انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 23962
13:53
گزارش «جوان آنلاین» از مشکلات معلمان اعزامی به خارج از کشور

معلمان ایرانیِ خارج از کشور به دنبال مسکن و معیشت!/ وزارت آموزش‌وپرورش کجاست؟

آقای الف.ص به بی‌توجهی مسئولان آموزش و پرورش نسبت به پرداخت حقوق معوقه معلمان اشاره می‌کند و می‌گوید: «با پیشینه چندین ساله وزارت آموزش و پرورش برای اعزام معلمان به خارج از کشور هنوز که هنوز است یک برنامه از پیش تعیین شده در این وزارتخانه وجود ندارد که چه تعداد معلم در خارج از کشور وجود دارد که بر اساس آن حقوق این افراد را از قبل پیش بینی و تامین کنند و همچنین اعتبارات آن در بودجه دیده شود و هر ماه حقوق معلمان به موقع واریز شود.»

سرویس اجتماعی جوان آنلاین - مهسا گربندی: هر سال آزمونی برای اعزام برخی از معلمان به خارج از کشور برگزار می‌شود و بسیاری از معلمان آرزوی قبول در این آزمون و تدریس در مدارس ایرانی خارج از کشور را دارند. زیرا که به گفته خودشان با اعزام به خارج از کشور علاوه بر تجربه زندگی جدید در کشور‌های دیگر می‌توانند حقوق بسیار خوبی دریافت کنند و البته از این مسیر رزومه کاری آن‌ها ارزشمندتر خواهد شد و سابقه کار درخشانی کسب می‌کنند. اما برخلاف تمام این تصورات برخی از معلمان اعزامی به خارج از کشور در گفتگو با خبرنگار «جوان آنلاین» نسبت به وضعیت خود در خارج از کشور انتقاد و از مشکلات‌شان صحبت کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که چندین ماه است حقوق نگرفته‌اند و این در حالی است که مسئولان به درخواست‌ها، نامه‌ها و مشکلات‌شان رسیدگی نمی‌کنند. به همین دلیل نه تنها از رفاه برای زندگی در دیگر کشور‌ها برخوردار نیستند بلکه دغدغه‌شان تامین اجاره خانه و لوازم مورد نیازشان شده است. آن‌ها امروز می‌گویند که از رفتن به خارج از کشور پشیمانند و اگر زمان به عقب باز می‌گشت هرگز در آزمون آموزش و پرورش برای اعزام به خارج از کشور شرکت نمی‌کردند.

به صاحب‌خانه می‌گویم صبر کن تا حق مسکن به حساب‌مان واریز شود!

آقای الف. ص که ۴۷ سالش است و سال ۹۶ به همراه خانواده به شهر آلماتی در کشور قزاقستان اعزام شده است، درباره مشکلاتش به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «بی‌برنامگی و بی‌نظمی مسئولان مشکلات زیادی را برایمان ایجاد کرده است. از اسفند ماه ۹۶ تا شهریور ۹۷ یعنی حدود ۷ ماه است که حق مسکن معلمان اعزامی واریز نشده و این در حالی است که اجاره مسکن در خارج از کشور به شدت گران است. این در حالی است که علاوه بر عدم پرداخت حق مسکن، حقوق‌هایمان را نیز پرداخت نکرده‌اند و در حال حاضر با مشکلات شدید مالی مواجه هستیم.»
این معلم اعزام به آلماتی ادامه می‌دهد: «پیش از اعزام به اینجا، آموزش و پرورش برای ما جلسه توجیهی گذاشت و در آن جلسه به ما گفتند که بهترین لباس را بپوشید و بهترین وسایل را برای خودتان تهیه کنید؛ زیرا که شما باید به عنوان سفیر فرهنگی، شان خودتان را حفظ کنید. حالا سوال من این است که آیا در شان یک سفیر فرهنگی این است که صاحب خانه برای گرفتن اجاره عقب مانده دم در خانه‌مان بیاید و از سر ناچاری از صاحب‌خانه می‌خواهیم تا فرصت بیشتری به ما بدهد و همچنان منتظر مسئولان برای پرداخت حق مسکن و حقوق‌مان بمانیم.»
او به بی‌توجهی مسئولان آموزش و پرورش نسبت به پرداخت حقوق معوقه معلمان اشاره می‌کند و می‌گوید: «با پیشینه چندین ساله وزارت آموزش و پرورش برای اعزام معلمان به خارج از کشور هنوز که هنوز است یک برنامه از پیش تعیین شده در این وزارتخانه وجود ندارد که چه تعداد معلم در خارج از کشور وجود دارد که بر اساس آن حقوق این افراد را از قبل پیش بینی و تامین کنند و همچنین اعتبارات آن در بودجه دیده شود و هر ماه حقوق معلمان به موقع واریز شود.»

مسئولان آموزش و پرورش حل مشکلات ما را جدی نگرفته‌اند
آقای الف.ص اظهار می‌کند: «مدت‌هاست که مسائل و مشکلات‌مان را از طریق مسئولان زیربط در سرپرستی‌های کشور‌های مختلف پیگیری کردیم. روند بررسی به مشکلات‌مان را نیز از همکاران وزارت آموزش و پرورش جویا شدیم. آن‌ها یکبار می‌گویند پول نیست و بار دیگر مسئله عدم تامین ارز از سوی بانک مرکزی را مطرح می‌کنند. امسال نیز نیرو‌های جدید با دست خالی به کشور‌های مختلف اعزام شده‌اند و نمی‌دانند چطور از پس هزینه و مخارج خود بربیایند. آنطور که مشخص است عزمی در مسئولان برای حل مشکلات معلمان اعزامی دیده نمی‌شود.»
این معلم اعزامی مسئولان آموزش و پرورش را در عدم بررسی و حل مشکلات‌شان مقصر می‌داند و می‌گوید: «تا مسئولان آموزش و پرورش به صورت جدی پیگیری مطالبات معلمان نباشند مسلما سایر دستگاه‌ها نیز پرداخت حق و حقوق معلمان را جدی نمی‌گیرند. سال‌های سال است که معلمان این مشکلات را گوشزد می‌کنند، اما متاسفانه برای حل آن تلاشی نمی‌شود.»

به جای دغدغه تدریس برای ایرانیان خارج از کشور به دنبال پول هستیم
خانم ص که یکی دیگر از معلمان اعزامی به خارج از کشور است و با مشکلات مالی زیادی رو به رو شده به خبرنگار«جوان آنلاین» می‌گوید: «مهرماه سال ۹۶ به اوکراین اعزام شدم، اما هفت ماه است که حق مسکن و حقوق دریافت نکرده‌ام. با این شرایط بیشتر به جای اینکه دغدغه تدریس برای مدارس ایرانی را داشته باشیم ذهن‌مان درگیر تامین مخارج‌مان در خارج از کشور شده است و زندگی‌مان را به سختی و با کمک گرفتن از دوستان و آشنایان گذرانده‌ایم.»
او ادامه می‌دهد: «نامه نوشته‌ایم و بار‌ها از مسئولان آموزش و پرورش طلب کمک کرده‌ایم، اما متاسفانه هیچ اقدامی برای کمک به شرایط مالی ما نشده است. این در حالی است که برخی از مسئولان با قاطعیت می‌گویند که فعلا خبری از پرداخت حقوق نیست! و متاسفانه ما را بدون حقوق با مخارج بسیار سنگین در نقاط مختلف جهان رها کرده‌اند.»

تا دیر نشده فکری به حال مشکلات مالی معلمان اعزامی کنید

مشکلات معلمان اعزامی آن‌ها را به ستوه آورده و تحمل شرایط غربت در کنار بی‌پولی برایشان خیلی سخت شده است. آن‌ها اعزام می‌شوند تا با تمام انرژی و توان به دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور درس بدهند و تمام دغدغه‌شان آموزش به ایرانیان خارج از کشور باشد، اما مشکلات مالی امان‌شان را بریده و ناچارند که به فکر تامین مخارج و هزینه‌های زندگی خود باشند.
معلمی که نه حقوق دارد، نه از لحاظ مالی پشتیبانی می‌شود و بعد از مطرح کردن مشکلاتش عزمی در مسئولان برای حل آن نمی‌بیند به طور حتم از تدریس باکیفیت دلسرد می‌شود و نمی‌تواند الگوی مناسبی برای دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور باشد.
همانطور که مقام معظم رهبری به مدارس خارج از کشور تاکید ویژه‌ای دارند، باید مسئولان آموزش و پرورش نیز در این زمینه اقدامی جدی و مناسب انجام بدهند و به زودی تمام مشکلات معلمان اعزامی خارج از کشور را حل کنند، تا این معلمان با آرامش خاطر به وظایفی محول شده خود عمل کنند.
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها