انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 22200
08:51
مسئول بسیج فرهنگیان کشور:

شهدای شاخص سال دارای اثرات فرهنگی بر عرصه دفاع مقدس بودند

مسئول بسیج فرهنگیان کشور گفت: ملاک انتخاب شهید شاخص سال تاثیرگذاری و نفوذ فرهنگی مثبت آنان بر منطقه جغرافیایی و عرصه دفاع مقدس خود بوده است.
نسخه مناسب چاپ

حسن مرادی مسئول بسیج فرهنگیان کشور در گفت‌وگو با خبرنگار سایت بسیج فرهنگیان، با اشاره به اهداف یادواره شهید حبیب شریفی راد که به عنوان شهید شاخص کشور در سال 96 معرفی شده است، گفت:  پرداختن به شهدا در واقع یکی از مفاهیم فرهنگ دفاع مقدس است چراکه فرهنگ دفاع مقدس در فرهنگ راهبردی و دفاعی کشور دارای جایگاه بسیار اساسی هست در واقع هر اندازه به فرهنگ راهبردی و دفاعی در کشور بیشترپرداخته شود می تواند ظرفیت بازدارندگی کشور اسلامی ایران در مقابل دشمنان و تهدیدهای گوناگون خارج از کشور را بالا ببرد.

وی  اظهار داشت: فرهنگ شهادت بخشی از مفهوم وعناصر اصلی فرهنگ دفاعی است از این رو برای تقویت فرهنگ دفاعی باید فرهنگ شهادت در فضای فرهنگی کشور نهادینه و ترویج شود؛ همچنین واژه و کلمه فرهنگ شهادت در تاریخ اسلام جزو مفاهیم نادر و دارای درخشندگی خاص است که حرکات دین مبین اسلام براساس حفظ آن بوده است.

مرادی گفت: تاریخ اسلام همواره متجلی فرهنگ شهادت در مقاطع و مراحل مختلف بوده است به همین علت بزرگداشت فرهنگ شهادت یک امر تاریخی ، دینی و اسلامی هست.

لزوم ترویج فرهنگ شهادت برای نسل های آینده 

مسئول بسیج فرهنگیان کشور افزود: ترویج فرهنگ شهادت برای نسل های آینده ضروری است چراکه اگر قرار باشد نسلی پویا و فداکار در مقابل نیازهای جامعه نقش موثری داشته و در تمام صحنه‌های سخت مورد نیاز جامعه حضورپیدا کنند باید توجه به روحیه فداکاری و ایثار و شهادت برای آنان یک امر بسیار اساسی باشد.

مبانی فرهنگ شهادت مبانی دینی است

 وی تصریح کرد: مبانی فرهنگ شهادت مبانی دینی است زیرا از واژه شهادت در فرهنگ ها و کشورهای مختلف استفاده می‌شود اما در هر کشور براساس مبانی، جهانی بینی، جامعه شناسی و تعاریفی که از سعادت انسان ها دارند شهادت تبین می‌شود به همین علت معنای متفاوتی با فرهنگ شهادت در مکتب اسلام دارد.

فرهنگ شهادت در جامعه اسلامی ایران مبتنی بر اندیشه ناب اسلامی است

مسئول بسیج فرهنگیان کشورادامه داد: فرهنگ شهادت در جامعه اسلامی ایران مبتنی بر اندیشه ناب اسلامی است چراکه نگاه انسان به اسلام یک نگاه ابدیت محور است و موضوع آخرت گرایی یک امر بسیار اساس و مهم در زندگی جهانی انسان دارد به گونه ای سوق دادن به ایثار و از خودگذشتگی است.

مرادی با اشاره به علت انتخاب شهید شاخص عنوان کرد: انتخاب شهید شاخص در هر قشرنشان می‌دهد که آن شهید دارای برجستگی ها و خصوصیات اخلاقی خاص بوده که به عنوان شهید شاخص نسبت به دیگر شهدا انتخاب شده است.

وی اظهار داشت: هر ساله برای انتخاب شهید شاخص یک استان مدنظر قرار می گیرد؛ امسال شهید شریفی راد در استان خوزستان انتخاب شده که نشان می دهد آن شهید از بین شهدای فرهنگیان استان داری خصوصیات برجسته ای بوده است البته لازم به ذکر است که  تجلیل و انتخاب از شهید شاخص به معنای مراتب و مقام و منزلت آن شهید در پیشگاه خداوند متعال نیست زیرا خداوند بندگانش را براساس اخلاص اعمال مقام و مرتبه اعطا می کند.

انتخاب شهید شاخص ربطی به مقامات معنوی شهدا ندارد

مسئول بسیج فرهنگیان کشور بیان داشت: انتخاب شهید شاخص ربطی به مقامات معنوی شهدا ندارد بلکه ملاک انتخاب بر حوزه جغرافیایی و تاثیرگزاری و نفوذ بر فرهنگ، دفاع مقدس، تعلیم وتربیت و ... بوده است به همین علت بیشتر از این دیدگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و هرساله شهید شاخص انتخاب می شود.

مسئول بسیج فرهنگیان کشور گفت: طبق گزارشاتی که ازاستان خوزستان ارائه شد شهید شریفی راد دارای قدرت تاثیرگذاری بالا بودند و اقدامات او در آموزش و پرورش درمسئولیت معلمی با تلاشی که در حوزه تعلیم و تربیت انجام داده بودند سبب برجستگی ایشان شده بود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: شهید شریفی راد به خاطر انگیزه بخش بودن و فداکاری های برجسته ای که در زمان حضور در جبهه با سایر نیروها داشتند و همچنین مؤثربودن ایشن  در جهت توانمند کردن افراد در فضای ایثارگری، فداکاری و ... به عنوان شهید شاخص فرهنگی در سال 96 انتخاب شدند.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها