انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 25039
09:33

نماینده استانداری مازندران در حوزه عفاف و حجاب؛ عفاف یک فرهنگ است و در باورها، عقاید و اصول ریشه دارد

نماینده استانداری مازندران در کارگاه آموزشی عفاف و حجاب که در نمازخانه اداره کل برگزار شد، گفت: عفاف یک فرهنگ و یک موضوع کاملا شخصی است، قبل از این که اجتماعی باشد و ریشه در باورها ، عقاید و اصول دارد.

«ابراهیم اندرخورا» در این مراسم گفت: عفاف و حجاب اصلا به جنسیت ربطی ندارد و همانطور که آیه های 29 و 30 سوره نوح اول به مردان و بعد به زنان تذکر می‌دهد، می توان دریافت که عفاف و حجاب باید در بین هر دو جنس رعایت شود و از ثمرات آن بهره گیرند.

وی اظهارداشت: نباید در بحث عفاف و حجاب فرق قائل شویم و معتقدیم که مربوط به یک جنسیت خاصی نیست، اگر چه در خانم‌ها طبیعتا به واسطه ویژگی‌های خاصی که خانم‌ها دارند، تاثیرگذاری حجاب چند برابر از مردها می‌باشد.

نماینده استانداری در حوزه عفاف و حجاب و استاد دانشگاه با بیان اینکه عفاف و پاکدامنی یک ریشه، نگرش، باور، اندیشه و استراتژی است، یادآور شد: اگر درعفاف و حجاب نتوانستیم موفق عمل کنیم به خاطر این است که تعلق را در افراد و احساس آزاد بودن در انتخاب نتوانستیم ایجاد کنیم.

اندرخورا افزود: اگر در خانواده‌ها و جامعه عفاف و حجاب به خوبی نهادینه می‌شد و شکل می‌گرفت، مطمئنا آسیب‌های اجتماعی کمتری داشتیم. نباید در این خصوص شعاری عمل کنیم، لذا تاکید می‌شود که اگر می‌خواهیم به دنبال عفاف باشیم باید در کانون خانواده آن را جستجو کنیم و باید به صورت ریشه‌ای در نظام خانواده آن را تثبیت نماییم. کانون خانواده اگر از هم بپاشد در واقع همه چیز از بین می‌رود. اگر آگاهانه به خانواده گوشزد کنیم از آسیب‌ها جلو گیری می کنیم.

وی عفاف را مقدم بر حجاب دانست و اظهار اشت: اگر به عفاف توجه شود، پوشش خود به خود درست می‌شود، عفاف یک فرهنگ است یک موضوع کاملا شخصی است، قبل از این که اجتماعی باشد. ریشه در باورها، عقاید و اصول دارد. بهترین جا برای شکل‌گیری این فرهنگ، خانواده است، تا خودمان باور نکردیم و به عنوان پدر و مادر، بر  آن تاکید نکردیم، انتظار خاصی نمی توان داشت. 

اندرخورا، در ادامه به برخی از آسیب‌های اجتماعی در مدرسه به ویژه در مدارس دخترانه اشاره کرد و گفت:  آنچه در مدرسه رخ می دهد فقط به مدرسه ارتباط ندارد، چرا تنها به آموزش و پرورش اتهام وارد می شود؟ این آسیب‌ها به یک چرخه فرهنگی مربوط می‌شود، چندین نهاد فرهنگی باید در کنار همدیگر قرار بگیرند تا از آسیب‌های اجتماعی کاسته شود، آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه کاری از پیش ببرد.