انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 22215
11:57
وزير آموزش و پرورش در جمع اصحاب رسانه عنوان کرد:

اگر منتظر مهيا شدن همه شرايط بمانيم، هيچ تحولي صورت نخواهد گرفت

وزير آموزش و پرورش در جمع اصحاب رسانه گفت: اگر منتظر مهيا شدن همه شرايط بمانيم، هيچ تحولي صورت نخواهد گرفت.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، سيدمحمد بطحايي در دومين نشست خبري خود كه با حضور خبرنگاران از رسانه هاي مختلف در سالن اجتماعات ساختمان شهيد رجايي برگزار شد، با تسليت ايام فاطميه و تقدير از رسانه ها در امر اطلاع رساني، اظهار كرد: محور اصلي تمام فعاليت هاي وزارت آموزش وپرورش، سند تحول بنيادين است و اين سند نقشه راه آموزش وپرورش است.

  وي افزود: اين سند در دهه 80 تهيه و تدوين و از 6 سال قبل جهت اجرا ابلاغ شده است، اما موانع و مشكلات سبب شده تا تنها 30 درصد از محتواي سند اجرايي شود.

  وزير آموزش و پرورش ارتقاي سطح آموزش و پرورش به سطح مطلوب را از اهداف اين سند خواند و تصریح كرد: تحقق اين سند به شكل متوازن صورت نگرفته و 30 درصد تحقق يافته نيز در بخش هايي بوده كه مشكلات كمتري وجود داشته است؛ اما در تغيير محتواهاي آموزشي گام هايي برداشته شده است.

   وي از عملياتي كردن زيرنظام هاي سند تحول تا قبل از اتمام سال 96 خبر داد و افزود: كارگروه هاي مرتبط با هريك از زيرنظام گزارشی را از نحوه و ميزان پياده‌سازي محتواي سند تحول تا پايان سال ارائه مي كنند تا در آغاز سال 97 براساس گزارش ارائه شده عملياتي كردن سند را ادامه دهيم.

   بطحايي تحقق سند تحول را تعهد آموزش و پرورش برشمرد و خاطرنشان كرد: شبكه ملي آموزش و پرورش با هدف تعامل با ذي نفعان خود كه از گستردگي برخوردار است يكي از ابزار ارتباطي آموزش وپرورش با مخاطبان خود است.

   وي همسو شدن خانواده ها با برنامه هاي آموزش وپرورش در جهت تحقق اهداف تربيتي را ضروري دانست و تصريح كرد: آموزش وپرورش يك سرمايه ارزشمندي به نام نيروي انساني در اختيار دارد وجه تمايز آن با ساير نهادها در داشتن اين اعتبارات و حدود يك ميليون و 700 هزار فرهنگي شاغل و بازنشسته دارد.

   عضو كابينه تدبير و  اميد با اشاره به ضرورت مشاركت فرهنگيان در تصميم سازي ها و تصميم گيري ها در آموزش و پرورش، خاطرنشان كرد: در اين مسير دو برنامه داريم، انتخاب 2 نفر از اعضاي هيئت امناي صندوق ذخيره فرهنگيان و يك نفر به عنوان بازرس كه براي اولين بار فرهنگيان با مراجعه به سامانه ارائه شده، مي توانند به عنوان كانديدا و يا رأي دهند در آن مشاركت كنند.

   بطحایی انتخاب مديران توسط معلمان را يكي از مطالبات فرهنگيان برشمرد و اظهار كرد: دومين قدمي كه در مسير تقويت مشاركت فرهنگيان به زودي برداشته مي شود، ايجاد سامانه انتخاب مديران مدارس است و شرايطي در اين سامانه طراحي شده تا افرادي كه تمايل به تصدي پست مديريت دارند در آن سامانه ثبت نام كنند.

    وی افزود: پس از ارائه سوابق و شركت در مصاحبه، اسامي افراد واجدشرايط به ترتيب اولويت براي ریيس آموزش و پرورش منطقه ارسال تا وي نسبت به انتصاب مدير اقدم كند؛ بنابراين مدارسي كه در سال 97 به مدير نيازمندند از طريق اين سامانه عمل مي كنند.

   وزير آموزش وپرورش با اشاره به حذف آزمون از دوره ابتدايي، گفت: كودكان در دوره ابتدايي از لحاظ شخصيتي به مرحله اي نرسيده اند كه به اين ميزان تحت فشار و استرس آزمون ها قرار گيرند؛ بنابراين نبايد تحت تأثير كتاب ها و جزوات كمك آموزشي قرار گيرند، زيرا اين موضوع باعث مي شود تا كودكان از فراگيري مهارت هاي زندگي محروم شوند و زندگي پر از استرس ناشي از عدم پذيرش در مدارس خاص را تجربه كنند.

   بطحایی حذف آزمون را به معني حذف مدارس تيزهوشان ندانست و افزود: اين شرايط مطلوبي نيست كه 300 هزار نفر در دوره ابتدايي با هم به رقابت بپردازند و دوره پر از استرسي را در مقطع ابتدايي سپري كنند، اما در نهايت تنها 15 هزار نفر در مدارس تيزهوشان پذيرفته شوند و بقيه به علت عدم موفقيت دچار سرخوردگي شوند.

   وی گفت: برگزاري آزمون ها در ابتدايي آثار مخربي دارد و ضروري است براي حمايت از استعدادهاي برتر روش هاي ديگر جايگزين برگزاري آزمون شود مانند اجراي طرح هايي كه تاكنون موفق بوده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها