انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 22031
10:23

پيام وزيرآموزش و پرورش به مناسبت کنگره ‌بزرگداشت معلمان و دانش‌آموزان شهيد استان سيستان و بلوچستان

وزيرآموزش و پرورش به مناسبت کنگره ‌بزرگداشت معلمان و دانش‌آموزان شهيد استان سيستان و بلوچستان، پيامي صادر كرد.

به گزارش مركزاطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، متن پيام سيدمحمدبطحايي به شرح زيراست:

بسم الله الرحمان الرحيم

سرگذشت پرفراز و فرود مبارزه با طاغوت و وقوع بزرگ‌ترین حادثه قرن يعني انقلاب اسلامي، مبدأ و منشأ اصلي براي تکوين و تکامل «مکتب ايثار و شهادت» است، رهروان و رهپويان اين مکتب معنوي درس عشق و ايثار و ايمان را در کلاس عرفان امام راحل«رحمه الله عليه» آموختند.

اين حرکت اصيل در چارچوب دفاع از مرزهاي عقيدتي و سرزميني هنگامی‌که با وقوع جنگ تحميلي مقارن شد يکي از جلوه‌های زيباي آفرينش را در حافظه تاريخي ملت انقلابي ما ثبت کرد که بر سرلوحه آن اين سخن استاد شهريار نگاشته شده است:

شهادت برترين معراج عشق است                گهش پروازي از جبرئيل برتر

حماسه بی‌بدیل جنگ و غلبه بر کفر و حرکت غيورانه از صدها هزار رزمنده،‌کنشي تاریخ‌ساز را در کارنامه مقاومت ايران و جهان رقم زد. بخشي از طلايه‌داران و دلاوران اين جهاد مقدس معلمان و دانش‌آموزان شهيد بوده‌اند که خط‌شکنی و عبور از سيم‌هاي خاردار نفس، آنان را به پيشگامان اين دفاع مقدس تبديل کرد.

اينجا سرزمين کهنسال سيستان و بلوچستان، پرچم‌دار و ميزبان نکوداشت آلاله‌هاي به خون نشسته‌اي است که معلمان و دانش‌آموزان شهيد را در برگرفته ‌است. سرزميني که درصحنه‌های دل ا‌فروز تاريخ ایران‌ زمین، استوارترين نماد براي همبستگي اجتماعي اقوام در سايه‌سار ايران بوده و هست.

ويژگي اسطوره‌اي و پيشينه باستاني و ديرين سيستان و بلوچستان تا هميشه تاريخ، پرورش‌دهنده نسل‌های ايثارگري است که براي يکپارچگي ايران و پشتيباني از اسلام « خون نامه شهادت» امضاء کردند.

آنان که به راه حق زجان سير شدند                  در رزم، شهيد تير و شمشير شدند

تو مرده  نخوانشان كه در نزد خداي                  رفتند و ز خوان نعمتش سير شدند

نظام تعليم و تربیت که حافظ و ناقل ارزش‌هاي راستين مکتب ايثار و شهادت است وظيفه خود مي‌داند که همواره از حرکت اصيل و رشادت بي‌نظير فرزندان خود صيانت کند.

بر اين اساس درسي که مي‌توان ازشهادت‌نامه معلمان و دانش آموزان شهيد آموخت، درس بزرگمردي، باور به هدف، ايمان به رهبر و عشق به وطن است و به همين دليل اين نجواي عارفانه را تکرار مي‌کنيم و همدل با خانواده‌هاي شهدا به تکريم آنان مي‌پردازيم:

هرگز نمرده‌اي و نميري تو اي شهيد                     تو مرزبان زندگي جاودانه‌اي

اين افتخار بر تو گوارا که از شرف                            خلوت‌نشین بزم خداي يگانه‌اي

به‌طور طبيعي هر چه از زمان شهادت معلمان و دانش‌آموزان در حماسه انقلاب و دفاع مقدس می‌گذرد وصيت‌نامه‌ها و خاطرات نزديکان و همرزمان اين عزيزان اهميت مضاعف مي‌يابد و اهتمام به ثبت «تاريخ شفاهي» آن‌ها از زبان همکلاسان، همرزمان و خانواده‌های آنان براي ثبت درتاريخ و استفاده‌هاي هنري ضرورتي دو چندان مي‌يابد و گرامی داشت خانواده‌های معظم شهداي فرهنگي، کاري بايسته و وظيفه‌اي ارزشمند است که همواره بايد مورد اهتمام مسئولان قرار گيرد .

از خاطر نبريم که امام راحل «ره» براي شهداي دانش‌آموز جايگاه ويژه‌اي قائل بودند و بيان تاريخي ايشان در مورد «شهيد فهميده»، نقشه راه ما براي درک عظمت و عملکردها حماسه‌آفرین اين گوهرهاي ناب انسانيت و معرفت است.

بزرگداشت‌ شکوهمند شهيدان چه در سیستان و بلوچستان و چه در هر كران کشور، تصویری از چشمه روشن عرفان و صداقت و ایمان شهدای گرانقدر ما را معرفی می‌کند و بازخوانی سرنوشت نامه‌های شهیدان معلم و دانش‌آموز، انگیزه‌بخش، ایمان آفرین و آینده‌ساز است و تعالی تعلیم و تربیت کشور را در آینه ایثار و مقاومت قوام می‌بخشد. به روح تابناک و همیشه ناظر آنان درود می‌فرستیم .

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها