انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 24962
17:04

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور: تربیت نیروی انسانی برای بازار کار باید اولویت نخست آموزش و پرورش باشد

صالحی عمران در آیین تجلیل از معلمان نمونه استان مازندران و در نگاهی انتقادی گفت: اکثر مدل‌های آموزشی و توسعه آموزش ما بر اساس تئوری اقتصادی بوده است در صورتیکه جهت گیری اصلی ما باید تربیت نیروی انسانی برای بازار کار باشد.

《ابراهیم صالحی عمران》در این مراسم اظهار کرد: امروز در نظام آموزش و پرورش کشور خلاهای محتوایی وجود دارد که تا کنون آسیب‌های بسیاری به جامعه، سیاست، اقتصاد و همه ابعاد اجتماعی وارد کرده است که نمونه بارز آن کنکور است.

وی گفت: همه هدف مدیران آموزش و پرورش، مدارس و خانواده‌ها این است که دانش آموزان را از بدو ورود به ابتدایی تا دیپلم جهت  حضور در دانشگاه در چند رشته خاص هدایت کنند و تلاش آموزش و پرورش معطوف به آماده سازی دانش آموز برای کنکور است که این عمل را سیاستگداری منفعل می‌دانم.

وی افزود: اکثر مدل‌های آموزشی و توسعه آموزش ما بر اساس تئوری اقتصادی بوده، در صورتیکه جهت گیری اصلی ما باید تربیت نیروی انسانی برای بازار کار باشد.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با اشاره به دغدغه‌های کیفی و خلاء های محتوایی، تصریح کرد: اگر به درستی به این خلاهای محتوایی توجه نکنیم عاقبت خوبی برای نظام اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نمی توان تصور کرد.

وی خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد داوطلبان کنکور در رشته‌های محدودی از علوم تجربی تحصیل می‌کنند و تمام سیستم‌های تربیتی ما دانش‌آموزان را به چند رشته خاص سوق می‌دهد که این یک معضل بسیار جدی است.

صالحی عمران با عنوان اینکه یک استراتژی ملی برای عرضه نداریم، تصریح کرد: بزرگترین و مهم‌ترین نهاد یک جامعه نظام آموزشی است در نتیجه اگر این نهاد در تصمیم گیری اشتباه عمل کند خطرات نامطلوبی دچار  جامعه می‌ شود که غیر قابل جبران است.

وی اشاره کرد: تعداد مدارس و مدارک آموزشی به شدت در حال افزایش است و نهادهای آموزشی رسمی و غیر رسمی فقط در حال صدور و اهداء مدارک آموزشی هستند که به شدت در حال زیاد شدن است. در صورتی که باید فکری اساسی برای اشتغال و حرفه و مهارت دانش آموزان کرد.

این مسئول با بیان اینکه نظام آموزشی ما مبتنی بر شایستگی نیست، گفت: نظام تربیتی ما باید به دنبال ایجاد شایستگی‌ها در افراد باشد و صرفا نباید دنبال دانش و مهارت‌ باشد. جهت‌گیری اصلی آموزشی ما نظری است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور یادآور شد: مهمترین سرمایه در نظام تربیتی دنیا سرمایه اخلاقی است لذا مدارس و دانشگاه‌های ما باید به آن توجه کنند و ما باید به دانش آموزان علاوه بر دانش، رفتار و عمل درست و صحیح بیاموزیم.

وی افزود: رسالت معلم رسالت دشواری است و اگر با مسئولیت  به معلم و هنر و ایثار آن توجه کنیم، حتما نظام آموزشی خوبی خواهیم داشت.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها