انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 21714
11:55

هزینه‌‌های ده‌ها میلیارد تومانی تعطیلی روزانه مدارس

این روزها مدارس به دلیل آلودگی هوا تعطیل می‌شود تا دانش‌آموزان از عوارض خطرناک آلودگی هوا دور باشند اما نباید فراموش کرد که تعطیلی هر روز مدارس بیش از ده‌ها میلیارد تومان روی دست کشور می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش، آلودگی هوا طی چند روز گذشته در پایتخت به حدی بود که مدارس را در تمام مقاطع تهران به تعطیلی کشاند.

آنچه مسلم است مهم‌ترین اقدام در یک خطر، دور کردن افراد در معرض خطر است و در هوای آلوده، کودکان، سالمندان، بیماران و زنان باردار به عنوان افراد در معرض خطر از تردد در این هوا منع می‌شوند.

احتمالاً عدم تردد این افراد موجب خلوتی شهر هم می‌شود؛ هر چند این موضوع در خصوص تعطیلی مدارس، تأثیر چندانی هم نداشت و موجب شد هر روز تعطیلی به تعطیلی روز بعد بینجامد.

در هر حال تعطیلی مدارس، مُسکنی است که برای رفع آلودگی هوا پیش‌بینی می‌شود که البته باید برای این موضوع راهکار مناسب پیش‌بینی کرد چرا که تعطیلی مدارس تنها نیامدن دانش‌آموزان به مدرسه نیست.

* هزینه سنگین تعطیلی مدارس

علی اصغر فانی وزیر وقت آموزش و پرورش در آبان ماه سال 93 درباره هزینه تعطیلی مدارس گفت: «هر یک روز آموزشی هزینه‌ای معادل 120 میلیارد تومان برای دولت در پی خواهد داشت و با توجه به همین هزینه‌ها دلیلی برای تعطیلی وجود ندارد».

علیرضا جدایی رئیس وقت مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش هم در آذرماه سال 93 عنوان کرد: «تعطیلی مدارس در هر روز بیش از 120 میلیارد تومان هزینه برای کشور به همراه دارد».

* هزینه‌های بالا و افت آموزشی دانش‌آموزان

هزینه‌های تعطیلی مدارس واقعاً بالاست؛ خسرو ساکی مدیرکل آموزش‌ و پرورش البرز دی ماه سال 95 با بیان اینکه آلودگی هوا سبب کاهش توانمندی‌های دانش‌آموزان در فرایند یادگیری می‌شود، گفت: «هر روز تعطیلی مدارس در دوره ابتدایی برای استان البرز یک میلیارد و 300 میلیون تومان هزینه مستقیم دارد».

ساکی همچنین افزود: «وقتی یک جلسه کلاس درس را تعطیل می‌کنیم معلم باید در جلسه بعدی مطلب را به صورت فشرده تدریس کند و این سبب افت آموزشی دانش‌آموزان می‌شود».

علیرضا کاظمی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی آذرماه 96 گفت: «در هر روز تعطیلی مدارس نزدیک به 10 میلیارد تومان به آموزش کشور در شهر مشهد فقط خسارت وارد می‌شود و این را با عدد و رقم محاسبه می‌کنیم و باید مقابل تعطیلی مدارس حساس باشیم و برعکس، مردم و رسانه‌ها باید از آموزش و پرورش در مقابل تعطیلی مدارس مطالبه کنند که چرا به راحتی تعطیل کردید و حساسیت به خرج ندادید؟».

به نظر می‌آید که حل مشکل آلودگی هوا تنها به دست مدارس میسر نخواهد شد و اگر قرار است مشکل آلودگی هوا پایان یابد باید به فکر چاره‌ای مناسب و راه‌حلی اصولی گشت.

انتهای پیام/

فارس/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها