انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 21563
10:30
اهمیت استکبار ستیزی چیست:

بسیج و مبارزه با استکبار

مسئله ی استکبارستیزی باید مورد توجه قرار گیرد چرا که امام راحل فرمودند بزرگترین ساده اندیشی این است که فکر کنیم استکبار دست از دشمنی‌های خود علیه ایران برداشته است. تفکر بسیجی فراتر از مرزهای ایران اسلامی است،امروز تفکر بسیج در کشورهایی مانند عراق، لبنان، سوریه و یمن گسترش یافته و مردم با تشکیل بسیج به مبارزه با طاغوت و پدیده تروریسم در منطقه رفته اند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش سازمان بسیج فرهنگیان سپاه انصارالحسین(ع)، به نقل از صدای دانشجو؛  انقلاب اسلامی ایران از اوایل پیروزی خود نشان داده که استکبار ستیزی از شاخص‌های اصلی آن بوده است، چیزی که پیشتر در تظاهرات مردمی با مفهوم نه شرقی، نه غربی شناخته میشده است.

نسبت مفهوم بسیج و استکبار ستیزی هرچند با هم یک امر گره خورده به شمار می‌آید اما بازخوانی آخرین پیام امام خمینی درباره بسیج خالی از لطف نیست.

امام در پیام خود که همان پیام معروف تشکیل بسیج دانشجویی و طلاب است، تاکید می‌کند که :« مملکتی که با استکبار و پول پرستی و مقدس مآبی مخالف است، همه افرادش باید بسیجی باشد. »

در تعریف امام از بسیج و بسیجی، این دو در تقابل با استکبار، پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس مآبی معنا می‌شود.

وحید جلیلی، تحلیل‌گر مسائل فرهنگی و مدیر دفتر مطالعه جبهه فرهنگ انقلاب اسلامی در یادداشتی انتقادی درباره فضای حاکم بر سطح جامعه، مینویسد که: « در طول چند سالی که از آخرین پیام امام درباره بسیج گذشته است و در میان هزاران پوستر و پلاکاردی که در این چند سال به در و دیوار خیابان‌ها و اداره‌ها وغیره چسبیده است، ندیده‌ام که این جمله اما پوستر شده باشد یا بر دیوار پایگاه بسیج مسجد و دانشگاه یا اداره و کارخانه‌ای نقش بسته باشد. »

از نکات انتقادی که قابل مطرح است تاکید بر انگیزه‌های درونی بسیج، همچون اخلاص و صداقت وغیره آنچنان ضریبی یافته است که ویژگی‌ها و آرمان‌های اجتماعی به عنصری دسته چندم و حتی کم اهمیت در تعریف ماهیت بسیج تبدیل شده است.

اسلام انقلابی و تفاوت و تقابل آن با اسلام غیرانقلابی مرفهین بی درد، باید بیشترین و صریح‌ترین ظهور خود را در بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین نهاد انقلابی داشته باشد و وای بر روزی که در بسیج، اسلام فردی و مناسکی، محض اهمیت و جایگاه برجسته‌تری از اسلام انقلابی و اجتماعی موسس بسیج و احیاگر اسلام ناب پیدا کند.

استکبار ستیزی، وظیفه‌ی همیشگی بسیج

 محمد جواد شیرازی مسئول برسی و تحلیل دانشگاه آزاد اسلامی همدان گفت: استکبار ستیزی جزء اصولی است که از آغاز خلقت از رسالت های انبیاء از آدم تا خاتم بوده و مقصد نهایی انبیا ریشه کن کردن آن بوده است ؛ جدای از مباحث سیاسی و امنیتی و باتوجه به سخنان خداوند در قرآن کریم وظیفه داریم بدانیم که استکبار ستیزی جنگ حق علیه باطل است ، چه آنجایی که می فرماید : "فمن یکفر بالطاغوت و یومن بلله فقداستمسک بالعروه الوثقی" که یکی از شروط چنگ زدن به ریسمان خداوند و راه سعادت را کفر به طاغوت و هرموجود طغیانگر میداند و چه آنجایی که ندای "اشداء علی الکفار رحماء بینهم" سر میدهد اهمیت مقابله با جهانخواری و طغیان را تشریح میکند.

وی بیان کرد: استکبار ستیزی علاوه بر جنبه های سیاسی و امنیتی جزو اصول لا ینفک دین اسلام است و این انقلاب و این نهضت  به سر منزل مقصود نمیرسد مگر با اصرار به امر حق که مقابله با قلدوران و زورگویان در هر زمان است و به همین سبب بود که حضرت امام‌ (رحمه الله علیه) پرچم دار بزرگ استکباز ستیزی ، استکبار را نقطه مقابل نهضت اسلامی میدانست و آن را تهدید بزرگ این نهضت قلمداد میکرد و همواره میفرمود که مقابله با آمریکا و استکبار مقابله  اسلام با کفر است.

شیرازی افزود: تجربه به ما نشان داد که هرجایی که در مقابل استکبار تسلیم شدیم و یا به بیانی قصد سازش و مذاکره را کردیم صرفا ضرر کردیم و در تمام زمینه ها چند سال به عقب برگشتیم؛ نمونه بارز و نزدیک این‌موضوع برجام بود که جز بر باد دادن زحمات دانشمندان و توان هایی که بالاخص در حوزه های هسته ای گذاشته شده بود نتیجه ای نداشت و تنها سودش امیدواریم این بوده باشد که آن عده ای که اصرار بر این نوع روابط داشتند برای آخرین بار از این اعتماد درس عبرت گرفته باشند.

عزت و پیشرفت در گرو مقابله با استکبار

وی گفت: از این جهت است که قبول میکنیم که مقابله با استکبار همواره با عزت و پیشرفت در تمام زمینه ها بواسطه بهمره مندی از خود باوری و استفاده از ظرفیت داخلی همراه بوده است. این مقابله با کفر بوده  که مدام فقر زدایی کرده ، همیشه امنیت آور بوده است و اجازه تسلط هیچ قدرت مستکبری بر ملت مظلوم دیگری را نداده است.

محمد جواد شیرازی ادامه داد: اما وظیفه ای که بسیج و بسیجی در مبارزه با کفر دارد همین ترویج فرهنگ استکبار ستیزی است ؛ این موضوع باید تبدیل به یک فرهنگ‌ ارزشمند شود ؛ نقش بسیجی ، نقش ویژه و بسیار تاثیر گذاری است چرا که تفکر بسیجی است که انقلاب را پیش میبرد و این تفکر بسیجی بوده که همیشه در نقاط حساس نهضت اسلامی را با جان و دل حفظ کرده که نمونه اش را در دفاع از حریم اهل بیت (علیه السلام) و فتنه های بوجود آمده سال های پیش دیدیم.

وی خاطرنشان کرد:  استکبار ستیزی فقط جنگ نظامی نیست ، بلکه مقابله با نفوذ فرهنگ غربی و تولید علوم انسانی اسلامی هم از نمونه های حائز اهمیت استکبار ستیزی است و دانشجویان بسیجی هستند که باید مثل همیشه اثرگذار باشند و باز هم از ارزش های اسلام دفاع کنند و صادر کننده ی این تفکر به سرتاسر جهان باشند که زمانی که این تفکر و این فرهنگ جهانی شود سایه ظلم و استکبار از بین خواهد رفت.

 

 

بصیرت و روشن‌بینی هویت و تفکر بسیج است

 

بصیرت داشتن و بصیرت افزایی مهم‌ترین ویژگی بسیج و بسیجیان در شناخت دشمن و اهداف آنان است ، بصیرت بهترین راه شناخت و مقابله با اهداف شوم دشمنان است.

  امام راحل از بسیجی بودن خود افتخار می‌کردند و این مهم‌ترین جایگاه بسیج است،بصیرت و روشن‌بینی هویت و تفکر بسیج است.

 امروز دنیای غرب از گسترش تفکر بسیج در جهان بسیار هراسان است و همه تلاش آمریکا و متحدان اروپایی او تضعیف و جلوگیری از جهانی شدن تفکر انقلابی بسیج است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها