انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 21598
11:12
جولان کتب کمک آموزشی در مدارس

سایه سنگین اختاپوس کتب کمک آموزشی بر سر نظام تعلیم و تربیت

کتب کمک آموزشی امروز پای ثابت کلاس‌های درس و همراه همیشگی کوله دانش‌آموزان شده است و کمتر دانش‌آموزی را می‌توان دید که چند جلد کتاب کمک آموزشی در دست نداشته باشد.

کتاب درسی مهم‌ترین ابزار انتقال علم و دانش به دانش‌آموزان است و به وسیله آن، محصلان با الفبای علم‌آموزی آشنا می‌شوند؛ در نتیجه این محتواهای آموزشی باید از جامعیت مطلوبی برخوردار باشد تا نیازهای دانش‌آموزان در کسب دانش تأمین شود و پاسخ های پرشمار آنها جواب‌های منطقی و مستدلی را داشته باشد.

در این میان، سال‌های متمادی است که استفاده از کتب کمک آموزشی در بین دانش آموزان مقاطع مختلف رواج یافته است. این کتب، ابزار کمکی  در هنگامه رقابت در کنکور و رسیدن به صندلی دانشگاه است. 

در این گیر و دار، مؤلفان کتب کمک آموزشی دست به کار شده و نگارش صدها عنوان کتاب کمک آموزشی و تست، کلید زده شد.

این شرایط به عنوان یک روش آموزشی طی سال‌های گذشته و با شگردهای مختلف در سیستم آموزشی ما نفوذ پیدا کرد و امروز به عنوان سیستم آموزشی مکمل در مقاطع مختلف تحصیلی و به شکل تقریباً رسمی فعالیت می‌کند. 

کار به جایی رسیده است که هیچ دانش‌آموزی را نمی‌توان پیدا کرد که در کیف خود و در مسیر آموزش روزانه در مدرسه، کتب کمک آموزشی را همراه نداشته باشد و انگار دانش‌آموز بدون کتاب کمک آموزشی، دارای نقص بزرگی است و همه برای جانماندن از قافله علم، به چنین کتبی متوسل شده‌اند.

هر روز می‌توان تعداد زیادی از والدین را به خصوص در روزهای ابتدایی آغاز سال تحصیلی مشاهده کرد که با لیست بلند بالای معلمان روانه بازار کتب و کتابفروشی‌ها شده تا کتاب‌های کمک آموزشی را برای فرزندان خود فراهم کنند.

هر سال والدین دانش‌آموزان باید بودجه‌ای چند صد هزار تومانی را برای تهیه کتب کمک آموزشی اختصاص دهند و انگار دانش‌آموزان راه کسب دانش اندوزی را از مسیر کمک آموزشی‌های جور واجور جستجو می‌کنند.

برخی از معلمان دانش‌آموزان نیز برای آسان و قابل فهم کردن آموزش خود، دانش‌آموزان را به خرید چنین کتبی ترغیب و تشویق می‌کنند و معتقد هستند این کتب به دلیل اینکه مملو از سئوالات مختلف درسی است، دانش‌آموزان را بهتر آماده امتحان می‌کنند و نقش مکمل کتب درسی را دارند. دانش‌آموزان نیز برای سهل الوصول بودن به نمونه سئوالات امتحانی به خرید این کتب کمک آموزشی مبادرت می‌ورزند.

وزارت آموزش و پرورش، مسئولیت تأیید صلاحیت کتب کمک آموزشی را بر عهده دارد و هر ساله کتب کمک آموزشی تأیید شده را در مجلات رشد خود معرفی می‌کند اما آیا این تأیید به معنای ورود اجباری کتب کمک آموزشی در کیف دانش‌آموزان است؟

کتب کمک آموزشی در تبلیغات رسانه‌ها  به ویژه صدا و سیما جایگاه ویژه‌ای دارد و به عنوان مثال در شبکه‌های مختلف تلویزیونی تیزرهای تبلیغی به معرفی کتاب‌ها و ناشران مختلف می‌پردازد که البته به نسبت آن درآمدهای میلیاردی را به همراه دارد.

در مجموع، همه چیز انگار خواسته و ناخواسته دست به دست داده‌اند تا این مهمان جای قابل توجهی در کنار سفره تعلیم و تربیت پیدا کند. 

هر روز کیف و کوله دانش‌آموزان حامل تعداد زیادی کتب کمک آموزشی است که هر دانش آموز مجبور به انتقال آن به مدرسه و برگشت به خانه است.

حل‌المسائل پُر زرق و برق کمک آموزشی آنچنان کوله تحصیلی دانش‌آموزان و جیب والدین آنها را اشغال کرده است که همه برای رسیدن به کعبه آمال خود که همان دانشگاه و دکتر و مهندس شدن است، با شور و شعف خاصی سعی در تهیه کتب یاد شده از ناشران مختلف را دارند.

نظام آموزش حافظه محور و فاقد مهارت آموزی، انگار برای تحقق مطلوب خود، جز به پناه بردن به کمک آموزشی‌های رنگارنگ و کلاس‌های کنکور راه دیگری پیدا نکرد