انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 23244
09:20

معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران: شایستگی مدیران مدارس تضمین کننده دستیابی به اهداف آموزش وپرورش است

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران ضمن تاکید براینکه مدیریت منابع انسانی و آموزش نیروی انسانی مدارس نقش بی بدیلی در ارتقای کیفیت آموزشی و توسعه مشارکت دارد، اظهارکرد: شایستگی مدیران مدارس تضمین کننده دستیابی به اهداف آموزش وپرورش است.

«اسفندیار نظری» در گردهمایی مدیران مدارس شهرستان چالوس که در سالن شهید آوینی آموزش وپرورش برگزار شد، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و منویات مقام معظم رهبری و دستور برای اجرای سند تحول بنیادین از سال ۹۰ در سال تحصیلی آتی از  نظر شکل گیری این سند، ساختار 3-3-6 کامل خواهد شد.

دبیر شورای پروژه مهر آموزش و پرورش مازندران با تأکید بر اینکه در افق ۱۴۰۴ باید سرمایه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تربیت کرد که ایران اسلامی را در منطقه و جهان سربلند کند، تصریح کرد: این امر نیازمند همت عالی در کشور، دولت  و مجموعه آموزش و پرورش و همه هستیم تا از این چالش خارج شویم.

معاون آموزش و پرورش مازندران با اشاره به ناکارآمدی روش های سنتی و قدیمی در فرآیند تربیت دانش آموزان گفت: تغییر رویکرد و نگاه مدیران مدارس به مقوله تعلیم و تربیت و اداره مدرسه به عنوان یک ضرورت مهم باید مورد توجه قرار گیرد به نحوی که مدیران مدارس با آگاهی از آخرین یافته های حوزه علوم تربیتی و مدیریت نسبت به اداره مدرسه اقدام نمایند.

وی با اشاره به نقش مدیران مدارس و تسلط آن ها به آیین نامه ها و مقررات در اجرای مطلوب برنامه ها و کم شدن چالش ها خاطرنشان کرد: تاثیر منابع انسانی بر توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر کسی پوشیده نیست در همین راستا مدیریت منابع انسانی و آموزش نیروی انسانی شاغل در مدارس بسیار مهم بوده و بدون شک زمینه ساز ارتقای کیفیت آموزشی  وتوسعه مشارکت خواهد بود به عبارت دیگر باید خاطر نشان کرد که شایستگی مدیران مدارس تضمین کننده دستیابی به اهداف آموزش وپرورش است.

نظری ضمن برشمردن اهم انتظارات از مدیران مدارس در پروژه مهر 97 همچون: تشکیل شورای پروژه مهر، استفاده از ظرفیت خیرین، مرمت و بازسازی وسایل مستعمل مدارس با استفاده از ظرفیت هنرستان ها وساماندهی آنان، بازبینی و بهسازی وسایل گرمایشی وسرمایشی، تنظیم برنامه سنواتی، اجرای صحیح دستورالعمل ثبت نام، آموزش والدین وتدوین برنامه سالانه و... را یادآور شد و نقش تبادل تجربیات موفق مدیران مدارس را در این زمینه مسیری راهگشا و اثربخش دانست.

دبیر استانی پروژه مهر  با اشاره به در نظر گرفتن دو موضوع مهم، توسعه ی کمی و کیفی پیش دبستانی و استقرار پایه دوازدهم،آموزش کتب جدیدالتألیف و هدایت تحصیلی گفت: مازندران در بحث هدایت تحصیلی و آگاهی بخشی به خانواده ها، تا امروز بهترین عملکرد را در کشور داشته است.

نظری با اشاره به افتخارات کشور ی آموزش وپرورش مازندران خاطر نشان کرد: ما به دنبال کمیت نیستیم بلکه تمامی فعالیت‌های مدیران ستادی و مدارس استان را به صورت شفاف منعکس می‌کنیم تا وسعت برنامه‌ها و طرح‌های مدیران شهرستان‌ها و مناطق مشخص گردد.

وی در ادامه به استقرار پایه دوازدهم و سازماندهی و بهسازی نیروی انسانی با توجه تحولات نظام آموزشی  اشاره کرد وگفت: میزان نیاز به نیروی انسانی در دروس مختلف مشخص شده و سازماندهی به شکل عملیاتی در شهرستان ها  ومناطق در حال انجام است.

معاون آموزش و پرورش مازندران ضمن تاکید اهمیت هدایت تحصیلی و حضور دانش آموزان در هنرستان ها و مهارت آموزی بیان کرد: امروز مسئله اشتغال به عنوان یک دغدغه و اولویت در دستورکار مدیران ارشد کشوری بوده و یکی از راه های برون رفت ازآن تقویت رشته های فنی وحرفه ای وکاردانش در هنرستان ها است.

وی افزود: البته در سال های اخیر گرایش و علاقمندی بیشتری را برای حضور دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش شاهد هستیم که البته هنوز در موضوعاتی چون افزایش و به روز رسانی امکانات هنرستانی جای کار دارد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل با اشاره به اینکه در سال 98 دو کنکور برای فارغ التحصیلان نظام جدید و پیش دانشگاهی برگزار خواهد شد، گفت: دانش آموزانی که در امتحانات  نهایی نمرات مناسبی اخذ نکردند می توانند در این امتحانات برای بار دیگر شرکت کنند.

وی تأکید کرد: اول مهر، نوروز تعلیم و تربیت است و پروژه مهر نماد مدیریت، برنامه‌ریزی، سازماندهی و ارزشیابی در سطح مدارس بوده و شورای پروژه مهر نیز به دنبال حرکت و تلاش در راستای فراهم نمودن فضای مناسب و مطلوب برای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان است.

دبیر شورای پروژه مهر آموزش و پرورش مازندران از مدرسه محوری، مهارت آموزی و توسعه مشارکت به عنوان شعار سال پروژه مهر بیان کرد و افزود: ارتقای رویکرد فرآیند تعلیم و تربیت و همچنین توسعه شاخص‌ها در راستای هدایت تحصیلی و جذب مشارکت به عنوان عناصر مهم در تبلور شعار سال ضروری است که باید مورد توجه مدیران ستادی و مدیران مدارس قرار گیرد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در پایان گفت: همچون سال گذشته بر اساس تصمیم شورای پروژه مهر و نیاز استان مازندران، کارگروه جدیدی تحت عنوان فرهنگی و ورزشی با مشارکت معاونین پرورشی - فرهنگی و تربیت بدنی و سلامت به کارگروه‌های شش گانه سال گذشته اضافه شد تا با درایت و مدیریت صحیح کارشناسان این دو حوزه، اولویت‌های بخش فرهنگ، بهداشت و ورزش به صورت ویژه مورد توجه مدیران مدارس قرار گیرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها