انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20447
07:51

«بطحایی» شصت و هفتمین وزیر آموزش و پرورش ایران شد

«بطحایی» شصت و هفتمین وزیر آموزش و پرورش ایران شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، در واپسین‌ روزهای مرداد ماه 96 و در حالی که تنها یک ماه به آغاز سال تحصیلی 97ـ96 مانده است، رأی‌‌گیری در مجلس برای انتخاب سکاندار نظام تعلیم و تربیت انجام شد.

سید محمد بطحایی پس از ماجرای استعفای «علی‌اصغر فانی» وزیر سابق آموزش و پرورش، به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد اما با اخذ رأی اعتماد «احمدی دانش آشتیانی» از مجلس، رخت سفر از وزارت آموزش و پرورش بست.

در آغاز دولت دوازدهم، گمانه‌زنی‌های بسیاری در خصوص انتخاب وزیر آموزش و پرورش مطرح بود و نام‌های متعددی هم بر سر زبان‌ها آمد اما در نهایت به طور رسمی، «سید محمد بطحایی» به عنوان گزینه پیشنهادی به مجلس معرفی شد. 

بطحایی امروز با 238 رأی موافق، 35 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شد.

* پیشینه 13 وزیر آموزش و پرورش

عنوان نخستین وزیر آموزش و پرورش بعد از انقلاب اسلامی ایران، به «غلامحسین شکوهی» اختصاص دارد.

مردی که مهر 1323 خدمات آموزشی خود را با سمت آموزگار دبستانی در بیرجند آغاز کرد و دارای مدرک دکترای علوم تربیتی بود.

شکوهی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 سکاندار وزارت آموزش و پرورش شد و تا بهمن 1358 هم در این پست حضور داشت.

دومین وزیر آموزش و پرورش، شهید محمدعلی رجایی بود؛ وی در سال 1335 به دانشسرای عالی رفت و به سال 1338 دوره لیسانس خود را در رشته ریاضی به پایان برد و به سمت دبیر ریاضی به استخدام وزارت فرهنگ در آمد و به ترتیب در شهرستان‌های خوانسار، قزوین و تهران به تدریس مشغول شد.

شهید رجایی در اواخر سال 1358، مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گرفت؛ مدارس سالم و حضور بهترین معلمان در نظام تعلیم و تربیت، از اهداف شهید رجایی بود.

وی از مؤسسین مراکز تربیت معلم در نظام جمهوری اسلامی ایران و مؤسس گزینش و امور تربیتی است.

اما پس از آنکه شهید رجایی به عنوان رئیس جمهور کشور فعالیت خود را آغاز کرد، شهید محمدجواد باهنر به عنوان وزیر آموزش و پرورش کابینه وی انتخاب شد.

شهید باهنر که سومین وزیر آموزش و پرورش است دارای فوق لیسانس علوم تربیتی و دکترای الهیات از دانشگاه تهران بود؛ وی، عضو هیأت مؤسس امور تربیتی و از پیشگامان تألیف کتب دینی در نظام آموزش و پرورش و عضو هیأت امنای مدارس اسلامی رفاه و مفید بود.

شهید باهنر در هشتم شهریور 1360 همراه با محمد علی رجایی در کاخ نخست وزیری بر اثر انفجار بمب به شهادت رسید.

پس از شهادت باهنر، علی‌اکبر پرورش به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شد؛ وی متولد 1321 بوده و دارای مدرک تحصیلی فوق‌ لیسانس زبان و ادبیات فارسی است؛ پرورش فعالیت در آموزش و پرورش را با دبیری از سال 1345 آغاز کرد.

او در سال 1360 به عنوان سکاندار وزارت آموزش و پرورش فعالیت کرد و تا سال 1364 در این سمت حضور داشت.

پنجمین وزیر آموزش و پرورش نیز سیدکاظم اکرمی بود که دارای دکترای برنامه درسی است.

وی در شهریورماه 1319 در شهر همدان متولد شد و در سال 1364 به عنوان وزیر آموزش و پرورش منصوب شد و تا سال 1367 نیز به عنوان وزیر دستگاه تعلیم و تربیت فعالیت کرد.

محمدعلی نجفی ششمین وزیر آموزش و پرورش ایران بعد از انقلاب بود که دارای دکترای ریاضی بوده و با حدود 9 سال، رکوردار وزارت در آموزش و پرورش است.

وی در دوران طولانی تصدی وزارت در جهت افزایش حقوق فرهنگیان اقداماتی را داشت و دست به فعالیت‌هایی در جهت تغییر نظام آموزشی زد که در نهایت نظام جدید آموزش و پرورش در دبیرستان‌ها به مورد اجرا گذاشته شد. 

او از سال 1367 تا سال 1376  به عنوان وزیر آموزش و پرورش فعالیت کرد.

حسین مظفر، وزیر هفتم آموزش و پرورش دارای لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی و فوق لیسانس مدیریت است.

آموزش و پرورش در دوره وی آرام بود. مظفر از سال 1376 تا سال 1380 در رأ‌س دستگاه تعلیم و تربیت حضور داشت.

هشتمین وزیر آموزش و پرورش، مرتضی حاجی است؛ وی با تحصیلات کارشناسی ریاضیات و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی در رأس وزارت آموزش و پرورش فعالیت کرد.

ماجرای حذف معاونت پرورشی از جمله بحث‌های پر سر و صدای دوران وی بود که مجلس نیز نسبت به آن موضع‌گیری کرد و در دوره بعد، دوباره احیا شد. او طی سال‌های 1380 تا 1384 در رأس وزارت آموزش و پرورش حضور داشت.

نهمین وزیر آموزش و پرورش، محمود فرشیدی بود که دارای کارشناسی ارشد مهندسی شیمی بود و بعد از حدود 2 سال فعالیت از پست وزارت آموزش و پرورش استعفا داد.

آغاز بحث تحول در آموزش و پرورش و تشکیل کارگروه‌های تحول بنیادین در زمان فرشیدی کلید خورد. او از سال 1384 تا 1386 در این وزارتخانه حضور داشت و بعد از وزارت نیز به عنوان دبیرکل کانون تربیت اسلامی فعالیت می‌کند.

دهمین وزیر آموزش و پرورش نیز علیرضا علی‌احمدی جشفقانی دارای مدرک دکترای تخصصی مدیریت بود که دو سال بیشتر وزارت نکرد.

وی از سال 1384 تا 1386، سکاندار دستگاه تعلیم و تربیت بود.

یازدهمین عنوان وزیر آموزش و پرورش به حمید‌رضا حاجی‌بابایی سپرده بود؛ حاجی‌بابایی متولد 1338 همدان و دارای دکترای الهیات و معارف اسلامی گرایش علوم قرآنی و حدیث است.

تصویب سند ملی آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین، اجرای نظام «3ـ3ـ6»، 5 روزه شدن روزهای آموزشی در هفته، هوشمندسازی مدارس و ایجاد مجتمع‌های آموزشی و پرورشی از نمونه اقدامات وی است که البته برخی از اقدامات مورد انتقاد کارشناسان نیز بوده است.

علی‌اصغر فانی، دوازدهمین وزیر آموزش و پرورش ایران بود؛ وی متولد 1333 است.

فانی دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان دکتر هشترودی تهران دریافت کرد و موفق به کسب مدرک لیسانس مهندسی راه و ساختمان از دانشکده فنی دانشگاه تهران شد و هم اکنون دارای دکترای مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی از دانشگاه تربیت مدرس تهران است.

وی تلاش کرد تا سند تحول را که بخش‌هایی از آن اجرا شده بود، تکمیل کند اما در این راه مسیر طولانی را داشت ضمن اینکه مشکلات ایجاد شده برای صندوق ذخیره فرهنگیان و موج عظیم اخبار منتشر شده از آن موجب شد که فانی استعفا دهد.

فانی از سال 1392 تا 1395 در رأس دستگاه تعلیم و تربیت بود.  

سیزدهمین وزیر آموزش و پرورش ایران، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی است که در سال 1334 در شهر آشتیان متولد شد.

وی در دوره دبیرستان در رشته ریاضی تحصیل کرد و کارشناسی خود را از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی راه و ساختمان اخذ کرد. 

احمدی مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته سازه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر دریافت کرد و برای مدرک دکتری، دانشگاه امپریال کالج انگلستان را انتخاب کرد و توانست موفق به اخذ مدرک دکتری رشته مهندسی زلزله شود. 

وی پس از استعفای فانی، به عنوان وزیر آموزش و پرورش رأی اعتماد گرفت و کمتر از یک سال به عنوان وزیر آموزش و پرورش در این وزارتخانه حضور داشت.

* چهاردهمین وزیر آموزش و پرورش ایران بعد از انقلاب

«سید محمد بطحایی» متولد خرداد ماه 1342 است. وی دارای تحصیلات کارشناسی برنامه‌ریزی آموزشی و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی با گرایش مدیریت مالی است.

بطحایی پیش از این معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بود و برای مدت کوتاهی نیز سرپرست وزارت آموزش و پرورش را عهده دار شد.

بطحایی دارای تحصیلات کارشناسی ارشد مدیریت دولتی با گرایش مدیریت مالی بوده و تا کنون در سمت‌های سرپرست وزارت آموزش و پرورش در آبان ماه 95، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش(95-93)، مدیرکل دفتر وزارتی(93-92)، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش (92-78) و ... مشغول به خدمت بوده است.

 

وی درکمیته‌ها و کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیته برنامه ریزی درسی (سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی)، آموزش ICT کمیته علمی شورای راهبری،کمیسیون های برنامه های درسی، برنامه های توسعه، مقررات و معین شورای عالی آموزش و پرورش، کمیته های پژوهشی شورای عالی و وزارت آموزش و پرورش، شورای برنامه ریزی آموزش در برنامه ششم، ستاد بودجه وزارت آموزش و پرورش،کمیسیون دائمی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی،کمیسیون دائمی دانشگاه شهید رجایی، شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی(سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور)،کمیسیون امور اجتماعی دولت (یازدهم)، ستاد تغییر بنیادی نظام آموزش و پرورش و ... عضویت داشته است.

فارس/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها