انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 25072
10:02
اعضای شورای راهبردی "همایش ملی عدالت‌خواهی از انقلاب مشروطه تا گام دوم انقلاب"

در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان آذربایجانشرقی

حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل هاشم امروز در دیدار اعضای شورای راهبردی "همایش ملی عدالت‌خواهی از انقلاب مشروطه تا گام دوم انقلاب" در تبریز، کنار گذاشتن علما را یکی از مهمترین علت‌های شکست نهضت مشروطه عنوان کرد و خاطرنشان کرد: نقش علما در پیروزی نهضت مشروطه به حدی پررنگ بود که حتی شرق شناسان هم اعتراف می‌کردند که انقلاب مشروطه، انقلاب روحانیت است.

وی با تاکید بر این‌که نبود نظارت علما در مجلس یکی دیگر از علل شکست یا انحراف نهضت مشروطه بود، گفت: بر اساس متمم قانون اساسی مشروط باید پنج مجتهد تراز اول، به عنوان هیأت ناظر بر مصوبات در جلسات مجلس حضور یابند تا مصوبات مجلس مغایرتی با احکام اسلام نداشته باشد، اما هیچوقت این موضوع اجرایی نشد و زمینه‌های انحراف مشروطه ایجاد شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تصریح کرد: باید به این نکته توجه کرد که چنین جنبشی که از حمایت همه جانبه مردم و روحانیت برخوردار بود، چگونه به انحراف کشیده شد در حالی که مشروطه یکی از نهضت‌های مهم بود که بر اساس روشنفکران دینی با نیروی مذهب شروع شده و با حمایت علما به پیروزی رسید.

وی با بیان این‌که سلب اعتماد مؤمنان دیگر علت شکست و انحراف نهضت مشروطه بود، افزود: بعد از پیروزی انقلاب مشروطه، فضا برای نشر عقاید مختلف و تشکیل انجمن‌ها و گروه‌ها بطور علنی فراهم شد و دشمنان با این فضا مخالفت کرده و از سوی دیگر اعتقادات مذهبی مردم توسط روشنفکران غربی مورد هجمه و تمسخر قرار گرفت و به تدریج منجر به شکست انقلاب مشروطه شد.

وی وجود روشنفکران غرب زده دیگر علت انحراف نهضت مشروطه برشمرد و افزود: در اواسط سلطنت ناصرالدین شاه برخی افراد تحصیل کرده غرب تحت تأثیر مکاتب غرب قرار گرفته و با تشکیل انجمن‌ها و گروه‌های مختلف با هدف ترویج فرهنگی غرب فعالیت می‌کردند؛ تا جایی که تعداد این انجمن‌ها در تهران به حدود ۱۴۰ انجمن رسیده بود و حدود ۳۰ هزار عضو داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل هاشم از صحنه خارج شدن مردم یکی دیگر از عوامل شکست یا انحراف نهضت مشروطه بیان کرد و گفت: این موضوع نیز تأثیر بسزایی در انحراف نهضت مشروطه داشت و سکوت مردم در صحنه‌های مختلف، باعث تشکیل مجلس مؤسسان و انتقال سلطنت به رضا خان شد.

نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی مشروطه، رضا خان در کمتر از دو دهه توانست با استفاده از زر و زور و حمایت انگلستان دوباره به سلطنت رسیده و استبداد را به مملکت برگرداند.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها

.