انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20917
07:51
واژه‌های تخصصی آموزش و پرورش/40

از ساعات کار انعطاف‌پذیر تا ساعات اضافی در تعلیم و تربیت

ساعات کار انعطاف‎پذیر، نظامی‌ است که در آن کارکنان سازمان می‌توانند ساعات کار روزانه خود را در چارچوب ساعات کار سازمان تعیین کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، در واژه‌شناسی (ترمینولوژی) آموزش و پرورش در تعریف واژه ساعات کار/Work Hours آمده است: مدت زمانی که یک کارمند یا کارگر، نیرو یا وقت خود را به‌منظور انجام دادن وظایف محوله در اختیار سازمان یا کارفرما قرار می‌دهد.

ساعات اضافی/Added /Additional Hours: ساعات اضافه کاری کارکنان که به ساعات عادی کار آنان اضافه شده باشد و برای آن پرداخت اضافی انجام گیرد.

اضافه کار

ساعات تدریس هفتگی/Weekly Teaching Hours: مجموع ساعات موظف در طول یک هفته که در آن اوقات، حضور معلمان در مدرسه الزامی و اجباری است. 

ساعات کار انعطاف‎پذیر/Flexible Working Hours: نظامی‌که در آن کارکنان سازمان می‌توانند ساعات کار روزانه خود را در چارچوب ساعات کار سازمان تعیین کنند، در بسیاری از طرح‌های ساعات کار انعطاف‎پذیر، محدوده مشخّص می‎شود (مثلاً ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر) که در آن ساعات حضور در محل کار اجباری است، ولی در خارج از این ساعات کارکنان می‌توانند ساعات کار خود را به دلخواه خود انتخاب کنند.

ساعات‌کار سازگار با محیط و افراد.

ساعات کار هفتگی/Weekly Working Hours: مجموع ساعات موظف در طول یک هفته که در آن اوقات، حضور کارکنان در محل کار اجباری است. این زمان برای همه کارمندان و کارکنان مشمول قانون استخدام کشوری و سایر کارکنان، بر اساس قوانین خاص استخدامی و کارکنان مشمول قانون کار، به‌صورت یکسان و به مدت 44 ساعت در هفته، تعیین شده است.

ساعات کلاس درس/Classroom /Teaching Time: مقدار زمان یا میزان ساعاتی که در هر روز به کلاس درس اختصاص می‌یابد یا مدت زمانی که بدون وقفه در کلاس یا مکان‎‌های مشابه آن صرف می‎شود.

در واژه‌شناسی (ترمینولوژی) آموزش و پرورش در تعریف واژه سال بودجه‏‌ای/Fiscal Year آمده است: دوره یک‏ساله‎ای که در آن هزینه و درآمد شخص حقیقی یا حقوقی به روش علمی محاسبه و تراز می‎شود.

سال مالی

سال رسمی/Civil/Calendar Year: سالی که بر اساس زمان رسمی یک کشور سنجیده می‎شود.

سال تقویمی

سال شمسی/Solar/ Tropical Year: مدت‌زمان دو گذر متوالی خورشید از نقطه اعتدال بهاری، یا مدت‌زمان یک بار گردش کامل زمین به دور خورشید که برابر با 365روز است.

مدت زمانی که زمین به دور خورشید می‌گردد، سال اعتدالی

سال قمری/Lunar Year: سالی شامل 12 ماه قمری، برابر با 354 روز.

سال طبیعی

سال کبیسه/Leap Year: سالی به مدت 366 روز که تقریباً هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد.

سال مالی/Financial Year: دوره مالی دولت یا مؤسّسه بازرگانی یک کشور که آغاز و پایان آن بر مبنای تقویم همان کشور تعیین می‎شود. در ایران منظور یک سال هجری شمسی است که از اوّل فروردین ماه آغاز و به پایان اسفند ماه همان سال ختم می‎شود.

سال بودجه‌‏ای، در اصطلاح وزارت دارایی حساب سالیانه که تا آخر خرداد ماه رسیدگی و تمام می‎شود.

سال نجومی/Sidereal Year: فاصله زمانی عبور متوالی خورشید از نقطه مشخصی در آسمان، نسبت به ستاره‏های دور‎دست.

سالانه/Annual: رخداد، حادثه یا پدیده‌ای که سالی یک‌بار روی می‌دهد و اقدام، حرکت یا عملی که در طول سال یک‌بار انجام می‎شود که معمولاً دارای قالب، عناوین، اطلاعات و فرآیند مشابه است. مثل گزارش سالیانه، کتاب یا نشریه‌ای که سالی یک‌بار منتشر می‎شود، سالنامه‌های آماری سازمان ملل متحد، جشنواره‌ها و مسابقات فرهنگی و هنری که هر سال یک‌بار برگزار می‎شود.

سالیانه

سال‌تحصیلی/School Year/Academic Year: دوره یک‌ساله تحصیلی که معمولاً از اوّل مهرماه آغاز می‎شود و تا پایان خردادماه سال بعد ادامه می‌یابد. هر سال‌تحصیلی به دو نیم‌سال‌تحصیلی و عنداللزوم یک دوره تابستانی یا به سه دوره (سه فصل) سه ماهه تقسیم می‎شود و هر نیم‌سال‌تحصیلی شامل16 هفته و هر دوره تابستانی شامل6 هفته آموزش است که معمولاً سه ماهه تابستان را از آن مستثنی می‌کنند.

انتهای پیام/

فارس/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها