انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 25598
22:06
سازمان بسیج فرهنگیان سپاه شهداء استان آذربایجان غربی

برگزاری نشست بصیرتی در خصوص انتخابات

نشست بصیرتی معلمان شهرستان چالدران در مورخه 1398/11/15 درمحل سالن اجتماعات سپاه چالدران با سخنرانی دکترطاهر کریم زاده ازاساتید دانشگاه شهید مدنی تبریز با مشارکت 178نفرازمعلمان با موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزارگردید.

دکترطاهرکریم زاده اظهار داشته اند همزمان با فرارسیدن موسم انتخابات مجلس شورای اسلامی درایران ورقابت کاندیداهای مختلف با گرایش ها و برنامه های متفاوت ، شایعه پراکنی و تبلیغات مسموم دشمنان عزت و سربلندی کشور نیز نهایت تلاش خود را برای کمرنگ کردن حضور حداکثر مردم به کار بسته اند.

با بررسی نظام های انتخاباتی کشور های مختلف که اتفاقاً از مدعیان دموکراسی در جهان به شمار می آیند نقاط قوت نظام انتخاباتی  و سیاسی کشور ما بیش از آشکار می شود . همان طور که اشاره شد در بسیاری از کشورها رئیس جمهوری یا نخست وزیر به عنوان عالی ترین مقام سیاسی و اجرایی کشور اغلب توسط پارلمان انتخابات شده و مردم مستقیماً در انتخاب وی نقشی ندارند . در همین حال در برخی کشورها همچون آمریکا ، اختیارات رئیس جمهور به حدی افزایش یافته که نسبت به مقام پارلمان در موضع برتر قرار می گیرد . این اختیارات به رئیس جمهور امکان می دهد تا در مواردی مانند آمریکا مصوبات کنگره را وتو کند . این رویه امکان پاسخ گویی رئیس جمهور به پارلمان به عنوان منتخبان مردم را به حداقل می رساند و نوعی خود کامگی پنهان را به وجود می آورد .

پی گیری این نظام انتخاباتی در اغلب کشورهای مدعی دموکراسی در حالی صورت می گیرد که در ایران اگر چه رئیس جمهور با رای مستقیم به قدرت می رسد ، اما برای پیشگیری از هرنوع احتمال خطا مجلس و رهبری نیز بر عملکرد وی نظارت کرده ودر صورت نیاز به شیوه های مختلف در صدد استیفای حقوق مردم برمی آیند و در نتیجه رئیس جمهور باید در مقابل مجلس پاسخگو باشد . همچنین رئیس جمهور با معرفی وزاری پیشنهادی به مجلس و گرفتن رای اعتماد برای آنها بار دیگر در مورد اجرای سیاست ها و برنامه هایش از نمایندگان مردم کسب تکلیف می کند . این امر نکته ای است که در کشورهایی همچون آمریکا که خود را دموکرات ترین نظام جهان می دانند نادیده انگاشته شده است . شبهاتی نیز که در مورد ولایت فقیه مطرح است با استناد به همین مطالب به خوبی می توان پاسخ داد . انتخاب رهبر هر چند توسط شورای خبرگان و با مشارکت غیر مستقیم مردم صورت می پذیرد ، اما این هیچ گاه به معنی فراقانونی بودن جایگاه ولایت فقیه نسبت ، بلکه عملکرد ایشان نیز توسط شورایی متشکل از متخصصین مربوطه که توسط مردم برگزیده شده اند مورد ارزیابی قرار گرفته و حتی امکان برکناری ایشان نیز پیش بینی شده است . بنابراین باتوجه به موارد فوق به نظر می رسد شبهه افنکنی در مورد انتخابات ایران بیشتر جنبه ی سیاسی داشته و نظام انتخاباتی ایران را می توان یکی از پیشرفته ترین و مردمی ترین ساختار دموکراتیک جهان دانست . مردم با بصیر و انقلابی ایران اسلامی با حضور حداکثری خود در پای صندوق های رای و انتخاب فرد اصلح که ویژگی های فرد اصلح ذکر شده است مشارکت خواهند کرد و مجلس قوی خواهیم داشت همچنان که مقام معظم رهبری فرموده اند باید کشور قوی داشته باشیم تا در مقابل دشمنان بایستیم .  

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها