انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 24918
10:01
نماینده ولی فقیه در کردستان :

یکی از رسالت آموزش و پرورش عمق بخشی و مانوس کردن دانش آموزان با قرآن کریم و نماز است

نماینده ولی فقیه در کردستان یکی از رسالت های آموزش و پرورش را عمق بخشی و مانوس کردن دانش آموزان با قرآن کریم و نماز عنوان کرد و گفت: اگر فرهنگ اقامه نماز در مدارس حاکم و عشق به نماز در دانش آموزان نهادینه شود، حلاوت و لذت عبادت ایجاد و با رغبت نماز را اقامه می کنند .

به گزارش خبرنگار بسیج فرهنگیان کردستان به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان آیت الله حسینی شاهرودی در اولین نشست شورای توسعه و ترویج اقامه نماز آموزش و پرورش که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با تبریک ولادت با سعادت کریم اهل بیت، حضرت امام حسن مجتبی ( ع ) از این امام همام به عنوان انسانی وارسته یاد کرد که با درک اهمیت نماز، در هنگام اقامه این فریضه الهی، چهره اش تغییر می کرد و با خشوع و توجه در محضر خداوند متعال حاضر می شد .

وی از نماز به عنوان پرچم دین نام برد و با بیان اینکه بندگی خداوند باعث ارتقاء جایگاه انسان می شود، گفت: انسان مومن با نماز شناخته می شود و کل دین در اقامه نماز پدیدار می شود .

کل معارف دینی در نماز تجلی پیدا می کند

آیت الله حسینی شاهرودی در ادامه به ویژگی های نماز پرداخت و با بیان اینکه نماز تشکر از خداوند و ذکر الهی و با خدا بودن است، اظهار داشت : آرامش واقعی انسان در گرو ارتباط با خداوند است و نماز با توجه و حضور قلب، باعث دوری انسان از فحشا و منکرات شده و در یک کلام ، کل معارف دین در نماز متجلی می شود .

وی با تاکید بر این مساله که اگر می خواهیم نسلی تربیت کنیم که برای خود و جامعه مفید بوده و دنیا و آخرتش آباد باشد ،گفت: بر همین اساس آموزش و پرورش باید اقامه نماز را در مدارس جدی بگیرد و انس با قرآن باعث می شود انسان از معارف قرآن در زندگی خود استفاده کرده و سعادتمند شود .

نماینده ولی فقیه در کردستان نماز را سازنده و تربیت کننده بشر دانست که سرشار از معارف عالی و الهی است و  تصریح کرد: اقامه نماز به تربیت و مسائل فردی و اجتماعی انسان جهت می دهد و در اذکار نماز ، نمازگزار از خداوند خواهان حرکت در صراط مستقیم و بهره گیری از نعمات صالحین و دوری از گمراهان می شود .

وی افزود : در نماز سه نوع طهارت جسم ، روح و قلب وجود دارد که برای قبولی نماز در آستان الهی طهارت قلب نقش بیشتری دارد و باید به آن توجه کرد .

نماینده مردم کردستان در خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت و رسالت آموزش و پرورش و شکل گیری شخصیت دانش آموزان در دوران تحصیل، گفت: اگر دانش آموز در دوران مدرسه با نماز و معارف آن آشنا شوند با خداوند ارتباط قلبی پیدا می کند و برنامه ریزی در این راستا و اقامه نماز باعث رشد همه جانبه دانش آموزان می شود .

اقامه نماز و ارتباط با خدا ، انسان را در برابر گناهان حفظ می کند

وی با بیان اینکه در صورت انس با نماز، فرد با حضور قلب، عشق و علاقه در صف نماز حاضر و نمازش عاشقانه خواهد شد، گفت: در جامعه تجلی این گونه حضور قلب در نماز را می تواند در اماکن مختلف از جمله در ایام اعتکاف و مکان های متبرکه دید و ارتباط انسان با خدا، باعث حفظ انسان می شود .   

آیت الله حسینی شاهرودی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و بهره گیری از مربیان توانمند برای فعالیت در راستای اقامه نماز، گفت: یکی از رسالت های دانشگاه فرهنگیان، تربیت معلمانی است که با جدیت در راستای تعمیق فرهنگ اقامه نماز تلاش می کنند .

وی از اقدام وزارت آموزش و پرورش و وزیر محترم در راستای ابلاغ شیوه نامه شورای عالی اقامه نماز و همچنین جدیت و تلاش مدیر کل آموزش و پرورش در سطح استان به جهت پیگیری و توجه جدی به موضوع مهم نماز تشکر کرد و  گفت: قطعا با اجرای این شیوه نامه و برنامه های پیشنهادی، ترکیب و شرح وظایف تعیین شده، اقدامات بهتر و هدفمند تر پیش خواهد رفت .

دانش آموز نماز خوان باعث ایجاد نگرش و تغییر در خانواده می شود 

نماینده ولی فقیه در کردستان با تاکید بر اینکه تحول در کشور با تحول آموزش و پرورش کشور امکان پذیر است، اظهار داشت : اقامه نماز باید از آموزش و پرورش شروع شود و در صورت انس دانش آموزان با قرآن و نماز، قطعا دانش آموزان نماز خوان نیز در خانواده تغییر نگرش ایجاد می کنند و در همین راستا کار مدارس خیلی مهم است .

وی نقش آموزش و پرورش در توسعه و تعمیق فرهنگ نماز مهم عنوان کرد و خواستار اهتمام ویژه کلیه مسئولین و دست اندرکاران امر در این راستا و جدیت در اقامه نماز شد و در ادامه گفت : برای اجرای روان برنامه ها می توانید بخشنامه های ابلاغی را بومی سازی کنید تا ضمن پیگیری برنامه ها، نتایج ملموسی کسب و شاهد افزایش تعداد دانش آموزان نماز خوان شده و جو مدارس به این سمت هدایت شود .

آیت الله حسینی شاهرودی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه دعوت به نماز و جدیت در آن باید از دوران کودکی در فرزندان نهادینه شود، گفت: در این راستا قرآن کریم با صراحت بر پایداری و ایستادگی برای اقامه نماز تاکید و فرموده است با تمام توان برای اقامه نماز تلاش کنید .

انسانهای با نماز برای جامعه مفید هستند

وی هم چنین با اشاره به توانمندی های کشور در عرصه های مختلف  و با بیان اینکه انسانهای با نماز برای جامعه مفید هستند گفت : پیشرفت های حاصله مرهون زحمات و تلاش کسانی است که اهل نماز بوده و هستند .

نماینده ولی فقیه در خاتمه این نشست از زحمات کلیه دست اندرکاران نماز استان به ویژه مسئولین آموزش و پرورش تشکر و قدر دانی کرد و گفت: راه سعادت اقامه نماز است و باید نگاه مان همین نگاه و رویکرد باشد .  

انتهای پیام/v.a

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها