انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20442
13:19
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش عنوان کرد

لزوم تغییر نقش معلم به زمینه‌ساز یادگیری/ به خوارزمی‌های متعهد به هویت ایرانی‌ ـ اسلامی نیازمندیم

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: معلم پیش از این یاددهنده بود اما باید امروز شرایطی را فراهم آوریم تا معلم تغییر نقش دهد و پس از این تسهیل‌کننده و زمینه‌ساز یادگیری باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در آیین اختتامیه سومین دوره جشنواره نوجوان خوارزمی، اظهار داشت: در گذشته‌های بسیار دور خانواده‌ها سعی می‌کردند آنچه می‌دانند به فرزندان خود بیاموزند و فرزندان هم شغل پدر و مادر خود را برمی‌گزیدند اما با به وجود آمدن نظام‌های آموزشی در ایران، شیوه‌ای از آموزش رواج یافت که تعدادی دانش‌آموز در اختیار یک معلم قرار می‌گرفت و معلم آنچه می‌دانست در اختیار دانش‌آموز خود قرار می‌داد.

وی تصریح کرد: اما اکنون به دلیل تحولات جدید محیطی به وجود آمده، یادگیری فقط از طریق کلاس درس و معلم اتفاق نمی‌افتد و دانش‌آموز از طریق محیط، مطالب را فرا می‌گیرد و در واقع محیط یادگیری ایجاد شده است.

نوید ادهم موفقیت را در این دوره جدید آموزشی را منوط به زندگی هدفمند و نگاه مثبت به زندگی دانست و گفت: در دوره گذشته، کسانی که در کلاس درس، تلاش بیشتری می‌کردند موفق‌تر بودند اما در دوره جدید کسانی موفق‌ترند که انگیزه بیشتری برای یادگیری دارند و اراده بیشتری در این راه از خود نشان می‌دهند.

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه معلم پیش از این یاددهنده بود، افزود: ما باید امروز شرایطی را فراهم آوریم تا معلم تغییر نقش دهد و پس از این تسهیل‌کننده و زمینه‌ساز یادگیری باشد و شرایط را برای یادگیری دانش‌آموزان فراهم‌ آورد.

وی در ادامه خوارزمی را شخصیتی جهانی و وفادار به فرهنگ و هویت ایرانی‌ـ‌اسلامی دانست و عنوان کرد: خوارزمی از چهره‌های بنام و برجسته علم و دانش دنیاست و شخصیت‌هایی مثل او به قدری بزرگ باخلاقیت و نوآور بودند که متعلق به یک کشور نیستند.

نوید ادهم اضافه کرد: خوارزمی در عین حالی که اندیشه جهانی داشت تعلق خاطر خود را به این مرز و بوم حفظ کرده بود و ما نیز امروز به خوارزمی‌هایی نیازمندیم که در عین حالی که خدمات جهانی ارائه می‌دهند به فرهنگ و هویت و ارزش‌هایی که ارزان به‌دست نیامده است، وفادار باشند.

انتهای پیام/

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها