

 

 

همسر شهید حججی: انقلاب زنده است و جوشش دارد/ نمی‌گذارم دشمن اشکم را ببیند

 

این مراسم ابتدا در تالار قدس حرم رضوی با حضور مادران و همسران شهدای مدافع حرم برگزار شد که خانم زهرا عباسی همسر شهید حججی در آن به سخنرانی پرداخت.

 

همسر شهید حججی اظهار داشت: آن دسته از افرادی است که با فکرهای پلید خود دست به چنین جنایت هایی می زنند، عاقبت شومی در انتظارشان است. دشمن بداند اگر در ظاهر کارهایشان سامان یافته و حکومت و قدرتی را به دست گرفته خوشحال نباشد زیرا با استناد به آیات قرآن کریم کافران نپندارند که اگر مهلتشان داده ایم به نفع آن هاست بلکه خداوند می خواد به گناهانشان بیفزاید و آن ها را نابود کند.

 

 

همسر شهید حججی اذعان داشت: به زودی عالم شاهد آن خواهد بود که این کافران و متحدانشان از بین خواهند رفت و آن هایی که به خیال خود سر از تن محسن جدا کردند، با هر جراحتی که بر بدن و قلب محسن وارد کردند به ریشه و پیکر ملعونه خود ضربه زده اند و قطعا سر خود را بریده‌اند. خون امثال محسن حججی ها بعد از ریخته شدن در قلب تمام مسلمانان، فرهیختگان و آزادگان جهان در جریان است و آن دسته از افرادی که با فکرهای پلید خود دست به چنین جنایت هایی می زنند، عاقبت شومی در انتظارشان است.

 

این همسر شهید مدافع حرم خاطرنشان کرد: دشمن تمام توان خود را به کار گرفته تا ما و این انقلاب را از صحنه تاریخ پاک و محو کند ولی این خیال باطل است زیرا این انقلاب زنده است و جوشش دارد.

 

وی ضمن قدردانی از حضور خانواده های شهدا و زائران حرم مطهر رضوی در پایان این برنامه گفت: از خداوند می خواهم که با صبر و استقامت دشمن را له و نابود کنم و هیچگاه اجازه نمی دهم دشمن اشکم را ببیند. طوری زندگی کنیم که مورد رضایت الهی باشد و طوری بمیرم که مورد رضایت خداوند باشد و شهادت نصیبمان گردد.

 

پس از اقامه نماز مغرب و عشاء نیز برنامه تجلیل از خانواده شهید حججی در صحن جامع و با حضور مردم برگزار شد. آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، حجت السلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و علیرضا رشیدیان استان‌دار خراسان رضوی از جمله مهمانان این برنامه بودند.

 

در این برنامه پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، حاج منصور ارضی زیارت امین‎‏الله را قرائت و در ضمن ورود خانواده شهدای مدافع حرم، همسر و والدین شهید حججی و شهید مشلب، سعید حدادیان به مدیحه سرایی پرداخت.

 

حال و هوای خانواده‎‏های معزز شهدا غیر قابل توصیف بود؛ صلابت خانواده شهدا و قطرات اشک زائران در حرم امام رئوف، حس و حال عزت، اقتدار، مردانگی و رأفت را به نمایش گذاشته بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سید ابراهیم رئیسی: مسئولان کشور خود را ملزم به ادامه راه شهدا بدانند

 

تولیت آستان قدس رضوی در مراسم گرامی‎داشت شهیدان «حججی» و «مشلب» با بیان اینکه مسئولان کشور خود را مدیون خون شهدا و ملزم به ادامه راه آنها بدانندگفت: مسئولان و مدیران کشور باید پاسدار عزت، اقتدار و افتخاراتی باشند که به برکت خون شهدا برای این کشور بدست آمده است.

 

سید ابراهیم رئیسی در مراسم گرامی‎داشت و تجلیل از خانواده شهیدان «حججی» و «مشلب» که همزمان با 23 ذیقعده، روز زیارتی امام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به جایگاه رفیع انسان سازی نهضت عاشورا حسینی، خاطرنشان کرد: در طول تاریخ اسلام همواره بزرگان دین نسبت به زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا و عاشورای حسینی تاکید داشته‌اند و این تأکیدات از آن جهت بوده که حیات انسانیت و تحول در جامعه بشری نیازمند فرهنگ عاشوراست.

 

 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با طرح این سؤال که آیا مسئله عاشورا تنها مختص به سال 61 هجری است؟ تصریح کرد: نهضت عاشورا مسئله مبارزه با جریانات فاسد عالم است که حیات جامعه اسلامی را تهدید می‌کنند و این امر را نمی‌توان تنها به سال 61 هجری محدود دانست بلکه تا زمین، زمین و زمان، زمان است، نهضت عاشورا برای اصلاح جامعه بشری لازم است.

 

 

 عاشورا رمز بقا هویت دین در عرصه زندگی انسانی

 

وی اظهار کرد: اگر نهضت امام حسین(ع) و عاشورا نبود بدون شک امروز از اسلام هیچ اثری باقی نمانده بود. اینکه بزرگان دین بر گرامیداشت عاشورا تاکید کرده‎اند، برای آن است که عاشورا رمز بقا هویت دین در عرصه زندگی انسانی، تعالی بشر برای زندگی ربانی و رمز ظلم ستیزی و اقامه عدالت و آزادی در جهان است.

 

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه عاشورا رمز بقا، حیات مجدد، رشد و احیای دین و عینیت بخشیدن به آموزه‌های اسلام است، اظهار کرد: در هر زمان و مکانی که جامعه اسلامی را استکبار، خودخواهی، ظلم و فساد تهدید کند، نام حسین بن علی علیه‎السلام و کربلا حسینی راهگشا و رمز حفظ آزادگی و دیانت است. در تابلوی عاشورا تمام مظاهر عالی انسانی و اسلامی متجلی است، مظاهر عالی همچون توحید، دلدادگی به خدا، عبودیت پروردگار، ایثار، فداکاری و شجاعت در عاشورا به بشریت آموخته شده است.

 

 

وی نهضت امام حسین علیه‌السلام را رمز حفظ اسلام معرفی و خاطرنشان کرد: توکل، وفا، اوج عبودیت و تسلیم در برابر پروردگار، ایثار، نوع‌دوستی و توجه به دیگران در پرتو خداخواهی، جهاد، شهادت و دیگر قله‌های انسانیت همه در کربلا دیده می‌شود. گویا قرار است مدنیت بشری به نام عاشورا رقم بخورد؛ عاشورا برای رقم خوردن تمدنی به نام حسین بن علی علیه‌السلام در زندگی انسان‌هاست.

 

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از کربلا با عنوان آغاز و تولد عاشوراییان یاد کرد و ادامه داد: در جریان واقعه کربلا دشمن می‌خواست عاشورا پایان باشد، یزیدیان، امام حسین(ع) و یارانشان را شهید کردند تا هیچ اثری از عاشورا باقی نماند، اما در واقع این روز آغاز بود. 

 

 

 رسالت مکتب عاشورا بیداری بشر و زدودن ظلمت‌هاست

 

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه رسالت مکتب عاشورا بیدار کردن بشر و زدودن ظلمت‌هاست، به فرازهایی از زیارت‌نامه اربعین اشاره و خاطرنشان کرد: در زیارت مشهور امام حسین علیه‌السلام آمده است که «بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الجَهالَهِ وَ حِیرَهِ الضَّلالَه» و این رسالت اصلی مکتب عاشورا یعنی بیدار کردن بشر و زدودن تاریکی‌ها و ظلمات جهل از جامعه انسانی را نمایان می‌کند.

 

وی با تأکید بر این مطلب که خون شهدا از عالم بشریت جهل زدایی می‌کند، اظهار کرد: بیداری اسلامی از برکات خون شهدایی است که عاشورایی شهید شدند. خون شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم بسیاری از فطرت‌ها را در عالم بیدار کرده و موجب بیداری اسلامی شده است.

 

وی با بیان اینکه تمام احساسات، عواطف، خردها و اتفاقات در جامعه بشری باید با فرهنگ عاشورایی گره بخورد، اظهار کرد: عاشورا مظهر آزادی، آزادگی، تحول در جامعه بشری، اصلاحات اجتماعی و رقم خوردن مدنیتی به نام دین و ارزش‌های الهی در عالم است.

 

 داعش توطئه‌ای از جانب صهیونیسم و استکبار جهانی

 

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به خشونت‌ها و جنایات هولناک گروهک‌های تروریستی تکفیری داعش اشاره و بیان کرد: مستکبران، گروه‌های تکفیری را برای ایجاد تفرقه در جامعه اسلامی به راه انداختند و جنایات هولناکی را مرتکب شدند، این رفتارهای غیر انسانی که به نام اسلام صورت می‌گیرد، توطئه‌ای از جانب صهیونیسم و استکبار جهانی است.

 

 

وی افزود: صهیونیسم با راه انداختن جبهه‌ای با نام اسلام اما بر علیه اسلام، درصدد تضعیف مسلمانان و ارتش‌های اسلامی بوده تا موضوع فلسطین را تحت الشعاع تحولات گروه‌های تکفیری و داعشی قرار دهد. مسلمانان باید بیدار و آگاه باشد که مسئله اصلی جهان اسلام، یعنی فلسطین به حاشیه رانده نشود.

 

تولیت آستان قدس رضوی ایستادگی، بصیرت و مقاومت در راه هدف را رمز پیروزی خواند و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب با هدایت‌های داهیانه خود آشکار کردند که فتنه داعش مربوط به یک جغرافیا و کشوری خاص نیست، بلکه این فتنه امت اسلامی را هدف قرار داده است.

 

* نسل جدید انقلاب؛ جوانانی آماده دفاع از دین و ارزش‌ها الهی

 

تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به عده‌ای که تردید می‌کنند آیا نسل سوم و چهارم انقلاب همچون نسل اول، انقلابی هستند. توضیح داد: آنهایی که نسبت به انقلابی‌گری نسل جدید تردید دارند، مدافعان حرم و معتکفین مساجد و حرم مطهر رضوی را ببینند، شهید حججی از جوانان نسل چهارم انقلاب اسلامی بود، نسل جدید انقلاب جوانانی آماده خطر کردن برای دفاع از دین و ارزش‌ها الهی هستند و در سر عشق به اباعبدالله الحسین علیه السلام و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام را دارند.

 

وی ابراز کرد: به یقین مدافعان حرم، شهدای هشت سال دفاع مقدس و همه جان برکفانی که عشق به خدا و ارزش‌ها اسلامی را در دل دارند، لحظه آخر شهادت همان احساس شهدای کربلا را داشته اند.

 

وی با اشاره به جایگاه مهم دلدادگی و عشق برای حفظ ارزش‌های دینی، اذعان کرد: امروز خیل عظیم عاشقان وقتی اعلام می‌کنند جانمان فدای دین، ارزش‌ها و رهبری، معنایش آن است که اگرچه ما دغدغه زندگی دنیایی و روابط خویشاوندی را داریم، اما دغدغه بزرگتر و مهم‌تر برای ما دغدغه دین، انقلاب و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهداست.

 

 

وی با بیان اینکه دیروز شاهد آزاد سازی خرمشهر بودیم، امروز شاهد آزادی حلب و موصل و در آینده نزدیک انشالله آزادسازی قدس شریف را خواهیم دید. تصریح کرد: پیام شهید حججی و شهدای عالی قدر انقلاب و مدافع حرم برای همه مردان و زنان عاشورایی پیام امید، مقاومت در راه هدف، دشمن شناس، دشمن ستیزی و کوتاه نیامدن در برابر دشمن است.

 

* خون شهدا از عالم جهل زدایی کرده است

 

وی خون هر شهید را مایه سنگین‌تر شدن بار مسئولیت مدیران و دست‌اندرکارن نظام مقدس اسلامی ایران دانست و عنوان کرد: پیام شهدا به مسئولان و مدیران این نظام آن است که عزت، اقتدار و افتخاراتی که در این کشور به برکت خون شهدا به دست آمده را حفظ کنند. آنچه کشور مارا در برابر دشمن حفظ و به پیروزی می‌رساند، مقاومت، مقاومت و مقاومت است.

 

وی افزود: مسئولان وظیفه سنگینی در قبال خون شهدا دارند، باید مراقب باشند در همه حال به یاد شهدا باشند، هدف آن‌ها را گم نکنند و همواره خود را مدیون شهدا و ملزم به ادامه راه آنها بدانند.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان گفت: موجی که شهدای عاشورا و شهدای انقلاب اسلامی در عالم ایجاد کردند، بیداری اسلامی را رقم زده است و امروز خون شهدا دارد از عالم جهل زدایی می‌کند. این خون‌های مطهر برای همگان روشن کرده، آنگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند به دشمن نمی‌توان اعتماد کرد.

 

پس از سخنرانی از خانواده شهید حججی و مشلب تجلیل به عمل آمد و نشان خادمی بارگاه منور رضوی به خانواده شهید حججی اعطا گردید.

 

پس از اعطای حکم خادمی، پدر شهید محسن حججی در حالی که بغض، گلویش را می‏فشرد، گفت: پسرم دوماه پیش زائر امام رضا(ع) بود و اکنون خداوند عنایت کرد و او را به مقام شهادت رساند، از استقبال و حضور گرم همه زائران و مجاوران حرم امام رضا(ع) سپاس‏گزارم و امیدوارم همه ما ادامه دهند راه شهدا باشیم.

 

 در پایان این برنامه سیدرضا نریمانی به مدیحه سرایی و روضه خوانی پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 رجانیوز/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها