انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 20958
11:51
رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی:

باید ۲۵ هزار نیروی انسانی تا سال ۱۴۰۰ تربیت کنیم

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با اشاره به ضرورت جذب ۶۵۰۰ نیروی مورد نیاز در هنرستان‌ها، گفت: باید ۲۵ هزار نیروی انسانی تا سال ۱۴۰۰ تربیت کنیم.

به گزارش سایت بسیج فرهنگیان، حمیدرضا عظمتی رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در برنامه پرسشگر با اشاره به فعالیت دانشگاه تربیت‌ دبیر شهید رجایی، اظهار داشت: در این دانشگاه، دبیر فنی تربیت می‌شود و مأموریت دانشگاه شهید رجایی، تربیت معلمان فنی برای فعالیت در هنرستان‌هاست. 

وی با اشاره به ضرورت جذب 6500 نیروی مورد نیاز در هنرستان‌ها، افزود: با توجه به وضعیت موجود، این دانشگاه شرایط فارغ‌التحصیلی این تعداد نیروی مورد نیاز را ندارد.

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی یادآور شد: امسال حدود 750 دانشجو در این دانشگاه پذیرفته شدند و به طور متوسط خروجی این دانشگاه در دوره چهار ساله، 750 دانشجو است. 

عظمتی با اشاره به روند فعالیت هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای در کشور، خاطرنشان کرد: در حال حاضر براساس طبقه‌بندی انجام شده، 2 حوزه در تربیت نیروی فنی نقش دارند که در حوزه رسمی، دانشگاه‌های شهید رجایی، علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای فعالیت می‌کنند و در کنار آن و در حوزه غیررسمی نیز وزارت کار به تربیت نیروی فنی اهتمام دارد. 

وی با اشاره به روند فعالیت هنرستان‌ها در کشور، تصریح کرد: قبل از انقلاب، زمانی که هنرستان‌ها شکل گرفت، روال کار این طور بود که از تکنسین‌ها و مهندسان در هنرستان‌ها استفاده می‌شد، اما بحث دانش و تعلیم و تربیت مطرح بود و اینکه باید همراه داشتن تخصص، به این موضوع نیز توجه می‌شد؛ در نتیجه در حال حاضر دانشگاه تربیت‌دبیر شهید رجایی در کنار تربیت هنرآموزان، دانش تعلیم و تربیت نیز به آنها یاد می‌دهد. 

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی اضافه کرد: جدا از جذب 750 دانشجو، 1800 نفر نیز طی دوره یکساله و به صورت پودمانی در این دانشگاه آموزش می‌بینند که در کنار دانش تخصصی که باید داشته باشند، مسائل آموزش و پرورش را نیز آموزش دیده و در نهایت نیز جذب آموزش و پرورش می‌شوند. 

عظمتی با اشاره به روند تربیت نیروهای فنی، متذکر شد: خروجی نیروی فنی و حرفه ای به سه شکل متبلور می‌شود؛ یکی خروجی که در هنرستان‌ها تربیت شده‌اند که تکنسین درجه دو محسوب می‌شوند؛ بخشی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تربیت می‌شوند و بخشی دیگر، در سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای آموزش دیده و از آنها استفاده می‌شود. 

وی ابراز داشت: در حال حاضر شرایط ما با استانداردهای وزارت علوم مطابق بوده و قابل قبول است و باید تا سال 1400 به تربیت 25 هزار نیروی انسانی دست پیدا کنیم. 

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی خاطرنشان کرد: ما دوره دو ساله‌ای را در کنار دوره چهار ساله پیش‌بینی و پیشنهاد می‌کنیم؛ ضمن اینکه برای برطرف کردن شرایط موجود، دوره یکساله نیز داریم؛ در حالی که باید آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای در استان‌ها را از دانشگاه فنی و حرفه‌ای پس گرفته و از آن استفاده مطلوب کنیم. 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.