انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 25780
22:42

خدمات دانشگاه فرهنگیان به پیام‌نور واگذار نمی‌شود

روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان اعلام کرد: خدمات دانشگاه فرهنگیان به پیام‌نور واگذار نمی‌شود و عملا این کار شدنی نیست.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان اعلام کرد: به اطلاع تمام همکاران و دلسوزان تربیت معلم خصوصا اساتید پیشکسوت و دانشجو معلمان وهمکاران و دلسوزان نظام و این حوزه می‌رساند.

 اخیرا نامه‌ای از طرف ریاست دانشگاه پیام نور خطاب به دبیرخانه کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری ریاست جمهوری ارسال شده که بر خود لازم می دانیم نکاتی چند در ارتباط با این نامه به استحضار عزیزان رسانده شود؛

١- طرح چنین پیشنهادی از جانب دانشگاه پیام نور در شرایطی که هر روز از تعداد متقاضیان تحصیل در آن دانشگاه(پیام نور) کاسته می شود امری بدیهی و طبیعی است. دانشگاه  ماموریت گرا و متولی تربیت معلم فرهنگیان در اوایل آبان ماه سال گذشته از این پیشنهاد دانشگاه پیام نور که به معاون اول محترم رییس جمهور ارسال شده بود مطلع شد و با حضور ریاست و معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان در کمیسیون یاد شده ضمن اعتراض شدید ومستدل به عادی نبودن مسیر درخواست، تقاضای فوری تشکیل کارگروهی به منظور بررسی کارشناسی موضوع و گزارش آن به کمیسیون در جلسه مطرح شد. در این جلسه نمایندگان وزارت علوم، سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه هم حضور داشتند که نمایندگان دو سازمان یاد شده نیز چالش های اساسی بر سر راه اجرایی شدن چنین پیشنهادی را مطرح و بر غیر عملی بودن آن تاکید داشتند. و با رییس دانشگاه فرهنگیان و معاونین آن همراهی و قضیه ورود دانشگاه پیام نور به آموزش در دانشگاه فرهنگیان  را منتفی دانستند.

٢- پس از چندین جلسه کارشناسی با حضور نمایندگانی از دانشگاه پیام نور و دانشگاه فرهنگیان، طرف پیشنهاد دهنده نتیجه مطلوب خود را نگرفت چرا که در این جلسات تمرکز دانشگاه فرهنگیان صرفاً بر استفاده و بهره‌گیری فقط و فقط از زیرساخت‌های فیزیکی و فضاهای آموزشی و رفاهی دانشگاه پیام نور بود و لا غیر.

به علاوه دانشگاه فرهنگیان با طرح بدیع ۱۰۰۳۱ در سال‌های پیش رو آماده ارائه خدمات علمی به سایر دانشگاه‌ها نیز خواهد بود و همچنین واگذاری وظایف ذاتی دانشگاه فرهنگیان به سایر دانشگاه‌ها را امری غیر ممکن و منافی اساسنامه دانشگاه فرهنگیان می‌دانیم.
 
در این جلسات نمایندگی از دانشگاه شرکت داشتند و در تمام طول جلسات بر استقلال و مأموریت دانشگاه فرهنگیان تاکید داشته‌اند و همچنان این تأکید را داریم.

٣- پس از اینکه نتیجه مطلوب در جلسات کارشناسی برای دانشگاه پیام نور حاصل نشد، موضوع به وزیر وقت آموزش و پرورش کشیده شد و ایشان در جلسه‌ای که به این منظور تشکیل دادند پس از استماع پیشنهادهای دانشگاه پیام نور و دفاعیات و ادله دانشگاه فرهنگیان، مجدداً خواستار کار و بررسی کارشناسی مشترک بیشتر روی این موضوع شدند و پیشنهادات دانشگاه پیام نور در خصوص مشارکت در آموزش مورد توافق و تصویب قرار نگرفت.

در این جلسه معاونین آموزش و طرح و برنامه و همچنین مسؤول دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه، نیز ریاست دانشگاه فرهنگیان کشور را همراهی می‌کردند.

٤- پس از جلسه مذکور دیگر شاهد هیچگونه درخواست تشکیل جلسه از طرف پیام نور نبودیم و تصور این بود که بر اساس جلسه دفتر وزیر و دفاعیات محکم تیم دانشگاه، موضوع از نظر آن دانشگاه فیصله یافته باشد.

با آنچه شرح آن رفت، اقدام دانشگاه پیام نور در مکاتبه با کمیسیون مذکور، اقدامی کاملاً یکسویه و دور از اخلاق حرفه‌ای تلقی می شود چرا که هیچگونه توافق کتبی و حتی شفاهی در این خصوص در هیچ سطحی صورت نگرفته است!

اعتقاد ریاست دانشگاه فرهنگیان و تیم مدیریتی دانشگاه این است که امر تربیت معلم امری بسیار حساس و خطیر بوده و بایستی از مسیر حرفه ای آن که همانا دانشگاه فرهنگیان است دنبال شود و بنا به تفاوت های ماهوی که در این دو دانشگاه وجود دارد عملا این کار شدنی نبوده و در صورت اصرار بر چنین خطایی شاهد خسران های عظیمی خواهیم بود.

 مضافا اینکه با توجه به قانون متعهدین خدمت که هر گونه اصلاح یا تغییر در آن مستلزم طرح و تصویب مجلس محترم شورای اسلامی است، اجرایی شدن چنین پیشنهادی چالش های اجرایی اساسی دارد و قطعا موجبات نارضایتی دانشجومعلمان و افت انگیزه در جذب استعدادهای برتر به شغل شریف معلمی را به دنبال خواهد داشت.

دانشگاه شریف فرهنگیان همچنان بر موضع خود در خصوص صرفاً و فقط واگذاری فضاها و امکانات بلا استفاده و معطل آموزشی و رفاهی دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه پیام نور به دانشگاه فرهنگیان در این برهه حساس که امکانات دانشگاه تناسب لازم با میزان دانشجوی آن را ندارد، تاکید داشته و از مسؤولین امر در این خصوص تقاضای رسیدگی و پیشگیری از خطای بزرگ ملی که تبعاتش به چشم نسل های آینده خواهد رفت می نماید.
انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها