انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 22592
13:28
سردار مجیدی: مردم در قالب بسیج پشتیبان اصلی ساختار سپاه هستند

از توجه خاص حضرت آقا به همدان تا داستان شهادت «مصیب» و خواب شهید «چیت‌سازیان»

فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) همدان با بیان اینکه استخوان‌بندی سپاه از مردم است، گفت: مردم در قالب بسیج اصلی‌ترین پشتیبان ساختار سپاه هستند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش سازمان بسیج فرهنگیان سپاه انصارالحسین(ع)،    سردار مظاهر مجیدی در بازدید از دفتر خبرگزاری فارس در همدان اظهار کرد: طبق قانون اساسی حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی به عنوان ماموریت اصلی سپاه پاسداران مشخص شده اما شاکله و استخوان‌بندی اصلی سپاه را مردم تشکیل می‌دهند و سپاه خود را از مردم جدا نمی‌داند.

وی با اشاره به اینکه بسیج یادگاری از یادگارهای حضرت امام است، افزود: بسیج ساختار اصلی سپاه را ایجاد می‌کند و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری عموم کشور می‌توانند در ساختار بسیج  ساماندهی شوند و رسالت خود را انجام دهند.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با تاکید بر اینکه مردم پشتیبان اصلی ساختار سپاه هستند، ادامه داد: یک وظیفه عام برای همه مردم وجود دارد که از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن دفاع کنند که آنها نیز این مهم را در صحنه‌های مختلف به اثبات رسانده‌اند.

وی با بیان اینکه مجموعه سپاه و بسیج در عرصه‌های مختلفی فعالیت دارند، گفت: به زعم من نخستین شاخصه‌ای که سپاه و بسیج به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی خود در دستور کار دارد مسائل امنیتی است.

مظاهری با بیان اینکه ما در دو محور سخت‌ و نیمه‌سخت فعالیت‌های امنیتی را پیگیری می‌کنیم، عنوان کرد: با عنایت خداوند متعال، تیپ 32 انصارالحسین (ع) یکی از زیرمجموعه‌های سپاه است که توسط سردار شهید حاج حسین همدانی تاسیس شد، از همان زمان تاسیس و بعد در دوران دفاع مقدس برکاتی را برای نظام جمهوری اسلامی داشت و فعالیتهای آن هم اکنون هم ادامه دارد.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی قسمتی از مرزهای نظام جمهوری اسلامی توسط تیپ 32 انصارالحسین(ع) محافظت و مدیریت می‌شود که به لطف خدا و با اهتمامی که پرسنل مجموعه در حوزه‌های مختلف دارند و فعالیت‌هایی که در منطقه سرپل ذهاب انجام می‌دهند نتایج خوبی در منطقه حاصل شده که بخش بزرگتر آن در حیطه تامین امنیت بوده است.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با بیان اینکه در تاریخ این تیپ شاهد نقش‌آفرینی‌های بزرگی در عملیات‌های آفندی و پدافندی بوده‌ایم که بیان آن مجالی فراخ می‌طلبد، ادامه داد: در مقام اشاره پیش از آغاز سال جدید، در منطقه ماموریتی تیپ، خداوند یک بار دیگر عنایت کرد و دشمنان اسلام توسط رزمندگان همین تیپ ضرب شصت فرزندان ملت را دیدند و دانستند سپاه می‌تواند توطئه‌ها را در نطفه خفه کند.

وی خاطرنشان کرد: این قسمت از کار را مدیون زحمات مسئولان و به ویژه فرمانده این تیپ، قرارگاه نجف، نیروی زمینی و فرماندهی کل سپاه پاسداران هستیم که همواره پشتیبان این یگان بوده‌اند و به لطف خداوند این مجموعه وظایف خود را به نحو احسن در آن پهنه انجام می‌دهد.

*استفاده از ظرفیت بسیج در مدیریت اغتشاشات

مظاهری بیان کرد: یک قسمت دیگر از فعالیت‌های سپاه در محور نیمه‌سخت به فعالیت‌های داخل استان و استفاده از ظرفیت بسیج متوجه است که در مباحث امنیتی هر جا نیاز بوده این بچه‌ها پای کار بوده‌اند و توانمندی خوبی را به نمایش گذاشته‌اند.

وی یادآور شد: اخیرا دشمنان اسلام به دنبال ایجاد مسائلی در استان‌ها بودند تا از بستر هرج و مرج ایجاد شده استفاده ببرند اما خداوند عنایت کرد و توانستیم با سازماندهی بسیج و نیروهای پیشکسوت سپاه، فضا را مدیریت کنیم.

*فعالیت اقتصادی سپاه مکمل اهداف اقتصادی کشور است

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان در تشریح فعالیت‌های اقتصادی سپاه گفت: ما با ورود در حوزه‌های مورد نیاز کشور که در شمار ماموریت‌های سپاه پاسداران هم هست بخشهایی را بر عهده گرفته‌ایم و این البته به معنای کار اقتصادی در معنای متعارف نیست.

وی ادامه داد: سپاه در کنار مردم و دستگاه‌های اجرایی آنجا که نیاز به بسترسازی است از توان خود استفاده می‌کند تا در مباحث کلی استان تاثیرات مثبت داشته باشیم و در این راستا هماهنگی خوبی با مسئولان دستگاه‌های اجرایی وجود دارد.

مجیدی اضافه کرد: بسیج سازندگی در مباحث ایجاد اشتغال و برنامه‌هایی که بتواند بستر اشتغالزایی را از طریق تسهیلات و تامین امکانات فراهم آورد و همچنین در حوزه آسیب‌های اجتماعی و حوادث غیر مترقبه فعال است.

وی افزود: در همین بحث زلزله کرمانشاه بخشی از کارهای خدماتی را تیپ 32 انصارالحسین(ع) در ساعات اولیه انجام داد و برای ادامه کار بسیج سازندگی در بحث اسکان موقت وارد میدان شد چنانکه ما توانستیم در همان ساعات اولیه اسکان موقت را انجام دهیم.

فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان تصریح کرد: بعد از گذشت چند روز بحث اسکان دائمی زلزله‌زدگان مدنظر قرار گرفت که سپاه قسمتی از کار را بر عهده گرفت و نیروهای ما در این زمینه همچنان مشغول فعالیت هستند.

*اجرای 61 پروژه مشترک با دولت در 3 دهستان محروم

مجیدی سپس اظهار کرد: محور دوم فعالیت‌های اقتصادی ما فعالیت‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی است که یک سال است راه‌اندازی شده و فرموده حضرت آقا مبنی بر این که یک‌هزار نقطه آباد در سراسر ایران ایجاد شود را پیگیری می‌کند.

وی یادآور شد: از این یک‌هزار نقطه آباد 100 نقطه به سپاه محول شده و از این 100 نقطه سه دهستان محروم بر عهده سپاه استان همدان قرار گرفته و ما در این زمینه سازماندهی لازم را انجام داده و تمهیدات را فراهم آورده ایم.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با بیان اینکه قرارگاه پیشرفت و آبادانی شامل پنج کارگروه عمران، سلامت، آموزش، «اقتصاد و اشتغال» و «فرهنگی و اجتماعی» است، گفت: در این دهستان‌ها به فراخور وضعیت منطقه فعالیت می شود چنانکه طی سال 96 در جلساتی که با استاندار و فرمانداران داشتیم هم‌افزایی در فعالیت‌های دولت و سپاه در این دهستان‌ها مدنظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این راستا آورده سپاه و دستگاه‌های کشوری هدفمند شد، اظهار کرد: تعدادی از پروژه‌ها ذیل پنج کارگروه قرارگاه پیشرفت و آبادانی در دستور کار قرار گرفت و در مجموع 61 پروژه مشترک با دستگاه‌های دولتی تعریف شد که بنابر برنامه زمانبندی پیش می‌رود.

*انتقال تجارب پیشکسوتان اندیشه‌ورز به سپاهیان جوان

مجیدی در این نشست گفت: با توجه به اینکه در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم و از سویی نسل اول سپاه به سبب بازنشستگی از مجموعه منفک می‌شوند یکی از دغدغه‌های مهم ما این بود که نیروهای جایگزین برای آنها تربیت شوند به ویژه در رده‌های صف مانند تیپ 32 انصار یا نواحی شهرستان‌ها باید نیروهای آموزش‌دیده و پخته سازماندهی شوند.

وی با بیان اینکه فرماندهان سپاه بعد از دفاع مقدس تا امروز این مهم را مد نظر داشته‌اند و حرکت‌هایی در استان انجام شده که بسیار تاثیرگذار بوده است، ادامه داد: از سازماندهی پیشکسوتان سپاه با عنوان هیأت اندیشه‌ورز در کنار معاونت‌ها و اقشار مختلف بسیج استفاده می‌کنیم و این مسئله در انتقال تجارب به پاسداران جوان‌تر بسیار کاربردی است.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان یادآور شد: در همین راستا فرماندهان نواحی بازنشسته را به سپاه دعوت و جلساتی برگزار کردیم و حتی فرماندهان همدانی خارج از استان را نیز در نشست‌های مختلف گرد هم آوردیم و سعی ما این بوده که از تجارب گرانبهای آنها استفاده کنیم.

وی متذکر شد: از طرف دیگر آموزش‌هایی با توجه به ویژگی‌های تهدیدات جدید نیاز است که این حوزه عموما از طریق اساتید دانشگاه‌های سپاه به نیروهای ما منتقل می‌شود و اهتمام بر این است که نیروهای رسته‌های مختلف از پیاده تا فاوا و مقاومت با فراگیری آموزش‌های تخصصی که نیاز است همواره در بالاترین سطح ممکن آمادگی باشند.

*هر کجا از فرهنگ ایثار و شهادت فاصله گرفتیم آسیب دیدیم

مجیدی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که بهترین هنرمندان ما شهدا بودند، تصریح کرد: یک قسمت از کار سپاه این است که شهدای گرانقدر کشور و به ویژه 8 هزار شهید استان را به جامعه معرفی کنیم.

وی ادامه داد: ساختار بسیج ما به گونه‌ای است که اقشار به صورت تخصصی فعال هستند و یکی از این حوزه‌ها بسیج هنرمندان است که در کنار پیشکسوتان و بنیاد حفظ آثار تبیین آرمانهای انقلاب اسلامی در قالب هنر را پیش می‌برند.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان خاطرنشان کرد: اگر ما بتوانیم آن روحیه از‌خودگذشتگی و ایثار شهدا را به نسل امروز معرفی کنیم یک قدم بزرگ برداشته‌ایم که اگر در این 40 سال و به قولی اربعین انقلاب به راه طی شده بنگریم هر کجا به سمت آن ارزش‌های اساسی و فرهنگ بسیج رفتیم موفقیت داشته‌ایم و هر کجا از آن فرهنگ فاصله گرفته‌ایم ضرباتی را متحمل شده‌ایم.

وی بیان کرد: در همین حوزه برنامه‌های مختلف از قبیل یادواره‌های شهدا، راهیان نور و موارد دیگر با قوت اجرایی می‌شود.

*«به وقت شام» را دیدم عالی بود

مجیدی با بیان اینکه به اتفاق خانواده توفیق پیدا کردیم یک روز مانده به نوروز فیلم «به وقت شام» آقای حاتمی‌کیا را ببینم، گفت: این اثر فیلمی بسیار عالی بود و بچه‌های من فیلم را دوبار دیدند، امیدواریم فیلم‌هایی مانند اینکه می‌تواند گوشه‌ای از دلاوری رزمندگان ما در جبهه‌های مقاومت را نشان دهد بیشتر ساخته شود.

وی در پاسخ به این سوال که کدام ویژگی همدان باید به صورت شاخص برای همه برنامه‌ریزی‌ها در نظر گرفته شود، عنوان کرد: حضرت آقا یک توجه خاص به استان همدان دارند که نشات گرفته از دوران دفاع مقدس است و آن زمان که ایشان در بحث ساماندهی جنگ به همدان آمدند؛ لشگر را راه‌اندازی کرده بودیم و شهید صوفی بنیانگذار این مطلب بود و حضرت آقا سخنرانی را اینجا انجام دادند، در طول دفاع مقدس هم این روند ادامه پیدا کرد.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان ادامه داد: تقریظ‌هایی که ایشان بر آن چهار کتاب دفاع مقدس ما نگاشتند رسالت مردم و مسئولان همدان را سنگین‌تر کرده است.

وی بیان کرد: به نظر من وقتی مقام معظم رهبری آن تعبیرات را در مورد شهید چیت‌سازیان و عزیزانی چون شهید سلگی و خوش‌لفظ عنوان می‌کنند هم پیرامون خود آن شخصیت‌هاست هم در وصف همه رزمندگان این استان است.

مجیدی گفت: ما حرکتی را از سال 94 سامان دادیم که هر سال یک شهید را به عنوان شهید استان و شهدایی را به عنوان شهید شهرستان معرفی کنیم و این شهدا از همه نیروهای مسلح بوده‌اند و سعی کردیم با وصف آن شهید در یک سال راه شهدا را به گونه ای دقیق‌تر معرفی و تبیین کنیم.

*عنایت ویژه حضرت آقا به رزمندگان استان همدان

وی افزود: اینکه حضرت آقا می‌فرمایند شهدای همدان در شمار برجسته‌ترین‌ها هستند بار معنایی و مبنایی دارد چنانکه شهید همدانی و شهید قهاری اینگونه هستند.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان ادامه داد: سال 83 نیز مقام معظم رهبری در سخنان خود از شهید چیت‌سازیان و شهید حاجی‌بابایی نام می‌برند، اینها شهدای بزرگی هستند که افتخار این استان محسوب می‌شوند و از همین سنخ شهید طالبیان نهاوند هم که پیش از انقلاب با حضرت آقا هم‌سلولی بوده‌اند قابل اشاره هستند.

وی در ادامه گفت: اینکه ما شهید سال را انتخاب کردیم با این هدف بود که هم به این موضوع جهت داده و تمام شهرستانها را فعال کنیم و هم فعالیت‌های استان را بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت متمرکز کنیم که به لطف خداوند این اتفاق افتاد.

مجیدی اظهار کرد: در همین راستا برخی از شهدا را در قشرهای تخصصی بسیج معرفی کردیم چنانکه شهیدحقگویان را در بسیج اصناف کشور به عنوان شهید سال سازمان بسیج و شهید سیدرضاحسینی را در بسیج مداحان و شهید مفتح را در بسیج اساتید معرفی کردیم اما باز هم این کارهایی که انجام شده به نسبت عظمت و شخصیت شهدا کم است.

وی بیان کرد: شهید سعید قهاری مدت زیادی را در استان‌های دیگر انجام وظیفه کرده و در استان ما غریب مانده و باید ایشان را بیشتر معرفی کنیم.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان تاکید کرد: وقتی بحث سرداران شهید اصفهان مطرح بود کسی شهید محمود شهبازی را نمی‌شناخت و شهید همدانی وقت گذاشت و شهید شهبازی را مطرح کرد که امروز به عنوان یکی از شهدای شاخص اصفهان معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی شهدای ما همچنان گمنام هستند و باید خیلی کار کنیم تا آنها را معرفی کنیم؛ گفت: راه‌اندازی باغ موزه دفاع مقدس با ایده شهید همدانی هم اقدامی در همین حوزه بود تا با انتشار کتب و موارد هنری دیگر اقداماتی در این حوزه انجام شود که کارهای سردار حسام یکی از نتایج این اقدام بود.

مجیدی ادامه داد: اکنون ما یک شهید زنده داریم که سردار مظاهری هستند و برای دفاع مقدس از جان و دل وقت می‌گذارند و این کار را با وجود شرایط جسمی نامناسب انجام می‌دهند، این چنین چهره‌هایی که بدون منت پای کار انقلاب ایستاده‌اند باید معرفی شوند.

*شهید مصیب مجیدی؛ مصداق سخن مقام معظم رهبری در جمع شاعران مذهبی

وی با ذکر خاطره‌ای از برادر گرانقدر خود شهید مصیب مجیدی گفت: من خیلی در مورد این شهید صحبت نمی‌کنم تا مبادا حق سایر شهدا تضییع شود اما در پاسخ به سوال شما باید بگویم فرمایشات حضرت آقا در مورد شهید چیت‌سازیان که رمز و راز راه را از رفیق شهید خود در عالم رویا می‌پرسد پیرامون مصیب بود که در خواب شهید چیت‌سازیان مواردی را به ایشان بیان کرده بود.

فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) همدان گفت: مصیب سال 64 چهار روز قبل از نوروز به شهادت رسید، ما در کارخانه نمک فاو مستقر شده بودیم، بیستم بهمن که عملیات اتفاق افتاد و پس از آن بیست و ششم اسفند در منطقه دریاچه نمک عراق بودیم و مقدمات یک عملیات دیگر را پیگیری می‌کردیم.

وی خاطرنشان کرد: قرار بود بچه‌های اطلاعات عملیات نیروهای گردان ما را به مکان استقرار ما هدایت کنند که ما هر چه صبر کردیم نیامدند و فرمانده اصفهانی که ما قرار بود خط را از او تحویل بگیریم گفت عقبه شما را بمباران کرده‌اند و بعید است بیایند.

* چیت‌ساز و مجیدی حکایت رفاقت تا شهادت

مجیدی ادامه داد: فردای آن روز اول صبح نخستین کسی که به خط آمد شهید چیت‌سازیان بود، فهمیدم اتفاقی افتاده که ایشان اول صبح آمده است، زمانی که رسید دست ما را گرفت و به گوشه یک خاکریز برد و شروع به گریه کرد و داستان شهادت مصیب را گفت چراکه این دو خیلی به هم علاقه‌مند بودند، ایشان معاون شهید چیت‌ساز بود و تمام کارهای معاونت اطلاعات را مصیب پیگیری می‌کرد و شهید چیت‌سازیان آنجا گفت «کمرم از شهادت مصیب شکست».

وی اضافه کرد: وقتی مراسم تدفین پیکر شهید انجام شد خیلی آرزو می‌کردم مصیب را در خواب ببینم اما هر وقت می‌خواستم مصیب را ببینم شهید چیت‌سازیان به خوابم می‌آمد و از این نظر فهمیدم که باید رابطه خود را با شهید چیت‌سازیان قوی کنم تا به رفیق او متصل شوم.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان بیان کرد: اینها با هم عقد اخوت و برادری بسته بودند و بعد از شهادت مصیب وقتی شهید علی چیت‌سازیان در خواب از او در مورد راه رسیدن سوال کرده بود، پاسخ داده بود راه رسیدن اشک است.

وی ادامه داد: شهید چیت‌سازیان از آن زمان به گفته همسرشان بیش از قبل نیایش‌های پرسوز و گداز با خداوند داشتند و ما هم اینگونه به یاد آوردیم که مصیب در دوران حضور در همدان چه راز و نیازهایی داشت تا حدی که در زمان عملیات حس می‌کردیم دیگر روح او از جسمش بزرگتر شده بود.

*مجاب کردن مسئولان برای فعال کردن ظرفیت‌های کشور بر عهده رسانه است

مجیدی در مورد فعالیت رسانه‌ها نیز اظهار نظر کرد و گفت: خبرگزاری‌هایی که با مجموعه‌های بسیج مرتبط هستند و از جمله خبرگزاری فارس علیرغم بی‌مهری‌هایی که در بحث اعتبارات با آن مواجه هستند خدمات خوبی را ارائه می‌دهند و لازمه انقلابی‌گری همین است که وقتی رسالتی بر دوشمان است با هر امکانی آن ماموریت را به ثمر برسانیم.

وی افزود: در سال 97 که به فضل خدا سال پربرکتی برای کشور خواهد بود جامه عمل پوشاندن به فرمایش حضرت آقا باید سرلوحه رسانه‌های انقلابی به ویژه خبرگزاری فارس باشد، اگر مجموعه‌های انقلابی بخواهند وظیفه خود را انجام دهند باید درصد بیشتری از فرمایشات مقام معظم رهبری را عملیاتی کنند.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان گفت: از این نظر خوب است بسیج و نیروهای انقلابی در تحقق فرمایش حضرت آقا فعال‌تر شوند چراکه رسانه‌ها می‌توانند با روشنگری و بصیرت‌افزایی در این مهم اثرگذار باشند و اگر در جایی خطایی در طی مسیر دیدند آن را بیان کنند.

وی متذکر شد: رهبری با برشمردن توانمندی‌های جمهوری اسلامی بیان می‌کنند که جوانان یکی از این ظرفیت‌ها و وسعت کشور و نیروی انسانی از دیگر ظرفیت‌های ماست اما ایشان نشناختن ظرفیت‌ها یا عدم استفاده از آن را در زمره مشکلات و موانع می‌دانند و در این حوزه معرفی ظرفیت‌ها برای این که مسئولان مجاب شوند و جدی‌تر پیش بروند بر عهده رسانه‌ها است.

*فرزندان ملت در سپاه عاشورایی به میادین نبرد می‌روند

مجیدی با تاکید بر اینکه مجموعه بسیج و سپاه باید به سمتی بروند که آن فرهنگ عاشورایی را در همه جهات اجرایی کنند، افزود: خوشا به حال آن یک‌هزار شهید سپاه استان همدان که با انتخاب راه شهادت تجلی مسیر اباعبدالله الحسین(ع) بودند و این تاسی به زندگی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اصلی‌ترین رسالت پاسداران است و اینکه همواره به یاد آوریم آن حضرت تمام هستی و زن و فرزند خود در جایی که احساس کردند دین خدا در خطر است به میدان آوردند.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ عاشورایی در تمام ابعاد بسیج و سپاه جریان دارد، گفت: در مباحثی که در بحث مقاومت رخ داد حتی یک نفر بنابر اجبار به این ماموریت‌ها فرستاده نشد که بچه‌های ما با اشتیاق خود از این موضوع استقبال می‌کردند.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان ادامه داد: عید سال گذشته در روز دهم نوروز به ما ابلاغ کردند باید یگان را آماده کنید تا ظرف 48 ساعت به ماموریت خارج کشور بروید و در آن زمان که همه مشغول مسافرت و دید و بازدید بودند ظرف 24 ساعت نیروهای ما آمدند و در معیت سردار فرجی آن ماموریت را انجام دادند.

وی افزود: هنوز آن موضوع تمام نشده بود که ماموریتی در منطقه دیگر ابلاغ شد و اینها نشان می‌دهد که تاسی به راه و روش حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در سپاه ساری و جاری است.

مجیدی پیرامون برنامه‌های روز پاسدار گفت: امسال برای روز پاسدار علاوه بر رژه‌ای که در روز ارتش با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار شد برنامه‌ای برای پاسداران و خانواده آنها پیش‌بینی کردیم.

وی با بیان اینکه در روز جانباز از جانبازان و سربازان تجلیل شد، گفت: در روز تاسیس سپاه هم به روال همیشه یک برنامه رزمی فرهنگی را یکی از پادگان‌ها برگزار می‌کنیم و برنامه‌هایی هم برای شهرستان‌ها لحاظ شده است.

انتهای پیام/76001/ 40

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها